19 Temmuz 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Eski şişeleme yeri niye öyle perperişan bekletiliyor ki..?
musakiroğlu@mynet.com

Ünye Şehir Stadı'nın karşısındaki eski şişeleme yeri 60'lı yıllarda Beylikhoru adıyla otluk, çimenlik dümdüz bir sahaydı. İlkbahar'da kabaran otlar, belediyeden bu otları satın alanlar tarafından biçilir, ayrıca buraya kasaplar hayvanlarını bağlar otlatır, beslerlerdi.

Çayır/çimenin çiçeğe büründüğü mevsimde burası envai renkte çiçekle kaplanır, bu çiçeklerin yaydığı koku yoldan geçeni kendinden geçirir adeta mest ederdi.

Lisede okurken bize, 60'lı yolların sonları ile 70'li yılların başında burada birkaç yıl üst üste 19 Mayıs Bayramı hazırlıkları için çalışma yaptırılmıştı.

70'li yılların başlarında ise buraya Çataltepe Suyu'nu şişelemek üzere eski belediye başkanlarımızdan merhum Sn. Mithat Kısacıkoğlu döneminde şişeleme tesisi kurdurularak, belediyeye çok önemli bir işletme kazandırılmıştı.

O yıllarda gerek işletme olarak gerekse binasının o harika mimarisiyle ve bahçesiyle Ünye'ye yeni bir yüz, ayrı bir çehre olarak katılan Beylikhoru bölgesi bir anda Ünye'nin en güzide alanı haline gelmişti.

Şişeleme tesisi 25 yıl sonra Sn. Necip Avcı'nın belediye başkanlığı sırasında alınan kararla “zarar ediyor, belediyeye yük getiriyor” gerekçesiyle satıldı.

Satılmasıyla birlikte başka yere nakleden şişeleme tesisi sonrasında bu alana Belediye İtfaiye Müdürlüğü yerleşti. Ayrıca alan belediye araçları için de park alanı olarak kullanılmaya başlandı.

Yeni haliyle şehir merkezine yakışmayan bir görüntüye bürünen Beylikhoru yani eski şişeleme alanı için zaman içinde bazı projelerden bahsedildi. Ancak bu zamana kadar hiçbir uygulama gerçekleştirilmedi.

Mevcut belediye başkanımız Sn. Ahmet Arpacıoğlu da burası için bir iş merkezi düşündüklerini söyledi. Hatta bunu ilk 2004'deki seçiminde dile getirdi. 2009'daki seçiminde ise tekrarladı.

Ancak geçen 6 sene içinde burası için bir çalışma yapılmadı, öyle perperişan görüntüsüyle bugüne kadar kaldı.

Bir de o bölgenin kendi içinde bir şanssızlığı var. O civar hep duvarlarla çevrili. Sağlık Ocağı duvarı, stad duvarı, o civardaki liselerin bahçe duvarları içinde daralan bölgede öyle pek şehir estetiği de yok. Bir de o bölgenin arka yüzüne düşen alanda hal yeri ve sergilerin bulunduğu bölge sanki geri kalmış ülke görünümü için laboratuar bir bölge görünümünde.                                                                                                                                                    

Bütün bunlara bir de şişeleme sahasındaki o perperişan görüntü eklenince o bölge hiç hak etmediği bir görüntüyü yansıtmaya mecbur kalıyor.

Şileme tesisinin bulunduğu o alan aslında çok kıymetli, aynı zamanda da şehrin orta yerinde son derece ticari ve bu yönüyle çok stratejik bir alan.

Burayı bir an önce ticarete açmak gereklidir diye düşünüyorum. Altı tamamen otopark, zemin katı ve asma katı sosyal donatılı alışveriş merkezi (AVM), onların üstü ise mükemmel bir proje ile kültür sarayı olarak yapılırsa, eminim o bölge hak ettiği değere kavuşacaktır.

Kaldı ki, böyle bir proje için belediye para harcamadan bu işin içinden çıkabilir diye düşünüyorum. Orada yapılacak AVM için başvuru yapan firmanın en uygunu ile anlaşma yapıldığı takdirde buradaki bu külliye belediyeye yük getirmeden yapılabilir. Tabi bu bir görüş, benim görüşüm. Kaldı ki daha birçok görüş olabilir, başka düşünceler de burası için uygun düşebilir.

Belediye aslında burası için bir kamuoyu yoklaması yapmalı. Burada ne düşündükleri Ünyelilere sorulmalı. Buna göre de burası için yapılması gerekeni belirleyerek, o canım bölgeyi perperişan halinden artık bir an önce kurtarmalıdır.

 

 Bu Haber 2417 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Şişeleme Tarih : 19 Temmuz 2010 / Pazar Üye Adı :yavuz halıcı
Musa Amca, bu şişeleme tesisi ile ilgili söylemiş olduğunuz her şeye katılıyorum.. Yalnız bu AVM fikri bana hep uzak gelmiştir.. Ben özellikle şehir için bu tarz yapılaşmalara ( özellikle bu bölge için ) birincisi şehri boğduğu için, ama asıl ikinci neden olarak küçük esnafı öldürdüğü için karşı çıkmışımdır. Bu bölge Ünye'nin dar- kasvetli iç mekanının nefes alması tekrar çiçek açması için bu zamana kadar kendini saklamış yegane yerdir.. Özellikle hal-pazar yeri ve şişelemeyi düşünürsek Ünye'nin tam göbeğinde harika bir alan meydana geliyor.. İşte bu alan bazı iştahsızların da ağzını sulandırıyor. Ben elbetteki burayı bomboş bir park veya meydan yapalım demiyorum ama hepten de bir AVM benzeri bir şeylerle öldürmeyelim.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI