30 Haziran 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Geçtiğimiz hafta sonu neydi o öyle..
musakiroğlu@mynet.com

Bu ara biliyorsunuz Ünye'de düğünler, sünnetler gırla gidiyor. Hafta sonu Cumartesi–Pazar günleri yetmediği için artık hafta aralarına da taşan düğün-sünnet merasimlerinden birinden diğerine koşarken insan karıştırıyor adres şaşırıyor.

 

Dün bir arkadaşla konuşurken çok güldüm. Bu arkadaşım gelen düğün-sünnet davetiyelerini sıraya koyar, en erken tarihlisinden en geç tarihlisine doğru liste yapar, o listeye göre gider merasimlere katılırmış.

 

Geçen hafta yine böyle yapmış, listesine 16 tane düğün ve sünneti sırasıyla yazmış. Başlamış dolaşmaya.. Birine uğrayıp oradaki vazifesini görür görmez diğerine koşarken yol üstünde rast geldiği iki yerdeki düğünün daha listesinde olduğunu sanarak oralara da girmiş, bahşiş vermiş. Son uğradığı yerin ardından başka kalan var mı diye listesini kontrol ederken anlamış ki bu iki yere davetli olmadığı halde yanlışlıkla uğramış.

 

“İnsanda kafa-beyin kalmıyor ki, düğünden düğüne koşarken sersemleşiyor, düğünleri karıştırıyoruz” diyen arkadaşım görüldüğü gibi kendi adına değil, herkes adına konuşuyor. Demek ki düğün sayısının çokluğundan dolayı herkesin kendisi gibi düğünleri karıştırdığını düşünüyor.  

 

***           ***          ***

 

Düğünlerle-sünnet törenleriyle dopdolu olan bu aylara bir de başka tören ve etkinlikler girince ortalık iyiden iyiye hareketleniyor, renkleniyor. Geçen hafta sonu neydi o öyle.. 26 Haziran Cumartesi günü Ünye dopdolu bir gün yaşadı. Sabahtan akşama kadar bütün gün boyu tören ve etkinliklerle geçti.

 

Sabah Çamlık'ta Ünye Belediyesi'nin organizesiyle düzenlenen AK Parti Genel Sekreteri Sn. İdris Naim Şahin'in de katıldığı engelli vatandaşlarımız için düzenlenen piknik..

 

Ardından, TOBB Başkanı Sn. Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun da takıldığı Ünye Çıraklık Eğitim Merkezi ve Ünye Ticaret Odası hizmet binalarının resmen açılışı için düzenlenen törenler..

 

Yine aynı günün akşamına doğru Burunucu-Çömlekçi Mahallesi'nde Atatürk İlköğretim Okulu ve okulun Aile Birliği Başkanı Sn. Arif Takıcı'nın önderliğinde hazırlanan mahalle fastivali..

 

**********************

Emekliliğim öncesinde ticari ve siyasi pozisyonum itibariyle benim de kendimi hepsine katılmak zorunda hissettiğim böyle yoğun ard arda düğün, tören, etkinlik, açılış, vs..'nin insandan ne kadar çok zaman alıp götürdüğünü çok iyi bilirim.

 

Kaldı ki hafta sonları.. İnsanın ancak hafta sonları bir araya gelebildiği çoluk çocuğuna ayırması gereken zamanı böyle farklı yerlerde feda etmesi az bir şey değildir. Çocuklar bir şeylerden yoksun, eksik kalır.. Onlarla birlikte olamayan baba gün gelir çocuklarına bunun hesabını vermekte zorlanır.

 

Dedim ya yapılan şey fedakarlıktır. Çoluk çocuğuna rağmen komşusu için.. Dostu-arkadaşı için.. Partisi için.. Şehri için.. Ülkesi için yapılan fedakarlıktır.

 

Bütün bu fedakarlıklar üzerinde büyür toplumsal hayat, ancak öyle gelişir memleket. Geçmişte yapılan bu türlü fedakarlıklarla gelindi bugünlere.. Bugünlerde yapılan fedakarlıklar ise geleceği hazırlıyor.

 

İnsanın dünyadaki en kıymetli varlıkları olan çoluk çocuğuna rağmen bu tür fedakarlıkları göze alanları tebrik etmek, onlara teşekkür etmek bir borçtur.

 

Ben, geçtiğimiz hafta Ünye'yi renklendiren toplumsal hayatımıza, ekonomik hayatımıza, kültürel hayatımıza zenginlik katan törenlere katılarak destek veren başta Sn. İdris Naim Şahin olmak üzere, Rıfat Hisarcıklıoğluna, Sn. Mustafa Hamarat'a ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 

Ayrıca; bu güzide törenleri düzenleyen Sn. Ahmet Arpacıoğlu'na, Sn. Hasan Şimşek'e, Sn. Osman Atik'e, Sn. Arif Takıcı'ya da en içten tebriklerimi sunuyorum.

 

NOT: Bu yazımı yazarken AK Parti İlçe Başkanı Avukat Sn. Ahmet Çamyar ile Başkan Yardımcısı İşadamı Adem Çalık'ın trafik kazası geçirdiklerini öğrendim. Kazada yaralanan Sn. Çamyar'a ve yol arkadaşı Sn. Çalık'a geçmiş olsun dileklerimi sunar, Cenab-ı Allah'tan acil şifalar dilerim.Bu Haber 2063 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI