4 Ağustos 2010 Pazar
İSMAİL SARI
Dolmuş şoförlüğü
Toplumsal yaşamın olmazsa olmazlarından olan dolmuşçuluk, dolmuş kültürünü doğurmuştur.

Bir meslek olarak dolmuş şoförlüğünün belirli kuralları, örfü-adetlerden gelen toplumsal incelikleri; dolmuşlardan yararlanan insanların yaş durumlarına, milliyetlerine (turistler gibi), sağlık durumlarına göre dikkat edilmesi gereken bir sürü hassasiyetleri vardır.

Bunları sayarak, dolmuş şoförlüğünün ayrıcalıklı bir meslek olduğunu veya olması gerektiğini anlatmak istiyorum. Hani bizim eskilerin bir lafı vardı; “Çocuğuma, oku da hiç olmazsa bir öğretmen olursun, dedim.” şeklinde. Bu mantık artık tarihin çöplüğündeki yerini aldı. Ancak, bazen aynı anlayışın dolmuş şoförlüğü için düşünüldüğüne tanık oluyoruz. Sadece iyi bir şoför olmak, yılların şoförü olmak dolmuş şoförlüğü için yeterli olmamalı. Meslek ahlakı, kültürü, olgunluğu, erdemi ve kişiliğinin dolmuş şoförleri için gereğine inanıyorum. Bunların hepsini fazlasıyla üzerinde bulunduran şoförlerimiz var elbet. 

İlçemizdeki “Hat dolmuşlarında” gördüğüm, şoför hatalarına bir iki örnek vererek, mesleğin gereğine pek uyulmadığını veya bazı şoförlerin uymadığını, belirtmek istiyorum.

Ön koltukta oturuyorum. Şehir içi trafiği Kaledere İlköğretim okulunun yanında, öğrencilerin çıkış saati olması nedeniyle biraz yoğun. Biraz gecikmeli olarak önümüz açıldı ve kaptan şoför, gaza bir yüklendi ki uçuyor. Büyük Camiinin yanında yayalar geçiyordu. Kornaya acı acı basarak arabayı yayaların üzerine sürdü. Bir bayan yaya, çocuğu ile yolun ortasın da apışıp kaldı. Az kalsın ezecekti. Müdahale etmek zorunda kaldım; “Bu kadar acele etmeniz gereksiz” dedim. Bir de bana sataşmasın mı? Çok yorulduklarını, stresten hasta olduklarını, çektikleri sıkıntıyı bilemeyeceğimizi falan saydı durdu. Meydana gelince arabadan inmek zorunda kaldım.

Yine ön koltuktayım. Cumhuriyet Meydanı'ndaki durağa yaklaştık. Şoför gaza bir yüklendi ki uçuyor. Durakta beklemekte olan ve biz gelince kalkacak olan arabanın arkasından Hacıemin Caddesine doğru genç bir bayan geçiyor. Bizim kaptan, ani bir frenle bayanı ezilmekten kurtardı; bayan şaşırıp kaldı. Ben, önceden bir tecrübe geçirdiğim için sesimi çıkaramadım. Belki bu da sataşırsa diye çekindim, doğrusu.

Benzeri örnekler fazlası ile var. Bazı kaptanlar kendi yerlerine genç çocuklarını geçiriyorlar direksiyona. Tipik tipik müzikler çalınıyor dolmuşlarda. Müzikteki ifadelerden utandığımız oluyor.

Belediyemiz zaman zaman kurslar düzenliyor. Bu konuda da bir kurs düzenlenmesi uygun olur diye düşünüyorum.           Bu Haber 2082 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI