1 Temmuz 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Dikkat.. Dikkat.. Yosun kokusuna çare bulunmuştur..
musakiroğlu@mynet.com

20 Haziran Pazartesi günkü  “Bu yosunların sanki aklı, duygusu var” başlıklı yazımın girişi şöyleydi

 

“Her sene Haziran ayının ortalarında denizin içindeki bir yerlerden gelip sahile vuran yosunlara şaşıyorum doğrusu.

 

 Sahile vurduğunda çıkardığı o pis/iğrenç kokusuyla şehrin hemen tarafını ve özellikle de sahili çekilmez hale getiren bu yosunların aklı var, duygusu var herhalde!

 

Dikkatinizi çekerim, her yılın Haziran ayının ortalarında çıkıp geliyor bu yosunlar. Ben kaç yıldır takip ediyorum takvimleri hiç şaşmıyor.”

 

Evet, böyle yazmıştım o yazımın girişinde. Nitekim de şaşmamış yosunlar 15 Haziran'da çıkıp gelmişti. Yaydığı lağım kokusunu andıran iğrenç kokusuyla yaklaşık 15 gün insanların burunlarının direklerini sızlatan yosunları dalga aldı götürdü.

 

Oh be, dünya varmış.

 

********      *********      *********

Tabi bu arada yosunlarla ilgili epeyce yorumlar yapıldı. Belediyenin bu yosunları nasıl temizlemesi gerektiği üzerine olsun.. Yosunların ve yaydığı kokunun insan sağlığı üzerinde yarattığı etkiler üzerine olsun bir hayli tartışmalar yapıldı. Yazıldı, çizildi.

 

Ancak bunlardan ikisi var ki çok önemli.

 

Bunlardan birincisine göre; İstanbul'dan gelen, şu anda Ünye'de misafir olarak bulunan saygıdeğer bir büyüğümüzün gazetemizin bürosunu ziyareti sırasında söyledikleri biz erkek milleti için bakın “hayati derecede önemli.”

 

Misafir büyüğümüz der ki; “Bu yosun kokusu erkekleri olumsuz etkiliyor, cinsel isteksizliğe yol açıyormuş.”

 

Doğrudur, yanlıştır bilemem. Ama yosun kokusundan nasibini bolca almış, daha çok sahil boyu ve ben dahil Yalı civarı erkekleri “durumlarını bir gözden geçirip, gözlem yapsınlar.” Bakalım bu bilgi doğru mudur, yanlış mıdır..?

 

Gelelim ikincisine; Ünye'de yeni kurulan ve çalışmalarına son sürat başlayan Çevre Korum Derneği Başkanı Sn. Ogün Sanioğlu enteresan bir açıklama yaptı.

 

Gerek gazetemizin bürosunu ziyareti sırasında gerekse yaptığı basın açıklamasında, yosunların zararlı değil tersine yararlı olduğunu öğrendiğini belirten Sanioğlu, “Bu yosunlar denizi kirletmez bilakis temizlermiş” diyerek, bizim nefret ettiğimiz yosunları bir anda sevimli, masum hale getirmez mi..

 

Görüşünü bir bilim adamına dayandıran Başkan Sanioğlu'ndan bu bilim adamını getirtip, Ünye'de bir konferans vermesini rica ediyoruz.

*******      *******       *******

 

Ha, durun yosunla ilgili bir bilgi daha vereyim..

Yalıköylü bir zerzevatçı geçen sene deniz kenarından topladığı bu yosunları bahçesinde yetiştirdiği fasulye, hıyar, domates, biber, patlıcanın dibine koymuş. Gübre olabilir mi diye denediği yosunlar verimi öyle artırmış ki...

 

Bakın gazetelere haber olan bu üretici ne diyor: Ben bir akıl yürüttüm, denedim, ama doğru akıl yürütmüşüm. Dibine yosun koyduğum sebzelerim bire beş verdi. Bu sene yine topladım, sebzelerimin diplerine yosun koydum. Daha üç beş gün geçmeden sebzelerimin rengi değişti, boyu posu gürleşti. Hele mısıra koydum ki mısır tarlam orman gibi oldu.

*******     *******    *******

Hah işte bakın şimdi çözüm bulundu.

 

Ben derim ki; seneye sahile yosun gelir gelmez belediye anons yapsın. Bu yosunların çok verimli gübre olduğunu ilan etsin. Vatandaşı sahile yosun toplamaya davet etsin. Böylelikle yosun kokusu gibi bir sıkıntıdan kurtuluruz. Diğer taraftan bedava yosun gübresiyle bağda-bahçede verimi artırırız.Bu Haber 2173 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI