4 Ağustos 2010 Pazar
İSMAİL SARI
Ünye'yi tanımak
Turizm beldesi güzel Ünye’miz, diye hepimiz söyleriz de Ünye’nin tanıtımına gelince ortalarda pek kimse yok gibidir. Yeteri kadar tanıtamadığımız için de elle tutulacak ölçüde bir turist hareketliliği yoktur ilçemizde. Tanıtım konusunda bütün Ünyelilerin el ele vermesi gerekir. Başkalarına tanıtmak için ise öncelikle kendimiz tanımalıyız.

            Ünye'yi ne kadar tanıyoruz? Neleri ile tanıyoruz? Farklılıklarımız nelerdir? Önce evlerimizde çoluğumuza çocuğumuza tanıtmalıyız. Sonra da başkalarına tanıtma şekillerini öğretmeliyiz. Tanık olduğum tipik bir örneği burada anlatmak isterim.

            Geçtiğimiz hafta içinde bir akşamüzeri Çakırtepe Hastanesi'nden yürüyerek evime gelirken (evim hastaneye yakın bir mesafededir.) Çamurlu Mahallesi Tepe mezarlığının arkasında yol kenarında bulunan çeşmeden iki genç, taksilerinin bagajında bulunan kaplara su dolduruyorlardı. Duraklayarak suyu ne yapacaklarını sordum ve içme suyu olarak eve götürmek üzere doldurduklarını söylediler. Bu çeşmeden akan suyun normal şehir suyu olduğunu, Ünye içerisinde bulunan “ACISU” çeşmelerinden olmadığını söyleyince, doldurdukları suyu döküp gittiler.

            Ünye'mizin şehir suyu içilebilir niteliktedir. Bir şikAyetimiz yok. Ancak “ACISU”yumuzun da Ünye'miz için, dengi olmayan hazine değerinde olduğunu hem bilmemiz hem de yeni nesillere öğretmemiz gerektiğine inanıyorum. Bunun için acısu çeşmelerini yaptıran hayırseverlerden ve Belediye'mizden, bu çeşmelerin üzerine ”ACISU ÇEŞMESİ” diye yazdırılmasını halkımız adına Acizane talep ediyorum.

             İkinci olarak, son yılların en güzel Belediye hizmetlerinden birisi diyebileceğimiz “SAHİL YÜRÜYÜŞ BANDI” gerçekten harika. Yapımına epey önceleri başlandığı halde, bir siyasi engelleme sonucu sekteye uğradıktan sonra şimdi tamamlanıyor olması son derece sevindirici bir gelişmedir. Yürüyüş bandının çamlığa kadar olan kısmı tamamlanmak üzere. Işıklandırmaları yapılıyor. Gündüzleri kullanıma açık durumda olduğunu biliyorum. Gidip görmeyi bütün Ünyelilere tavsiye ederim. Çünkü görmeye değer bir güzellik var orada.

              Üçüncü olarak, “Asarkaya Parkı” bir doğa harikası. Belediyemizin çok güzel hizmetleri var orada. Ailelerin dinlenme yeri olarak seçebilecekleri en güzel mekAn. Vatandaşlara hizmet olsun diye belediye, önemli ölçüde park yatırımı yapmış. Bu nimetlerden faydalanmak gerekir. Daha yapılacak hizmetler, noksanlıklar elbet var. MeselA, geçen hafta Ticaret Meslek Lisesi Mezunlarının “Pilav Gününe” katıldık; yüzelli-ikiyüz kişinin bir arada oturarak toplantı yapacağı bir mekAn yoktu. Ayakta dururken zorlandık. Bu tür ihtiyaçların da en kısa zamanda giderileceğine inanıyorum. Bu ve benzeri noksanlıklar teferruat. Oradaki güzelliğe halel getirmiyor. Görmek ve yaşamak lazım. Görelim ve yaşayalım ki başkalarına da tanıtabilelim.

            Bir yazı konusu daha yaparak Ünye'mizi tanıtmaya devam edeceğim. Ünye için ne kadar söylesek azdır.Bu Haber 2028 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI