20 Temmuz 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Sanayi Sitesi güneye büyümenin önünü kesiyor
musakiroğlu@mynet.com

Ünye Küçük Sanayi Sitesi bulunduğu yere 1980'li yılların ikinci yarısında yapıldı. Yapıldığı yıllarda şehrin kenarında bir yerdeydi. Ancak Sanayi Sitemiz şu anda şehrin gelişme noktasının önünü kesen bir yerde bulunuyor.

‘Önünü kesen bir yerde..' diyorum, çünkü Sanayi Sitesi'nin bulunduğu saha Çevreyolu ile birlikte artık içeriye doğru büyüyecek olan Ünye'nin önündeki en büyük engeli teşkil ediyor.

Ünye,  sahil şeridinin doğusunda ve batısında büyümesini sürdürüyor, ancak buralarda bir hayli yerleşim oluştu. Kaldı ki sahil şeridinin doğusunda ve batısındaki  arsa/arazi çok pahalı hale geldi. Bu nedenle Ünye'nin alternatif yeni iskan sahaları üretmeye ihtiyacı var.

Şehir bundan böyle asıl içeriye, güneye doğru büyümeli.. Şehrin yeni yerleşim sahaları buralarda oluşturulmalıdır.

Niksar Caddesi'nin Sanayi'ye kadar olan bölümü son 30-40 yıl içinde tamamen doldu. Buralarda yeni mahalleler kuruldu. 1960'lı yıllarda Orta Saraçlı'dan şehre, okula gelirken Hanboğazı ile bugün Sanayi girişi olan mahalle yolu girişimize kadar saydığımda yol boyu sağlı sollu 25-30 binayı geçmezdi.

Ama bugün çıkıp Orta Saraçlı'daki evimizin balkonundan baktığımda Niksar Caddesi'nin doğu yakasında Liseler, İpekyolu, Bayramca, Karşıyaka.. Batı yakasında Kaledere, Çınarlık, Saraçlı mahalleleri sürmüş gelmiş Sanayi bölgesine dayanmış durumdalar.

Ünye'de hemen herkesin şehir hayatında “milat” olacağına inandığı Çevreyolu bütün hızlıya yapılıyor. Şehrin, güneye doğru büyümesi için çok önemli etken olacağı şimdiden fark edilen bu yol, bundan böyle şehrimizi güneye doğru büyütecektir.

Büyütmesine büyütecek, ancak Sanayi Sitesi bulunduğu yer itibariyle işte bu büyümenin önünde çok büyük engel teşkil ediyor. Her tarafı konutlarla sarılmış, iskan sahasının orta yerindeki bir sanayi bölgesi hem o bölge için zorluktur hem de kendisi böyle bir bölgede bulunmanın sıkışıklığını ve zorluğunu yaşar.

Aslında Ünye'de bazı bölgelerde Kentsel Dönüşüm Projesi uygulaması yapılması gerekiyor. Özellikle Çevreyolu'nun geçtiği sahalarda yolun sağında ve solunda kalan bölgelerde geç kalınmadan bu uygulama başlatılmalıdır.

Ünye Küçük Sanayi Sitesi de öyle. Bu alanda da Kentsel Dönüşüm Projesi uygulanmalıdır. Bu alan zaten şu anda çok kıymetli bir arsa değerine sahip, ayrıca böyle bir uygulama yapılırsa çok daha fazla kıymetlenecektir. Mevcut Sanayi Sitesi'nin yeri satılmış olsa parası ile gideceği yeni yeri de satın alır, dükkanlarını da yapar. Hatta çok daha büyük ve modern bir sanayi sitesi kurulmasına imkan yaratır.

Bu işler ülkemizde TOKİ marifetiyle gerçekleştiriliyor. Eminim, TOKİ, Sanayi Sitesi'nin mevcut yerini çok fazla düşünmeden alır, sanayi sitesini bir başka yere nakleder, oraya yerleştirir.

Sanayi Sitesi'nin yeni yerine gelince, bundan böyle artık sanayi sitesi Organize Sanayi Bölgesi'ne yakın, hatta sınır komşusu olması çok daha doğrudur. Çünkü birbiriyle yapacakları çok iş, işbirliği edecekleri birçok alan vardır.

Bu yazımda Ünye Küçük Sanayi Sitesi'ne projeksiyon tutmaya çalıştım. Ama bu aslında Ünye'nin güneye/içeriye doğru büyümesine projeksiyon tutmak anlamı taşıyor.

Türkiye'de artık modern konut ve modern toplu iskan bölgeleri bilinci bir hayli gelişti. Ünye geriye doğru büyümesini bu anlayıştan, bu gelişmeden hareketle gerçekleştirmelidir.

Karadeniz'in yeşili ile uyumlu, sağlıklı, estetik binalarla içeriye doğru yeni bir bölge, geleceğin modern Ünye kentinin şekillendiği alan olmalıdır.

 

 Bu Haber 1814 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI