14 Temmuz 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye'nin il olmasını kim engelledi..
musakiroğlu@mynet.com

Bu yazımı unutulmuş olabilecek bazı olayları hatırlatma babında yazıyorum. Yıl 1992.. Belediye Başkanı Sn. Sami Soysal'ın vefatı sonucu belediye başkanlığı için Ünye'de ara seçim yapılıyor.

 

Seçimin 3 güçlü adayı var. Anavatan Partisi'nden Sn. Ahmet Oral, Cumhuriyet Halk Partisi'nden Sn. Osman Yurt, Doğruyol Partisi'nden Sn. İsmail Cerrahoğlu.

 

ANAP adayı partisi muhalefette olduğundan seçimi kazanmada SHP ve CHP'den bir-iki adım geride izlenimi verirken DYP ve SHP ise seçime alabildiğine asılıyordu. Çünkü her ikisi de iktidar partisiydi, zevahiri kurtarmaları gerekliydi!

 

Seçimin asıl malzemesi ise “Ünye'nin il yapılması”ydı.

 

SHP, o günkü genel başkanları merhum Sn. Erdal İnönü'yü getirtti ve Çamlık'ta yapılan özel bir görüşmede Ünye'ye imzalı belgeli il sözü verdirtti.

 

Bunun üzerine DYP de, genel başkanları Sn. Süleyman Demirel'i getirtti. Meydan'da miting düzenledi. DYP'li olsun, olmasın binlerce Ünyeli Demirel'den il sözü duymak için Meydan'a doldu. Ancak Demirel konuşuyor ama bir türlü Ünye'nin vilayet yapılacağını söylemiyordu.

 

Kürsüde Demirel'in yanında bulunan ve bir dönem yaptığı başarılı belediye başkanlığı ile Ünye'de mutlak desteği hissedilen Sn. İsmail Cerrahoğlu, birkaç kez hatırlatmasına rağmen Demirel sözü yine bir türlü il konusuna getirmiyordu. Ben duymadım ancak duyanlardan duydum. Sn. Cerrahoğlu, Sn. Demirel'i böyle ikide bir ikaz ederken, Demirel'in kendisine “Dur be adam, ne yapıyorsun?” dediği söylenmişti.

 

Nitekim beklenen gerçekleşti ve Demirel il konusuna değindi. Ama sözünde bir muğlAklık hissedildi. Dinleyenlerce, verilen sözün inandırıcı olmadığı dile getirildi.

 

Ünyeliler Erdal İnönü'nün belgeli imzalı sözüne daha çok itimat ettiler. Partisinin adayı Sn. Osman Yurt ise verilen söze yüzde yüz inandığı ve genel başkanına güvendiği için çok net bir şekilde; “Ünye'yi il yapamazsam, başkanlık mazbatamı Meydan'da yırtıp atacağım” dedi.

 

O sırada bir mahalli gazetede, ANAP milletvekili, eski bakanlardan Sn. Şükrü Yürür'ün “Oyum vilayete” dediği yazıldı. Sn. Yürür'ün böyle diyerek, partililerini SHP adayı Osman Yurt'a oy vermeleri yönünde yönlendirdiği konuşuldu. Sn. Yürür, daha sonra kendisine sorulduğunda böyle bir şeyi doğrulamadı.

 

Millet, tabiri caizse o seçimde oyunu belediye başkanlığı için değil de “vilayet” olabilmek için kullandı ve Sn. Osman Yurt belediye başkanı seçildi.

 

Sonra ne oldu?

 

Tabi ki Ünye il yapılmadı. Kaldı ki o gün söz verilen 4-5 ilçenin hiçbirisi il yapılmadı. Ne Erdal İnönü'nün söz verdiği ve kazandığı ilçeler il yapıldı ne de Demirel'in söz verdiği ve kazandığı ilçeler il yapıldı.

 

Ayrıca Sn. Osman Yurt da söz verdiği gibi Meydan'da mazbatasını yırtmadı, belediye başkanlığını bırakmadı. Sn. Yurt'un genel başkanına güvenerek verdiği bu söz, belediye başkanlığında başarılı bir başkan profili çizdiği halde, sonraki seçimlerde güven sorununa dönüştü. Siyasi hayatının daha başında ciddi bir yara aldı.

 

Şimdi bütün bunların üzerinden 18 yıl geçti. Ancak niye söyledi bilemiyorum, Ünyeli eski bakan ve milletvekillerimizden Sn. Refaiddin Şahin; “Ünye'nin il yapılmamasının sebebi Yürür ile Yurt'tur” şeklinde bir açıklama yapmış.

 

Sn. Şahin, sanırım şunu demek istiyor; “Eğer o seçimi DYP olarak biz kazansaydık, Demirel söz vermişti, Ünye'yi il yapacaktı.” İyi de Sn. Şahin, Demirel o seçimde il sözü verdiği ve kazandığı halde hangi ilçeyi il yaptı? Biliyoruz ki hiç birini yapmadı.

 

O yüzden oseçimde verilen o il sözleri de öncekiler gibi “hikaye”den başka bir anlam taşımadı.

 

Ben o günlerde, köşe yazısı yazdığım gazetedeki köşemde, “Ben Ünye'nin il yapılacağına inanmamıştım ki..” diye yazdım. Evet, ben ne o zaman, ne ondan öncesi, ne de ondan sonrasında Ünye'nin il yapılacağına hiç inanmadım. Çünkü şunu çok iyi biliyorum, Fatsa'ya rağmen Ünye, Ünye'ye rağmen Fatsa il yapılmaz. Böyle bir şeyi hiçbir siyasetçi göze alamaz. Yaparım derse de yalan konuşur. Geçmişteki örneklerde olduğu gibi..

 

Ünye'nin il olması için tek bir yol var; Fatsa ile birlikte il olmak… Fatsa'nın il olması için de tek bir yol var; Ünye ile birlikte il olmak..

 

Gerisi fasa fisodur…Bu Haber 2943 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : CANİK VİLÂYETİ Tarih : 14 Temmuz 2010 / Pazar Üye Adı :M. Ufuk MİSTEPE
Ordu, vaktiyle bir oldu bittiye getirilerek TBMM I. Dönem'inde Ünye'nin hazırlıksız yakalandığı bir ortamda vilâyet yapılmasaydı; Ünye'nin İL olması gerekli ve zorunlu bir karar olacaktı. Komik bir gerekçe ile il yapılması ardından Ordu yıllar yılı bağlı ilçelerini sömürdü ve yok farz etti. Her konumda Ünye'ye karşı Fatsa kozunu oynadı. Artık olan olmuş, geçmiş mâzide kalmıştır. Günü değerlendirmek ve ileriye bakmak zamanı gelmiştir. Fatsa ve Ünye bundan böyle ortak kararlar alma bilincini geliştirmeli birlikte İL olma yolunda bir KONSEY oluşturmalı ve olay noktalanıncaya değin siyasî erk bu konuda yönlendirilmelidir. Stratejik konumu, biçilen kaftanın Ünye'ye iki gömlek dar gelmesi, İpekyolu güzergâhının önemli bir kalesi ve son limanı olması hasebiyle konunun Fatsa ve Ünye arasında kurulacak yeni bir CANİK VİLÂYETİ için şimdiden beyin cimnastiklerine başlanılmalıdır. Bu itibarla Organize Sanayi Bölgesi seçiminde de hata yapılmamalı; İL olması düşünülen alana yakın bir yerde bir sanayi oluşumuna meydan verilmemelidir! Sayın KIROĞLU'nu kararından dolayı destekliyorum!
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI