26 Temmuz 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ordu, Ünye Havaalanı'nın gazabına uğradı..
musakiroğlu@öynet.com

Ordu, 1991'lerden bu yana bir sevda peşinde koşuyor.. Feryat ediyor.. Sesini duyurmaya.. Sevdasına kavuşmaya çalışıyor. Bu sevdanın adı ise ORGİ Havaalanı..

Bazılarına göre hayali bir masal, bazılarına göre hayati bir gerçek olarak dile getirilen Ordu'nun, havaalanı sevdasına ben başka bir noktadan bakmak istiyorum.

Havaalanları biliyorsunuz ülkemizde daha çok bölgesel düşünülüp inşa ediliyor.

Ordu'da bunun farkında.. Biliyor ki tek Ordu merkezi için havaalanı yapılmaz.

Peki, ne olur ya da nasıl olmalıdır?

O zaman olaya ya Samsun'la birlikte bakılacak, iki ili ortalayan bir yerde havaalanı yapılacak. Ya da Trabzon Ordu arasında bir yerde yeni bir havaalanı yapılacak.

İşte bu gerçekten hareketle daha Samsun-Çarşamba havaalanı piyasada yokken, esamisi bile okunmuyorken 1989 yılında Ünye'de havaalanı inşaatı başlatıldı.

Yapılan bu havaalanı Ordu ile Samsun'un orta noktasında her iki ile yaklaşık aynı mesafede bir yerde başlamıştı.

Ama Ordu bu işi kabullenmedi. Perde gerisinden siyasetçileriyle, perde önünden kamuoyuyla sürekli takoz oldu, Ünye'deki havaalanı inşaatını durdurmaya çalıştı.

Hiç unutmam, o sırada Ordu'da katıldığım bir toplantıda konu gündeme getirildiğinde, “Ünye'ye bu havaalanını ne Samsun yedirir, ne de Ordu. Samsunlularla da konuşuldu. Ünye Havaalanı durdurulacak” denilmişti.

Öyle gözleri kararmış, Ünye Havaalanı inşaatına öylesine düşmanlıkla dolmuşlardı ki, benim orada olduğumu bile bile ve de gözlerimin içine baka baka bu sözleri söylemişlerdi.

Nitekim Ordulular, Samsunlularla bir oldular bölgede Ünye'ye havaalanı yapılması yerine Samsun'a yapılmasını sağladılar.

Kendi ilçesi Ünye'de havaalanı yapılmasını engelleyenlerin içinde yer alan Ordu, tuttu bir süre sonra Giresun'la anlaştı, ORGİ adı altında bir havaalanı çalışması başlattı.

Düşünebiliyor musun Ünye'ye havaalanı yapılmasın diye film üstüne film çeviren Ordu önce Samsun'la işbirliği yaptı, sonra da Giresun'la.

Ancak, gelinen noktada bir zamanlar Ünye'ye havaalanı yaptırmamak için işbirliği yaptığı Samsunlular, bugün de Ordu'da ORGİ havaalanı yapılmasın diye kulis yapıyorlar.

Neden? Kendi havaalanlarının yolcu kapasitesi düşer, hareketi zayıflar, küçülür diye.

Giresun'a gelince.. Oldum olası Ordu'ya hiç güvenmeyen, Ordu'ya karşı ihtiyatı hiç elinden bırakmayan Giresun bakın ne yaptı? Başlangıçta birlikte yapılması kararlaştırılan havaalanı konusunda daha sonra Ordu'yu denizin içinde boğdu. Gülyalı'da deniz doldurulurken yapılmak istenen havaalanına, önce “Evet böyle denizi doldurarak burada yapalım” diyen Giresun, sonra yan çizerek dediğim gibi tam anlamıyla Ordu'yu orda denize gömdü.

Ya.. Eloğlu işte böyle yapar Sevgili Ordu, değerli vilayetimiz, il merkezimiz. Anladın mı şimdi?

Senin, Ünye'ye yapılmasın diye işbirliği yaptığın Samsun bak ne yaptı görüyorsun değil mi? Kendi ilçesi Çarşamba'ya havaalanı yaptı, orayı kullanıyor. Sense kendi ilçen Ünye'ye yapılmasın diye her türlü fırıldağı çevirdin.

Valla, bizim için hiç sorun değil, Ünye, bugün havaalanına yarım saat mesafede.. Tıkır tıkır gidiyor yolculuğunu yapıyor. Giresun'da öyle, o da gidiyor Trabzon'a, oradan binip uçuyor.

Sen ise bulunduğun yerde debelenip duruyorsun. Düşün bak anlarsın niye böyle oldu.. Yanlış yaptın ve sonuçta da Ünye Havaalanı'nın gazabına uğradın.

Bu kafayla gitmeye devam edersen, böyle benmerkezciliğe devam edersen daha çok debelenir, gazaba uğrarsın.

Benden hatırlatması.

 

 Bu Haber 2928 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI