15 Haziran 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Sağımız solumuz boşalıyor..
musakiroğlu@mynet.com

12 Haziran Cumartesi günü Ünye'nin en eski matbaa ustası ve gazetecilerinden Şevki Usta'yı (Şevki Kasırga), 13 Haziran'da da ayakkabıcı Bican'ı (Bican Yıldıran) kaybettik.

 

Şevki Abi ile yaklaşık 15 gün önce sohbet etme imkanım olmuştu. Matbaa dükkanının bulunduğu kasaplar arastasındaki Köfteci Sabri Usta'ya anneme götürmek için köfte yaptırmaya gittiğimde, bitişik komşusu Şevki Abi içeri buyur etti. Aslında vaktim dardı, ama Şevki Abi'yi kıramadım. Girdim oturdum, çay söyledi.

 

 

Şevki Abi, Ünye'nin 35 yıllık matbaacısı ve gazetecisi.. İlçemizdeki 35 yıllık canlı tarihin çok yakın şahidi olduğu için çok dopdoluydu. Onun bu yönünü daha önceki sohbetlerimde anlamıştım. Bu sefer de çayımızı içerken başladı anlatmaya, o anlattı ben dinledim.

 

Ancak Şevki Abi, önceki sohbetlerimizin aksine geçmişi, geçmişin hatıralarını değil de bugünü anlatıyordu. Yaşının ilerlediğini, matbaa makinesinin de kendisi gibi yaşlandığını söylüyor, “Yeni gelişmeler bizi solladı. Çok geride kaldık. Benim için artık yolun sonu..” diyordu. Bu sözü söylerken de gözleri doluyor, durgunlaşıyordu.

 

Şevki Abi, sohbetimiz sırasında, “Benim için artık yolun sonu” cümlesini birkaç kez kullandı. Konuşmayıp, dinlediğim Şevki Abi'ye, kalkarken, “Yolun sonu olur mu abi.. Sen de daha ne işler var” dedim.

 

Geçtiğimiz Cumartesi sabahı telefonla Orta Saraçlı'dan komşum Matbaacı Kerim Olgun aradı, Şevki Abi'nin öldüğünü söyledi. Birden aklıma rahmetlinin “Benim için artık yolun sonu” sözü geldi. Şevki Abi, kendisi için yolun sonu olduğunu hissetmiş de sanki bu sözü böyle sık o yüzden kullanmıştı. Allahın rahmetini görsün.

 

++++++++++++++++++

 

Bican Yıldıran'a gelince.. Bican Abim'i Şevki Abi'den bir gün sonra kaybettik. Bican Abim benim 25 yıllık can dostlarımdan birisiydi.

 

1973 yılında yüksekolu için Ünye'den ayrılıp, öğrencilik/öğretmenlik  sonrası 12 yıl sonra 1985'de Ünye'ye döndüğümde yakın dost olduk kendisiyle. Gerçi ben kendisini çocukluk ve gençlik yıllarından da tanıyordum. Ama dostluk başlangıcım 1985'dir.

 

Ünye'ye dönüşümde babamın Büyük Cami karşısındaki dükkanında çay ocağı açmış, onun işletiyordum. Bican Abi yakın esnaf komşumdu. Günün her saati beraberdik, birbirimize takılmadan, şakalaşmadan duramazdık. Uzun zaman ayrı kaldığım Ünye'ye yeniden ısınmamda Bican Abi'min katkısı büyük olmuştur.

 

Canı isteyip, kafası estiğinde dükkanından çıkar gelir çay ocağına, ocakta usta olduğu halde, bana “Patronluk taslama lan, kalk bana bir çay yap” derdi. Ben de “Usta versin” der, kalkmazdım. Ne yapar, ne eder kaldırırdı beni. Çayı verdiğimde ise; “Oğlum sen bu işi hangi handa öğrendin, hani bu bardakta dudak payı” der, yalandan kızardı. Ben de bardağı elinden alır, çayın yarısını döker, tekrar verirdim. Bu sefer de “Oha, oğlum bu çay yarım olmuş, parasının yarısını veririm bak ona göre” derdi. Ne günler yaşadık, ne sohbetler ettik, ne sırlar paylaştık benim can dostum Bican Abimle.

 

Rahatsız olduğu için yaklaşık beş senedir evinden çıkamıyordu. Zaman zaman ziyaretine gittim. Özlemini dile getirir, dükkanını, komşularını, müşterilerini, dostlarını çok özlediğini söyler, gözleri dolardı.

 

Son olarak Ankara'ya gitti, tıkalı damarına stent takıldı. Geri döndüğünde bugün/yarın ziyaretine gideyim deyip durdum. Ama kahrolası ihmalkarlığımdan sebep gidemedim. Geçtiğimiz Pazar sabahı yeğeni arayıp, “Musa Amca, Bican Amcamı kaybettik” deyince dünyam yıkıldı. Bir tarafımı söke söke benden alıyorlarmış gibi acı hissettim.

 

Bican Abimi kaybetmek bana çok ağır geldi. Hele son ziyaretimi yapamamak, helalleşememek çok kötü etti beni. Bican Abi beni affet ne olur. Ben hakkımı helal ettim, sen de helal et benim canım abim.

 

Şevki Abi.. Bican Abi.. Öncesi, sonrası kaybettiklerimiz, kaybedeceklerimiz. Yaş geçiyor, sağımız solumuz boşalıyor. Sırası gelen gidiyor, göçüyor. Kalanlar ise sırasını bekliyor.

 

İstanbul'da görüp, dinlediğim nur yüzlü Hoca'nın tavsiyesine uyarak Cenab-ı Allah'tan “hayırlı ömür, hayırlı ölüm” diliyorum kendim için ve herkes için.Bu Haber 2796 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI