29 Haziran 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bu turizm mastır planını kim hazırlamış?
musakiroğlu@mynet.com

Ordu Valisi Sn. Orhan Düzgün, Ünye Ticaret Odası hizmet binasının açılışı sırasında ilginç bir açıklama yaptı. Sn. Düzgün, Trabzon'da katıldıkları bir toplantıda Doğu Karadeniz Bölgesi için topyekün bir çalışma olarak hazırlanan Turizm Mastır Planı'nda Ünye'nin bulunmadığını, çalışmanın Fatsa'dan başlatıldığını belirterek, “Duruma açıklık getirdik, çalışmanın Ünye'den başlatılmasını sağladık” dedi.

 

Öncelikle Sn. Vali'mize gösterdiği duyarlılık ve yapılan bir yanlışı ortadan kaldırdıkları için çok teşekkür ediyoruz.

 

Ayrıca Sayın Vali'miz bir tespit bulunmuşlar ki o çok daha önemli. “Ünye Karadeniz'de turizm hareketliliğinin ilk başladığı noktalardan biridir. Ünye'nin turizm mastır planından ayrılması mümkün değildir.” Sayın Düzgün'e, ayrıca bu tespiti için de çok teşekkür ediyoruz.

 

Doğu Karadeniz Turizm Mastır Planı'nın ne olduğu ile ilgili bir araştırma yaptık. Daha doğrusu bu nasıl bir bölgesel turizm mastır planıdır ki Ünye'yi dışarıda bırakıyor? Araştırmamızda işte konunun asıl bu derinliğine inmek istedik. Öyle ya kim, nerelerde ayağımızı taşa/engele takmaya çalışıyor bilmek lazım. Ünye'yi dünya seviyor ama birileri boş durmuyor ha bire takoz oluyor, onları boş bırakmamak, tanımak çok önemli.

 

Bu Doğu Karadeniz Turizm Mastır Planı anlaşıldığı kadarıyla Doğu Karadeniz Bölgesel Gelişme Planı (DOKAP) kapsamında hazırlatılan bir çalışma. Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Bayburt illerini kapsayan bir mastır planı.

 

Görüldüğü kadarıyla bu DOKAP'ın en batısında Ordu ili, Ordu ilinin de en batısında Ünye ilçesi var. Yani DOKAP Ünye'nin Samsun sınırından başlayan bir bölge. O halde şimdi soruyoruz; bu DOKAP Ünye'den başlıyorsa nasıl oluyor da DOKAP'ın Turizm Mastır Planı Ünye'den başlatılmıyor?

 

Şimdi gelelim ikinci sorumuza.. Doğu Karadeniz Turizm Mastır Planı'nın hazırlatılması için bölgedeki her ilin valisi ihale açmış, işi bu yolla yaptırmış. Bu durumda Ordu ilinin Turizm Mastır Planı'nın hazırlatılması işini Ordu Valiliği ihale etmiş olmalı. Bu ihalenin ne zaman, hangi vali tarafından yaptırıldığını, hazırlanan ihale çalışmasını hangi valinin teslim aldığı valilik kayıtlarında mevcuttur.

 

O halde şimdi ikinci sorumuzu soruyoruz.. Yapılan ihale sonucu Ordu ili için hazırlanan Turizm Mastır Planı'nda Ünye'nin olmaması, Ünye bölgesinin Ordu ili, dolayısıyla DOKAP kapsamında gösterilmemesi nasıl gözden kaçmış olabilir? Trabzon'daki toplantı öncesinde bu dosya hiç mi açılıp kontrol edilmedi?

 

Şimdi üçüncü sorumuza gelelim. Gördüğümüz kadarıyla hazırlanan Turizm Mastır Planı daha çok Karadeniz yaylalarını esas alan bir proje. Ağırlıklı olarak yaylalarla ilgili yeni tur güzergahları ele alınmış, incelenmiş.

 

Sorumu soruyorum; bu çalışmayı yapan heyet bizim bölgemizde Ünye'de, Akkuş'ta, Çaybaşı'nda, İkizce'de yaylalarda bir çalışma yapmış mı? Buralarda hangi kurumlara, kimlere uğramış, destek isteyip bilgi almış?

 

Bu arada yaptığımız araştırmalardan bu mastır planının ilk kez Şubat 2010'da Trabzon'da görüşülmüş olduğunu anlıyoruz. Bu toplantıya belediye başkanları, ticaret odası başkanları da katılmış. Peki, bu toplantıya Ünye, Akkuş, Çaybaşı, İkizce belediye başkanları ve ÜTSO Başkanı katıldı mı? Yine bu planla ilgili olarak Nisan 2010'da Ankara'da bölge milletvekillerinin katıldığı bir toplantı yapılmış. Bizim bölgeden kim, hangi siyasi bu toplantıya katılmış?

 

Dördüncü soruma gelince; Ünye bölgesinden belediye başkanları, ÜTSO ve milletvekillerinden bu toplantıya katılanlar varsa bu eksikliği fark etmemişler mi?

 

Bütün bunlar, bu sorular cevap bulmadıkça Ünye bölgesini Doğu Karadeniz Turizm Mastır Planı'nda göstermeyenler gizli kalacak, bilinmeyecektir.

 

Yalnız şu bilinsin ki biz bu işin peşini bırakmayacağız. Ama ihmalkarlık sonucu ama kasten böyle bir eksikliğe yol açanları, Ünye'yi, Ünye bölgesini görmezden gelenleri bulup mutlaka ortaya çıkaracağız.

 Bu Haber 1907 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI