23 Temmuz 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Referandum, aday olmanın da ölçüsü sayılacak..
musakiroğlu@mynet.com

Dünkü yazımda, önümüzdeki referandumda herkesin partisi ne derse onu yapacağı, ‘Evet'i ya da ‘Hayır'ı ona göre atacağını yazmıştım.

Bugün ise olaya adaylar, yani milletvekili adayları açısından bakmaya çalışacağım.

Gördüğüm kadarıyla önümüzdeki seçimde, adayların partisi tarafından milletvekili adayı gösterilmesinin ana kriteri referandumda alınan sonuç olacak. Bu kriter hem mevcut milletvekilleri için geçerli hem de aday olmak isteyen aday adayları için..

**********          **********            **********

Geçen seçim gibi bu seçimin de üç favori partisi AK Parti, CHP ve MHP..

AK Parti geçen seçimde Ordu'dan 5 tane milletvekili çıkarmıştı. Bölgemizden listeye konulan ve bölgede seçilme ihtimali yüksek tek milletvekili adayı olan Sn. Mustafa Hamarat 5. sıradan hem de bölgesinden % 66 oy alarak Meclis'e gitmişti.

Şimdi, önümüzdeki seçimde Ordu'nun milletvekili sayısı 1 eksildi, 6'ya düştü. Bu 1 eksik kimden çıkar? AK Parti'den mi,  CHP'den mi yoksa MHP'den mi? Eğer geçen seçimdeki oy sayılarına bakılırsa 6 milletvekili dağılımında CHP ve MHP mevcut 1'er milletvekilliğini koruyor. Eksilen 1 milletvekilliği ise AK Parti'den çıkıyor.

Dolayısıyla bu durumda gözler 5. sıradan seçilen Sn. Hamarat'a çevriliyor. Sn. Hamarat, bölgesinde başarılı olmuş bir milletvekili. Özellikle Ünye Akkuş Niksar yolundaki iddiasının arkasında durması başarı çıtasını çok yükseltti.

Sn. Hamarat için sıra referandumdaki başarısına geldi. Hamarat, geçen seçimdeki  % 66'lık başarısını referandumda korur ya da egale ederse kesinlikle partisinin ilk üç sırasından aday yapılır. Aksine bu oran düşer, gerilerde kalırsa adaylık için zorlanabilir.

**********            *********            *********

Peki ya CHP, MHP ne yapar önümüzdeki seçimde?  Bu iki parti ellerindeki birer milletvekilliğini korur, ayrıca ikincisini ve daha fazlasını çıkarabilir mi?

Bu partilerin yöneticilerinde olsun tabanında olsun milletvekilliğini artıracakları görüşü hakim. Bu nedenle her iki partide de aday adayı enflasyonu yaşanabilir.

Önce CHP'yi gözden geçirelim. CHP'nin Kılıçdaroğlu ile birlikte yakaladığı rüzgar Ordu'ya ne kadar geldi? Bu parti için aslında önce buna bakmak gerek.

Kılıçdaroğlu rüzgarı Ordu'da beklenen esintiyi yapmadı. Sebebi ise mevcut milletvekilinin ve teşkilatların tutuculuğu olarak gösteriliyor. Milletvekili Sn. Güner, tekrar aday olmanın derin hesaplarında, teşkilatlar ise partiyi avuçlarından kaçırmama sevdasında.

Bu parti seçime Kılıçdaroğlu gerçeğinden değil de kendi gerçeklerinden hareket ederek giderse, bırak daha çok milletvekili çıkarmayı, elindekini de kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Fatsa'daki bir düğünde 55 yıllık bir CHP üyesinin dediğini burada yazmadan geçemeyeceğim. 75 yaşındaki güngörmüş CHP'li dedi ki;  “Bizim parti Ordu merkezde 1. sırada Seyit Torun'u, 2. sırada Ünye'den Osman Yurt'u, 3. sırada Fatsa'dan Sami Tandoğdu'yu göstersin, görün bakın kaç çıkarıyoruz..”

Buna cevap veren bir başka partili ise; “İyi de o zaman çıksın Seyit Torun, Osman Yurt, Sami Tandoğdu referandumda herkes kendi bölgesinde kendini göstersin, sandıklar ‘Hayır'la dolsun, adaylığı öyle hak etsinler” diyerek aday olmanın yolunu gösterdi, orda bulunanlar da kendisini alkışladı.

************            ***********         ***********

MHP'ye gelince… MHP bu seçime, geçen seçimdeki havasına ilave olarak Güneydoğu'da yaşanan sıkıntıların geldiği noktayı katarak girecek. Çünkü Bu bölgede yaşananların bütün Türkiye'de yarattığı infial MHP'nin milli duyarlılık politikasıyla çok örtüşüyor.

İşte bu infial Ordu'da ne kadar varsa, bölgemizde ne kadar derinden hissediliyorsa MHP'de o kadar güç toplayacağa benziyor.

Bu gücü hesap eden ve MHP'den aday olmak isteyen aday adayları ise sıra gözlüyor.

Ancak MHP'den aday olmak isteyenler için geçerli olan da, referandumda alınacak sonuca bağlı gözüküyor. Atılan ‘Hayır' oyu içinde kendi oyunu üç aşağı beş yukarı hesap edecek olan MHP Genel merkezi Ordu'nun üç ayrı bölgesinde adaylarını ona göre belirleyecek, sıraya koyacaktır.

***********            ************            ***********

Bu referandum sonucu önümüzdeki genel seçim öncesinde önemli bir gösterge olacak. Bunu herkes böyle kabul ediyor.

Referandum sonuçları diğer taraftan da partilerin adaylarını belirleme ve sıralama için ciddi bir gösterge olacak.

Bu durumda referandumda aday adaylarına, kolay gelsin demekten başka ne denebilir…

NOT: Bu yazımı okuyan AK Parti Ünye İlçe yöneticisi Sn. M. Kemal Yeni, Sn. Hamarat'ın 5. sıradan değil 4. sıradan seçildiğini hatırlattı. “Hafızayı beşer nisyanla maluldür” derler ya, işte öyle.. İnsan unutuyor. Dolayısıyla gözler Sn. Mustafa Hamarat'a değil de, Sn. Ayhan Yılmaz'a çevrilir tabi ki bu durumda.

Sn. Yeni'ye hatırlattığı için teşekkür eder, Sn. Hamarat'tan özür dilerim.Bu Haber 2634 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI