17 Temmuz 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Bira ne kadar aldatıcı?
Arif Takıcı

Kansere sebep olan nitrozamşnlerin birada bol miktarda bulunduğu tespit edilmiştir. Nitekim ağrı dindirici olarak kullanılan promidon ilacı içinde fazla miktarda nitroz-amin bulunduğu için, piyasadan kaldırılmıştır. Orta miktarda bira içen bir kimse günde 70 pramidon hapı almış kadar nitrozamin almaktadır. Alkolizme en geniş yayılma zemini hazırlayan alkollü içki biradır. Günde 1,75 litre bira içen erkeklerle 1,5 litre bira içen kadınlar alkolik  sayılır. İki litre bira bir şoförü sarhoş eder. Almanya'daki alkoliklerin hemen hepsi akıl hastanelerine girmişlerdir. Ord. Prof. Kerim Gökay: Alkolizmin başı biradır. Bira tüketmenin artması Alkolizmi yaygınlaştırıyor. Alkolik geçler yarının ölüleridir. Prof. Dr. Coşkun SARMAŞ.

Fazla alkol alanlarda vakitsiz ölüm normalden 24  misli fazladır. Yapılan araştırmanın neticesine göre, 3005 tutuklunun %78'i, ayyaş serseri ve dilencilerin %70'i,  katillerin%50'si, hırsız ve yankesicilerin% 71'i, mala yönelik suçların%77'si alkoliklerce işlenmiştir.

Bir araştırmaya göre: Hollanda, suçluların % 70'i içki kullanmıştır. İngiltere'de: 90 bin tutuklunun 50 bini alkollü iken suç işlemiştir. İngiltere de Alkolizmle Mücadele Enstitüsü'nün tespitine göre, Alkolizmle kaybedilen iş günü, hastalıklar vs, yüzünden kaybedilenlerin 5 katı fazladır.

KURTULUŞUN temel şartı; hiç başlamamak, denemeye kalkmamaktır.

Alkolizmde kurtulma şansı; Hastanın geçici bir süre alkolden uzaklaşmasından ibarettir. Alkolizmin tedavi edilebileceğine uzmanların büyük bir kısmı inanmamaktadır. Alkolizm ömür boyu kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır. İstatistikler, tedaviden sonra 2 yıl kullanmama ihtimalinin %5 ila % 10 olduğunu göstermektedir. Buna rağmen tedaviye başvurulmalıdır. Tedavinin gerekli aşamaları özet olarak şunlardır ve göze alınmalıdır. Hasta; 15 gün tıbbi bakım altında kalacak, Sonra 3 ay yine hastanede çeşitli tedaviler tek başına veya birlikte uygulanacak. Daha sonra da  uzun süre periyodik kontroller ve grup toplantılarına devam edilecek. Bütün bunlara karşılık, tedaviye alınan her 100 alkol bağımlısından 5 – 10 kadarı 2 yıl alkol kullanmamayı başarabilecek, 90-95'i ise hiçbir şey yapılmamış gibi hayatını ‘'yaşayan ölü''olarak sürdürecektir. Evet, hiç başlamamak bu afetin tek kurtuluş yolu ve yegane panzehiridir. Dünya sağlık örgütünün kalp için az şarap tavsiyesi ise, geri kalmış ülkelere yönelik reklamların bir parçasıdır. 

DİKKAT!!! İlçemiz de bazı işyerlerinin nargileyi milletin gözünün önüne koyarak adeta gençlerin nezdinde reklamını yapması  kaygı vericidir. Öncelikle işyeri sahibi kardeşlerimizin bu olumsuz görüntünün kaldırılması ile ilgili gereken hassasiyeti göstereceklerini umuyor, resmi sorumluların da söz konusu işyeri sahiplerine yardımcı olacaklarına inanıyorum.

NOT: Yeşilay arşivinden faydalandım.

 

 Bu Haber 1754 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI