14 Haziran 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye'deki kasaba görüntüleri (2)
musakiroğlu@mynet.com

3 Nisan 2010 Pazartesi günü bu köşemde “Ünye'deki kasaba görüntüleri” başlıklı yazımda önemli bir gerçeğe dikkat çekmiştim.

 

O yazımda, gelişen/değişen ve her geçen gün çehresi modernleşen/kentleşen  Ünye'ye kasaba görüntüsü veren belediye dükkanlarının yakışmadığın yazmıştım.

 

Daha çok Eski Pazaryeri, Büyük Cami çevresi ve Mustafa Rakım Efendi Parkı civarıyla, eski Şişeleme Tesisi kenarındaki küçük birer göz hacmindeki belediye dükkanların eski Ünye için önemli olduğunu, ancak bugünkü Ünye'nin çok gerisinde kaldığını söylediğim o yazımda, bunların artık yıkılması gerektiğine işaret etmiştim.

 

Ünye şehir merkezindeki dükkan ve mağazalarda olsun, mahallelerde yapılan yeni inşaat ve sitelerde olsun Ünye'nin çehresini değiştiren çok modern görüntülerin oluşmaya başladığını görmek insanı mutlu ediyor, keyif veriyor.

 

Ancak bunun yanında çarpık/çurpuk yapılaşmanın sebep olduğu izbe/mezbele görüntülerle, belediye dükkanlarının yol açtığı kasaba görüntüleri eminim benim gibi Ünyelilerin ekserisini rahatsız ediyordur.

 

Bakın, gazetemize demeç veren Kasaplar Arastası esnaflarından Yücel Çiftçi; “Daha temiz bir Ünye için dükkanlarımız yıkılsın” diyor.

 

Enteresan değil mi.. Millet şehrin güzelliğine, çirkinliğine aldırış etmeden dükkan kapma peşindeyken bir Ünyeli de çıkıyor bu lafı ediyor.

 

Yücel Çiftçi diyor ki; “Benim bu bölgede 4 dükkanım var, hepsi yıkılabilir. Hatta yıkılması için para dahil yardım da edebilirim. Çünkü bu dükkanlar şehrimize yakışmıyor, güzelliğini bozuyor. Burada bazı esnaf arkadaşlarım da benim gibi düşünüyor. Ayrıca bu dükkanlar bizim yaptığımız iş için çok önemli olan hijyene, sağlıklı bir ortam kurmaya müsait değil. 

 

Bu dükkanların yeri zamanında Büyük Cami'nin avlusu olarak düşünülmüş, park-bahçe için ayrılmış yeşil saha.

 

O yüzden diyorum bu dükkanlar yıkılmalı, buralar güzelleştirilmeli. Ünye'ye yakışır bir hale getirilmelidir.

 

Yücel Çiftçi ayrıca ilave ediyor, diyor ki: Bizim için yeni dükkan yerinin mevkisi önemli değil. Ünye'nin ücra bir köşesi de olabilir. Geniş ve temiz çalışmaya müsait bir yerde, yapılsın da nerde yapılırsa yapılsın. Ayrıca bundan böyle yapılacak kasap dükkanları ile balıkhane birlikte, bir arada düşünülmeli. Çünkü ikisi için de aynı şartlarda hazırlanmış dükkanlar ve alt yapı gerekiyor.

 

Yücel Çiftçi'yi şahsen tanımıyorum. Ancak yaşadığı şehrin güzelliğini, temizliğini böylesine düşünen, böylesine duyarlılık gösteren bir hemşerim olduğu için kendisini kutluyorum.

 

Ayrıca belediyenin de önümüzdeki günlerde bu bölgede bir çalışma yapmak istediğini, bununla ilgili ön hazırlıklar yaptığını duydum.

 

1980'li yıllarda Sn. İsmail Cerrahoğlu'nun belediye başkanlığı sırasında Ünye'de gerçekleştirdiği kasaba görünümden kent görünümüne geçiş çalışmalarından sonra şu andaki belediye başkanımız Sn. Ahmet Arpacıoğlu da bu konuda Ünye'de bir hayli çalışma yaptı.

 

Sn. Cerrahoğlu, bugün birçoklarının unuttuğu, yeni neslin ise hiç bilmediği Orta Çarşı mezbeleliğini yıkıp, bugünkü modern-kent görünümlü Orta Çarşı'yı yaratması,  Sn. Arpacıoğlu'nun eski Anafarta okulunu yıkıp, dışardan gelenlerin Sultanahmet Meydanı'na benzettiği Ünye Meydanı'nı yapması kentleşen Ünye için birer kilometre taşıdır.

 

Aynı şekilde önemli bir kilometre taşı da kasaba görünümlü belediye dükkanlarının yıkılıp, o alanların da kent çehresine dönüştürülmesiyle dikilecektir.

 

Umarız çok beklenmez, tez zamanda bu kilometre taşı da dikilir.Bu Haber 3348 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Yıkılmalı Tarih : 14 Haziran 2010 / Pazar Üye Adı :yavuz halıcı
Musa Amca, dediklerinize tamamiyle katılıyorum. Zaten belediye ye gelir olarak gelişi güzel yapılan, hatta bir gece kondu hüviyetinde ki bu yapılar kaldırılmalı, kaldırılan bölgelere de Ünye şehir merkezini ferahlatacak, rahatlatacak şekilde yeniden düzenlenmelidir. Bunun dışında yazınızda belirttiğiniz Ünye Meydanı'nın Sultanahmet Meydanı'na benzetilmesi beni hayliyle gülümsetti. Evet meydanımız güzel, hareketli ama bunu Sultanahmet'e benzetmek için orayı bir kere dahi olsa görmemiş olmak gerekir.. :)
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI