11 Aralık 2008 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye de, artık küçük bir Büyükşehir,
musaokiroglu@mynet.com

Ben 1960 yılların başında ilkokula başladığımda okula Orta Saraçlı'daki evimizden gidip-geldim. O zamanlar Niksar Caddesi asfalt değil, şose bir yoldu. Yolun adına biz ‘yeniyol' derdik.

 

Yol üstünde Ünye'den Akkuş'a doğru her kilometre için dikilen kilometre taşları vardı. Bu taşlardan birinci kilometreyi göstereni, bugünkü İmam Hatip Lisesi yapılırken sökülen Suluca Mezarlığı'nın kenarındaydı. İkinci kilometre taşı ise, bugünkü Sanayi Sitesi girişindeki Orta Saraçlı sapağındaydı. Bunu şunun için yazdım. Geçenlerde, Ünye'deki değerli tarih araştırmacılarından sevgili dostum Ahmet Kabayel sormuştu kilometre taşlarını bana. Ben de kendisine hatırladığım bu bilgiyi vermiştim. Bunu, bir de böyle yazıya döküp, tarihe kayıt düşmek istedim.

 

Yine bizim zamanımızın ‘yeniyol'u, şimdilerin artık Akkuş-Niksar Caddesi dediği yol üzerinde, o yıllarda ‘Dağlıların orası' diye tabir ettiğimiz, bugün Müteahhit Dağlı Seyfi Yılmaz'ın baba evinin bulunduğu yer civarında, yol üzerinde bir de nüfus tabelası vardı.

 

Bakın o tabelada ne yazıyordu. ÜNYE:   Nüfus 11.600,  Rakım 10

 

‘Bir avuç' diye tabir edebileceğimiz bir nüfus. Ünye o zamanlar; Kaledere, Saraçlı, Hamidiye, Çamurlu, Ortamahalle, Yılmazlar ve Çömlekçi Mahallesi olarak, bugünkü gibi değil, her birinde en çok 1000- 1500 insanın oturduğu 7 mahalleden kurulu küçük bir kasaba. Saraçlı tepelerinde oturanların, Çömlekçi Mahallesi'nde oturanlarla dost olup, komşuluk yaptığı, birbirini nerdeyse kılcal damarlarına kadar tanıyan insanların yaşadığı küçük bir şehir...

 

Aradan yarım asra yakın bir zaman geçtikten sonraki Ünye'nin de şahidi olarak, bazen dalar giderim. Zaman tünelinden geriye gider, tekrar döner, bugünlere gelirim. Yani artık nüfusu yüz binlere dayanan Ünye'ye… Ünye'deki insan sayısının bu kadar artmasına, insan profilinin bu kadar değişmesine şaşarım. Bu nüfusun, o günkü 11.600 kişiden artmadığını, hatta o günkü insanların büyük çoğunluğunun Ünye'yi terk edip, gittiğini de bilirim.

 

Peki ya, bu nüfus böylesine nasıl arttı, kimler katıldı Ünye'nin hızla artan nüfusuna? Tabiri caizse herkes geldi-katıldı. Nasıl milyonlarca, binlerce insan İstanbul'a, Ankara'ya, Samsun'a gidip yerleştilerse, Ünye'ye de gelip yerleştiler. Herkes doyduğu, beğendiği, takılıp kaldığı yerin insanı oldu. Göç alan bütün şehirler gibi Ünye de göç aldı. Göç alan diğer şehirlere her yerden giden insanlar gibi Ünye'ye birçok yerden gelindi, kalındı, yerleşildi.

 

Nasıl İstanbul'u bugün, aslen Artvinli bir Belediye Başkanı idare ediyorsa, Ünye'yi de artık, gelip yerleşenler idare etmeye talipler. Baksanıza Akkuşlu hemşerilerimiz açıklama yaptılar ve bu dönemde Ünye'yi Akkuşlu bir belediye başkanının yönetmesini istediklerini belirttiler. 

 

Yarım asır önce küçük bir kasaba olan Ünye, bugün artık İstanbul, Ankara, Samsun gibi büyük şehirlere benzeyen nüfus karakteriyle küçük bir Büyükşehir oldu.

 

Biz mi, ne olduk? O eski küçük Ünye'nin mensupları bizler de ne olduk biliyor musunuz? Bu, küçük Büyükşehir içinde adeta ‘cim karnında bir nokta' olarak,  kaldık.Bu Haber 2251 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI