28 Temmuz 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
* Akçay çöplüğü ile ilgili zaman geçiyor..
musakiroğlu@mynet.com

Ünye'nin batı çıkışında Curi'den başlayarak Akçay'a kadar deniz tarafı çamlık, yeşilliktir. Dikilen ağaçlar denizi saklamış, dikildikleri kumsalı önemli ölçüde yok etmiş olsalar da bugün artık, ‘yeşillik yeşilliktir' deyip burayı böyle kabullenmek daha doğrudur diye düşünüyorum.

 

Bu güzel bölgenin en çirkin görüntüleri burada Akçay ağzındaki çöplükle, yolun kıyısındaki taş fabrikasıdır.

 

Batıdan Samsun tarafından Ünye'ye girerken bu iki çirkinlik Ünye'nin yüz karasıdır adeta. Böyle, ilk görüntüsü yüz karası olan Ünye'ye ilk kez gelen insanın kafasında şehrimiz hakkında neler yerleşir.. Düşünmek bile istemiyorum..

 

Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu, “Çöp sorunu bu dönemde bitecek” diyor. Ben kendisinin kararlı birisi olduğunu biliyorum, ANAP İlçe Başkanı iken Meydan'daki Anafarta Okulu için “Burası kesinlikle yıkılacak” demiş, gün gelmiş yıkmıştı.

 

Aslına bakılırsa Anafarta Okulu'nu yıkmak Ünye'de en zor işlerden birisiydi. İşin ‘yıktırmayız cephesi' vardı ve çok ciddi direnç gösteriliyordu. Yıkım işi yıllarca engellendi, hatta kaç tane kaymakamı bile yedi. Ama dediğim gibi Sn. Arpacıoğlu söz verdiği bu zor işin altından kalktı.

 

Şimdi de diğer zor bir işin sözünü ediyor. Çöp işini, Akçay'daki çöplük işini çözeceğini belirtiyor. Burası 1986'dan beri 26 yıldır gelen giden bütün siyasilerin, bütün belediye başkanlarının ‘çözeceğiz' deyip çözemediği Ünye'nin sırtında ağır, pis bir yük olarak taşınıp duruyor.

 

Sn. Başkan bu çöp sözünü aslında seçim meydanında da vermişti. Ancak seçimden bu yana 1.5 yıl geçti. Zaman çabuk geçiyor. Bu dönemde bu işi çözmek isteyen Sn. Arpacıoğlu daha beklememeli, çözmek için çalışmaları başlatmalıdır.

 

* Çınarsuyu'na yazık edildi..

 

Çınarsu'yu, Akçay'daki o çöplük alanına, o taş fabrikasına en yakın mesafedeki şanssız bir mesire alanımızdır.

 

Bu alanımız için şanssız derken, burasının bir değil birçok kez şanssız olduğunu belirteyim.

 

Dediğim gibi o güzelim alan en başta taş fabrikası ve çöplük alanına yakın olduğu için şanssız.. Ayrıca işletmecilik olarak şanssız.. Diğer taraftan da bugün kendisine yüklenen ‘gayri ahlaki yer' imajıyla şanssızdır.

 

Çınarsuyu 1980'li yılların sonunda yapılan bungalov evleri, restoranı, plajı ve kampingiyle adeta bir tatil köyünü andıran şahane bir turistik alan olmuştu. Buranın işletmeciliğini, işin başında mülk sahibi olan Orman teşkilatı yaptı. Daha sonra ise özel işletmecilere kiralandı.

 

Kiralandı kiralanmasına da profesyonel olarak işletilmediği/işletilemediği için Çınarsuyu zaman içinde turistik işletme özelliğini yitirdi.

 

İki ay kadar önceydi, bu civarda oturan bir arkadaşım Curi'den Akçay'a kadar yolun sahil kenarında ve daha çok Çınarsuyu bölgesinde otostop yapan kadınlardan ve fuhuştan bahsederek, yaşadıkları rahatsızlığı dile getirmişti.

 

O canım bölge, o güzelim Çınarsuyu'nun bugün geldiği nokta insanın yüreğini sızlatıyor.

 

Neyse ki, Ordu Valisi Sn. Orhan Düzgün geçtiğimiz Pazartesi günü gidip burayı gezmiş, incelemiş. Gördüğü harabe ve rezillik üzerine Orman teşkilatına talimat vermiş, Çınarsuyu'na sahip çıkılmasını istemiş.

 

Sn. Vali, ayrıca oradaki güzelliğe hayran kalarak, Çınarsuyu'nun turizme kazandırılacağını söylemiş.

 

Bilindiği gibi bölgemizde olsun, Ünye'de olsun son yıllarda turizmde kıpırdanmalar var. Ancak alt yapı, otel, yatak ihtiyacı had safhada..

 

Sn. Vali'mizden ricamız otel, yatak ihtiyacına karşılık buranın 5 yıldızlı tatil köyü projesiyle hazırlanması, böylelikle turizme kazandırılmasıdır.

 

Belediye de oradaki çöplüğü kaldıracağına göre, Çınarsuyu Tatil Köyü eminim bölge turizminin yüz akı olacaktır.      

 

 Bu Haber 2114 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI