4 Ağustos 2010 Pazar
İSMAİL SARI
Ünye'yi tanıtmak
Tanınmanın ve tanıtımın önemi, her geçen gün biraz daha artmaktadır. Kapalı kutu gibi yaşama devri, çoktan tarihin derinliklerinde kalmıştır.

Dünya ile birlikte yaşamak zorunluluğu vardır. Karşılıklı iletişim, kaynaşma ve ekonomik yönden faydalanmak için ülkelerin birbiriyle yarıştığı bir dünyanın insanları olarak bizler de bu yarışın başarılı müsabıkları olamazsak geleceğimize ümitle bakamayız. Yaşadığımız beldenin, bölgenin, şehrin avantajlarını; yerinde, zamanında ve gereği gibi oranın yararına kullanmak zorundayız.

            Güzel Ünye'mizin coğrafi konumu, bölgesel avantajları, doğal güzellikleri ve tarihi geçmişi ile zenginlikler şehri olmasına rağmen sadece tarımsal zenginliği olan fındık gelirine bağlı kalması, bugün olması gereken yerde bulunmasını engellemiştir. Koskoca sahil şeridimizde adam gibi bir turistik tesis yoktur. Orta Karadeniz'i İç Anadolu'ya bağlayan en kestirme yol olan Ünye-Niksar kara yolu maalesef istenilen düzeye getirilememiştir. Mevsimin en güzel hamsisi Ünye'de çıkmasına karşılık bir hamsi vakumlama tesisi yoktur. Yörenin en kaliteli fındığı Ünye'de yetişir, ama fındıklı gıda üretimi tesisi yoktur. Antep'e vardığımızda çeşit çeşit fıstıklı baklavalardan bir hediyelik almadan bizi bırakmayan güzel sunumlar, Ünye'mizde fındıklıya dönüşerek bizi bölgenin en güzel fındıklı baklava üretiminin merkezi olmaktan alıkoyan ne vardır Allah aşkına; neyimiz noksan?

            Ayanikola Kilisesi'nin yerinde yeller esiyor. Yalı'da bulunan tarihi kilisede maalesef düğün yaparak, bir mabedin yerinde bile yapılmasına dinimizin müsaade etmediği gayri dini işler yapılmasına göz yumuyoruz. Bir dini mabedin yerinde ancak dini ibadethane olur. Yani o düğün salonunun ya kilise olarak onarımı veya camiye dönüştürülmesi gerekir. Orada Allah'a ibadet yapılmıştır. Çeşit çeşit oyunların icra edildiği yer olmaktan acilen kurtarılmalıdır. Yani din turizminin gelişmesi için de Ünye'mizde bir çalışma yoktur. Gelişmiş ülkelerin hassas olduğu konularda bizler de yerimizi almalıyız.

            Bölgemiz, çeşit çeşit meyvelerin kendiliğinden olduğu yani ilaçlama, sulama ve benzeri hizmetlerin yapılmadığı meyvelerle dolu olduğu halde bir marmelat atölyesi, bir meyve suyu fabrikası düşünen bir Allah'ın kulu yoktur. Her yıl ağaçlarından toplamağa bile tenezzül etmediğimiz Trabzon hurmasının ziyan olan miktarının hesabı belli değildir. Armut çeşitleri, erik çeşitleri, bölgemizin en güzel sulu elması olan kavak elması ziyan oluyor. Eskiden pekmez yapılırdı. Şimdiki nesil ona da tenezzül etmiyor. Bizim çocukluğumuzda en çok severek yediğimiz üvez pekmezini şimdi aramakla bulamıyoruz; çünkü tenezzül ederek yapan yok. Ağaçlarda ziyan oluyor.

            Velhasıl, tonlarla fındığı üreterek binlerle parasını cepleyip hazır yemeğe alışmanın cezasını daha ne kadar çekeceğimizi merak ediyorum. Yıllar önce Ispartalı bir komşumun yaşlı ve güngörmüş dedesi gelmişti yanına da uzunca bir süre kalmıştı. Kendisine sordum: “Ünye ile Isparta'yı gelir kaynakları, ticari ve ekonomik yönden karşılaştırırsanız neler söylersiniz? ”Değerlendirmesi çok enteresandır. Ve şöyle demişti: ”Ünye'nin insanını Isparta'ya götürerek orada geçinmeye mecbur bırakılmalı ve paranın ne kadar zor kazanıldığını görmeliler. Isparta'nın insanlarını da Ünye'ye getirmeli ve ne kadar bol para olduğunu görmeliler. Ünye'nin insanı paranın kıymetini öğrenmelidir. Bu kadar bol paranın içinde insanlar faizden perişan durumdalar, acıyorum.”

            Geçen yazımda ”Ünye'yi tanımak“ başlığını kullanmıştım bu günkü yazımda “tanıtma” ifadesini kullanmamın sebebi, tanıtımın önemine işaret etmek içindir. Tanımadan tanıtma olmaz. Bilmediğimiz bir nesneyi, varlığı, yeri tanıtamayız. İyi tanıtım, iyi tanımakla olur. Ünye'mizin iyi tanıma ve tanıtmağa ihtiyacı vardır. Petrol kuyularının gölgesinde yaşayan Afrika insanlarının açlıktan perişan halleri gibi, turizm zengini beldemizde varlık içinde darlık çekiyoruz.Bu Haber 2619 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI