26 Haziran 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Gençlik ve şahsiyet
Arif Takıcı

Çocuk: ailenin neşe kaynağı, vatanın temeli, milletin yarını ve ümididir. Hayırlı ve şahsiyetli çocuk, Allah'ın aileye ve millete en kıymetli vergisi nimetidir. Çocukta ve yetişkinlerde temiz bir ruhiyat, sağlam bir karakter ve kuvvetli şahsiyet (kişililik) köklü ve yapıcı bir imanın eseridir. Çünkü, insanoğlunun hayatı boyunca, gösterdiği bütün hal ve davranışlar, duygu ve düşünceler, hizmet ve yaşayışlar, rengini ve neşesini inanç ve temayüllerden alır. Bu inanç ve temayüller ise küçük yaşta, onun gönül bahçesine, yani şuuraltına yapılan doğru ekim ve eğitimle ilgilidir. Kişiliğin temeli; akıl, vicdan ve iradedir. Akıl ilimle, vicdan ahlakla, irade ise, imanla, hak ve hakikat aşkı ile hayat bulur. İyi düşünürsek; faydalı ilmin, müspet ve köklü bir ahlakın, sıhhatli ve makul bir inanç sisteminin de altında beliren ciddi ve hayati ihtiyacın olumlu bir eğitim keza, sağlam bir din kültürü ve eğitimi olduğunu tespit etmekte güçlük çekmekteyiz. İnsanı insan yapan, onu nice hayırlara, halka, millete ve vatana hizmet için koşturan aşk ve gayret kandilinin yağı, hep o yüce fazilet kaynağından, din duygusundan ve din bilgisinden gelmektedir. Bu bilginin ve imanın gelişmediği insanda Allah sevgisi ve de Allah korkusu olur mu hiç? Aşkın ve hayrın, ilmin ve güzelliklerin, tüm güçlerin ve faziletlerin kaynağından koparılmış kimselerde hakiki faziletten ve samimi gayretten eser aramak ahmaklıktan öteye yol bulamaz.

Konumuzun unutulmaması gereken özünü tekrarlayalım: Akıl faydalı ilimle, vicdan köklü ve detaylı ahlakla, irade ise; şüpheye yer vermeyen bir imanla, Hak ve hakikat aşkı ile hayat bulur ve geçerli olur. Terbiyenin ve terbiyeciliğin temel ilkesi budur. Bunlar ilmin, tecrübenin, modern psikolojinin ve muasır terbiye ilminin ortaya koyduğu hakikatlerdir.

Küçük yaştan itibaren dini terbiyeden mahrum olarak yetiştirilen insanlar ölünceye kadar şahsiyetsiz yaşamaya mahkumdurlar.  –AMYEL-

İnsanla hayvanı ayırt eden mutlu hadise, en önce ‘'Din'' mefhumudur. –BERGSON-

İtikatsız ve inançsız devreler, kendilerinden sonraki batıl itikatlı devirlere gebelerdir. –AMYEL-

Din  ulviyet, ilim silahtır. Din gösterir, ilim yürür. İlimsiz din topal, dinsiz ilim ise kördür. –EİNSTEİN-

Netice: Din, insan ve toplum şahsiyetinin temel kaynağıdır. Hilkatin insanlığa en yüce armağanı önce -Din- ve onun getirdiği olumlu ahlaktır. Modern psikolojinin ve muasır sosyolojinin temel realitesi de budur. İnancı olmayanın şahsiyeti, şahsiyeti olmayanın ise hiçbir şeyi yoktur.  Kaynak: Yeşilay arşiviBu Haber 1444 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI