12 Haziran 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Uyuşturucu kültürü (5)
Arif Takıcı

Evet, ilim çevrelerinin ve terbiyecilerin de üzerinde birleştiği hakikat, özlü ifadesini şu cümlelerde bulmaktadır… Dünya ülkelerini tehlikeli çıkmazlara iten, günümüz gençliğinin içine düşürüldüğü ruhi buhran ve bunalımlardır. Bunun da sebebi; toplumları ayakta tutan değerlerin yıkılması, inanç ve ahlak sistemlerinin zaafa uğraması, ferdi ve milli ideallerin yerlerini maddi çıkar ve kaba hazlara terk etmiş olmasıdır. Hasılı, gençlerin ahlak, inanç ve idealden uzaklaştırılmış bulunmasıdır.

Bütün bu gerçekler ekseninde , tarihi büyük görev ve sorumluluklarla karşı karşıya bulunan eğitimcilerimizin, şu gerçeklere ciddiyetle eğilmelerinin hayati lüzumuna inanıyor ve altını çizerek tekrarlıyoruz.  Uyuşturucu salgınını önlemenin temeldeki  ön şartı, uyuşturucu kültürünü önlemektir. Bunun kesin yolu ise; uyuşturucu kültürüne hizmet eden kaynaklara bu fırsatı vermemek, uyuşturucu kültürüne karşı ‘'milli kültürü'' güçlendirmek, uyuşturucu kültürünün aktif unsuru olan''idol'' (çirkin örneklerin) yerine ‘ideal'(üstün örnekleri) yıkıcı ve bölücü ideolojilerin yerine ise milli idealleri ikame etmekten ibarettir.

Bu icraat ise en önce Kültür ve Milli Eğitim Bakanlıklarının hemen yanı sıra, en güçlü kitle eğitim müessesi olarak istifade edilebilecek olan TRT ve ulusal, gerekirse yerel televizyonların görevidir. Tabi yazılı basın ve radyoları da unutmamak gerekir. Bu görevin yerine getirilmesi ise önemli bir ANAYASA emridir!

Para  ve ekonominin ülkeler için önde gelen güç ve kuvvet unsuru olduğu su götürmez bir gerçektir. Fakat, toplumun sağlığı, moral ve kültürel dayanakları en az onun kadar hatta daha da önemli değil midir?...Hiç bir ciddi ilim adamı veya devlet adamı buna hayır diyebilir mi?  Biz burada tedbir derken fiili mücadele yanında ve ondan daha az önemli olmayan ahlaki ve manevi tedbirleri de kastediyoruz. Zira bunun temeldeki tedbir olduğuna inanıyoruz. Sivrisineği gösterip, onun üreticisi olan bataklıktan söz etmeyenler ciddi olamazlar. Uyuşturucularla mücadele edeceksin, fakat bunların asıl kaynağı olan, insanları uyuşturucuya iten ruhi ve manevi buhranların temeldeki sebebinden (uyuşturucu kültüründen) hiç söz açmayacaksınâ€¦İşte işin bu püf noktası, uzman kişi ve kurumlardan ilgi beklemektedir.

Evet, nedir bu temeldeki konu? Uyuşturucu kültürü nedir? Uyuşturucu kültürü, nam'ı diğer ‘'Hipi Kültürü'' veya 'karşı kültür; fert ve toplumu ahlaki, içtimai ve milli eksenden koparıp, onları medeni ve vicdani bütün sorumluluklarından tecrit  ederek; insan ve topluma yaşama, yükselme ve mücadele gücü veren, nice şeref ve değerlerin muhafaza edildiği milli duyarlılıkları yok eden, hilkatin en seçkin ünitesi olan insan varlığını tam anlamı ile hayvan menziline indiren ve yıkıcı yayınlarla beslenen,  çarpık ideolojilere ve onların salgın haline soktuğu her türlü zararlı madde ve alışkanlıkların ‘'bütününe uyuşturucu'' kültürü diyoruz.. Kaynak: Yeşilay ArşiviBu Haber 1565 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI