22 Haziran 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye potansiyel büyük bir tehlikeyi savıyor..
musakiroğlu@mynet.com

Ülkeler için, şehirler için, insanlar için susuzluğun ne olduğunu anlamak için illa uzun süre susuzluk çekmeye gerek yok. Bazen üç beş saat kesilen susuzluk karşısında çekilen az/birazlık ssıkıntı bile suyun insan hayatındaki önemini anlamaya yetiyor da artıyor.

 

Hani derler ya, “Allah insanı açlıkla sınamasın.” Dedem rahmetli ise, bunu şöyle derdi: Sudan azizi yoktur. Allah insanı susuzlukla sınamasın.

 

Seferberliğe katılmış, çöl/kurak diyarlarda günlerce güneş altında yaya yol yürümüş bir dönemin askeriydi dedem. Derdi ki, “Ot/kök yerdik. Beygir gübrelerinde arpa arardık. Ölmüş, kurumuş kemikleri kalmış atların, katırların kemiklerini, kuşağımızda taşıdığımız çakmak taşların arasında ezer un eder, yer açlığımızı gidermeye çalışırdık. Ama susuzluğa çare yoktu. Yanardık.. Ta o zaman anladım ki susuzluk açlıktan çok daha kötü..”

 

********          ********         *******

 

Bölgemiz çok şükür suluk/sulaklık bir bölge.. Su derdimiz yok.. İçecek suyumuz hiç eksik olmaz. Ancak şehrimizin şebeke suyu sadece günü kurtarmaya yetiyor, geleceği yok, önü karanlıktı. Şehir suyu konusunda Ünye potansiyel ciddi bir tehlike ile karşı karşıyaydı. Belediye Başkanları bunu zaman zaman dile getiriyorlardı. Ancak, bugüne kadar hep günü kurtarmaya yönelik işler ve ilavelerle durumu idare etmeye çalıştılar.

 

Gazetemizin yazarları Ünye Tarih araştırma Grubu kurucuları Sn. Ahmet Kabayel ve Sn. Ahmet Derya Varilci Ünye'de şehir suyunun tarihi ve bugünkü durumu ile ilgili çok kıymetli bir araştırmayı gazetemizde 1.5 sene önce yayınlamış, bir çok konu ve gerçeğe dikkat çekmişlerdi.

 

Şu anda Ünye'de su Cevizdere ve Curi ırmaklarının kenarlarına açılan kuyularda biriken sulardan temin ediliyor. Kuyulardaki bu suların su depolarına pompalanıp, oradan şehir şebekesine ve abonelere salınması sonucu da şehrin su ihtiyacı gideriliyor.

 

********         *********         ********

 

Su ihtiyacını böyle kuyulardan gideren Ünye bu işi daha ne kadar sürdürebilir? İşte asıl soru ve sorun burada düğümlü.

 

Nüfusu azami 40-50 bin olan yerleşimler dere ve ırmak kenarlarına kuyu vurarak su ihtiyacını giderebilirler. Ancak, nüfusu hızla büyüyen Ünye gibi şehirlere böyle kuyu suyu yetmez. Ya da şöyle söylersek, kuyu suyu ile nüfusu 100 bine dayanan Ünye'nin su ihtiyacı karşılanamaz.

 

Kaldı ki, kuyulardan su pompalama işi büyük bir enerji sarfiyatına yol açar ve bu yüzden de suyun maliyeti çok artar. Dolayısıyla su fiyatı vatandaşa pahalıya mal olur.

 

********           ********       ******** 

Ünye Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu, bir süredir üzerinde çalışma yapılan Cevizdere üzerine kurulacak regülatörle Ünye'nin su ihtiyacını karşılama işinde sona gelindiğini, işin ihalesinin 13 Temmuz'da yapılacağını açıkladı.

 

Başkan Arpacıoğlu, nüfusu 150 bini bulacak bir Ünye'nin en az 50 yıllık su ihtiyacının bu yolla karşılanacağını belirterek, Ünye'nin potansiyel su tehlikesini atlattığının müjdesini verdi.

 

Olayı biraz daha somutlaştırırsak, şu anda toplam 21 kuyudan Ünye'ye saniyede toplam 300 litre su temin ediliyor. Kurulacak regülatörle bu rakam saniyede 800 litreye çıkacak.

 

Ayrıca Cevizdere'de regülatör kurulacak bölgeden aşağı su kendi cazibesiyle akacak olduğu için elektrik sarfiyatı da önemli ölçüde düşecek, su maliyeti ucuzlayacak, abonelere daha ucuza su verme imkanı doğacaktır.

Şu anda su temin ettiğimiz kuyular bir süre sonra içinde oluşan maddeler suyu olumsuz etkilemekte ve su kalitesini bozmaktayken, regülatörden elde edilen su ise kalitesi bozulmadan kullanıma sunulabilecektir.

 

Velhasıl, Ünye su gibi hayati derecede önemli bir konuda potansiyel büyük bir tehlikeyi savuşturmuş olmakla tarihi bir şans elde etmiştir.

 

Ünye'ye bu şansı yaratan Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu'nu tebrik ederken, kendisine verdikleri destekten ötürü Ünye'nin hamisi Sn. İdris Naim Şahin başta olmak üzere milletvekilimiz Mustafa Hamarat'a ve diğer bölge milletvekillerimize teşekkür ediyorum.

 Bu Haber 2171 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI