10 Temmuz 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Bira tuzağı
Arif Takıcı

Biraya başlayanın sonu alkolizmdir. Daha açıkçası bira alkolizmin tuzağıdır.. Tarık HORİÇ, Yugoslav Golcüsü.-

Bira  sporcu için en zararlı içkidir. Çünkü, bira yavaş yavaş ve farkında olmadan çöküş getiriyor. Alkol sporun  en büyük düşmanıdır…PAVİÇ, Eski Beşiktaş Antrönörü..

Ülkemizdeki sporcuların %60'ı alkol koridorunda, bunun kapısı ise bira ve bira ikramlarıdır. Alkolizm bir toplumu tehdit eden en sosyal afetlerden biridir. Alkol ve uyuşturucunun tedavisi çok zor veya imkansızdır. Alkolizme düşenlerin %80'i bu bataklığa bira kapısından düştü. Ülkemiz alkol derecelendirmesinde bira sayesinde önlere geçmiştir. Bu oluşumu şöyle sıralayabiliriz: Ülkemizde özel bira şirketlerinin kurulması, bunlara tanınan imkanlar, teşvikler. Bira üreticilerine verilen devlet destekleri. Yetmişli yıllarda alkolsüz içki satma ruhsatından muaf tutulması, resmen ve ilmen alkollü içki olan, biranın okul  yakınlarına  ve gençlerin dikkatini çekecek yerlere, kahvehane ve kıraathanelere, büfe ve marketlere, mahalle ve köy bakkallarına girmesini sağlamıştır. Yine biranın her türlü reklam serbestliğine sahip kılınması işin üzerine tüy dikmiş, böylece alkolizmin kapısı ardına kadar açılarak ülke bu günlere ve bu çizgilere getirilmiştir. Başta Yeşilay olmak üzere, uzman kişi ve kuruluşların uyarıları ile getirilen 3023 no'lu kanun bu feci gidişi % 40 oranında önlemişti. Fakat sonraki yetkililer bu kanunu da delerek işi eski çizgisine getirdiler. Tıpkı şimdi de sigara yasağının delinmeye çalışılması gibi. Durumun sorumlu mercilerce yeniden ele alınması hayati bir sorumluluk arz etmektedir. Şu anda bira şirketi adını taşıyan kulüpler, kendi isimleri ile bira satış ve reklamlarına soyunan anlı şanlı kulüplerimiz, medyada dolaylı, dolaysız süren reklamları ve bir çok yerlerde ruhsatın kaldırılması ile bile biracı işini yürütmekte, ülkemiz alkolizm batağına her gün biraz daha gömülmektedir.

 

Biranın ve geliştirdiği alkolizmin insana ve topluma yaptıkları zararlar sayılamaz. İlmi istatistiklere göre, alkoliklerin %80'i alkollü içki alışkanlığına 15 yaşından küçük iken, evlerinde veya misafir kaldıkları yerlerde, ya da herhangi bir mahal de arkadaşları tarafından başlatılmaktadır. Milletlerarası Anti- alkolizm raporu: Bira ile mücadele alkolizm ile mücadelenin ilk şartı ve ilk basamağıdır. Büyük çaptaki kanser araştırmalarında İngiltere'de yılda 6 bin ölümden fazlasının bira içimi ile ilgili olduğu açıkça görülmüştür. Araştırmacıların ortaya koyduğu delillere göre, kanser nedeni olarak bilinen Nitrozamin, birada fazlasıyla mevcuttur. Evet bira bir kanser sebebidir… Nitekim ağrı dindirici olarak kullanılan pramidon ilacı''içinde fazla miktarda nitroz-amin bulunduğu için, piyasadan kaldırılmıştır. Kaynak: Yeşilay arşivi

 

 Bu Haber 1981 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI