26 Haziran 2010 Pazar
YÜKSEL ŞEN
Bunlar da Ahmet"lerimiz... 5.Bölüm
Yüksel Şen

KIKA AHMET:

 

Ortamahalle, Türbe Caddesi'nde, Türbe Mezarlığına yakın bir yer de ikamet eden bu hemşerimizin  ismi AHMET TAŞKINSU idi. Ama kent halkı ona       AHMET lakabını takmıştı.

 

Muhterem bir kişiliği vardı. Kimseye zararı dokunmaz, sakin bir hayat yaşardı.

 

Kentte Marangozlukla iştigal eden, Hasan ve Bedri TAŞKINSU, ile Berber Hüseyin TAŞKINSU'nun babalarıydı.

  

ÖKSÜRÜK AHMET:

Bundan 60 – 65 sene evvel, şimdi yıkılan anafarta İlkokulu'nun önünde kurulan Pazar yerinde, Mevsim sebzeleri ile ,meyve satan bir satıcıydı. Bu hemşerimiz, herhalde rahatsızlığından ötürü, Tezgahının başında devamlı öksürürdü. Bu nedenle kent halkı ona, ÖKSÜRÜK AHMET derdi.

 

Ruhu Şadolsun.

 

AHMET İHTİYAROĞLU:

 

Ortamahalle de, Hacı Ömer Ağa Camisi'nin hemen karşısındaki iki geçeli o görkemli Tuğla evin sahibi olan rahmetli AHMET İHTİYAROĞLU, yaşadığı dönemde Fatsa Caddesi'nde oğlu rahmetli Mevlüt İHTİYAROĞLU ile birlikte Manifatura Mağzası işletmeciliği yapardı. Çok ağırbaşlı, beyefendi bir kişiliği vardı.

AHMET TOKGÖZ:

 

ÜNYE'nin en eski Gıda Maddeleri Ticarethanesi işleten, Tacirlerdin biridir. Sayın TOKGÖZ.

 

O'nun dükkanına uğramak bir mağaza düzeninin nasıl bu kadar titiz ve temiz işletildiğini görmek müşterilerin takdirine mazhar olurdu.

 

Bu nedenle, her Ünyeli AHMET TOKGÖZ'den alışveriş yapmaya özen gösterirdi.

 

AHMET SAĞLAM:

 

Şimdi yerinde, Özel İdare'ye ait İş Hanı olan, eski Kapan'ın yanındaki Kasap dükkAnlarına bitişik bir kahvehane idi.

 

Kent halkı;  adına Kasaplar Kahvesi derdi.

 

Kahvehaneyi, ÜNYE'nin tanınmış Avukatlarından, sayın Ersoy SAĞLAM'ın babası rahmetli, Variloğlu AHMET SAĞLAM işletirdi.

 

AHMET KURNA:

    Sağlık memuru olan sayın AHMET KURN, uzun süre Ankara'da, rahmetli Dr. Hami AÇAN'ın başkanı olduğu Verem Savaş Derneği'nde çalışmıştı, mesleğini çok seven saygın ve değerli hemşerimizdi.

ALİ AĞA'NIN AHMET:

   Ortamahalle halkından olan ALİ AĞA'NIN AHMET olarak isim yapan AHMET Şahin; Değerli Devlet Adamı Eski Ordu Milletvekili ve Parlamentoda bulunduğu sırada, Başbakan Tansu ÇİLLER Kabinesinde Tarım ve Köyişleri ve Devlet Bakanlığı yapan, güzel ÜNYE'mizin medarı iftiharı, sayın Refaiddin ŞAHİN ve halen Kanada da Ticari faaliyetlerini sürdüren Faruk ve Sabahattin ŞAHİN kardeşlerin babalarıdır.

  

Dedeleri ALİ AĞA çevresinde mert, dürüst, ve sözü sohbeti dinlenen bir kişi olarak bilindiği için, oğul Şahin'in de ayni meziyetlere sahip olması, çevresindeki halkın kendisine ALİ AĞA'NIN AHMET diye hitap etmesine neden olmuştur.



Bu Haber 2644 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI