29 Temmuz 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
İnanç Turizmi avantajımızı kullanmaya doğru gidiyoruz
musakiroğlu@mynet.com

Dikkat edilirse ben sık sık  Şeyh Yunus Türbesi ile ilgili yazarım. Bunda tabi ki, Şeyh Yunus Türbesi'nin bulunduğu mahalleden olmamın, çocukluğumda oralarda, türbe ve türbenin ziyaretçileri ile iç içe büyümemin etkisi büyüktür. Ayrıca aile mezarlığımız da ordadır.

Ancak ben bunlardan daha çok, olaya Şeyh Yunus'un Ünye'nin çok önemli bir manevi değeri olması.. Bu değere karşı gereken görevin yapılması noktasından bakıyorum.

Şeyh Yunus Türbesi, ülkemizde, Yunus Emre mezarı olma ihtimali içinde gösterilen son derece ulvi bir inanç noktasıdır.

Burayla ilgili şahit olunmuş, bizzat şahit olanların kendileri tarafından anlatılan çok önemli uhrevi olaylar bulunmaktadır.

Şeyh Yunus Emre Türbesi, ayrıca ilçemizde inanç turizminin en önemli noktasıdır. Ben orada Muğla'dan gelen, Kırşehir'den gelen, Malatya'dan, Sivas'tan, Tokat'tan, Samsun'dan, Trabzon'dan, Rize'den gelen ziyaretçilere rastladım.

Dışardan gelip rastladığım ziyaretçilerle ettiğim sohbetlerde, bu insanların Şeyh Yunus Türbesi ile ilgili bilgilerinin Ünye'de yaşayan insanların çoğundan fazla olduğunu gördüm.

Bizim toprağımızda, bizim bağrımızda yatan böyle bir değerle ilgili yeteri kadar bilgi sahibi neden değiliz ki? Bu çok üzüntü veren bir eksikliğimiz.

Gerçi son yıllarda gerek belediye gerek Şeyh Yunus Derneği gerekse tarih araştırmacısı yazarlarımız Şeyh Yunus'la ilgili çok ciddi çalışmalar içindeler.

Bütün bunların sonucunda eminim Şeyh Yunus'umuzu biraz daha tanıyacak, sahipleneceğiz.

Şeyh Yunus Türbesi'nin yıllardır hiç bitmeyen bir sorunu da yoldur. Burayı ziyarete gidenler, en yakın mesafeden ulaşım imkanı verdiği için yıllarca Orta Saraçlı'dan yaya, at, eşek sırtında ulaştılar. Sonraki yıllarda da Saca üzerinden araç yolu yapıldı. 2005 yılında da mevcut Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu tarafından bu yolun asfaltı dökülerek ulaşım bir hayli rahatlatıldı.

Ancak Saca yolu sık sık bozulduğu, toprak kaymaları yüzünden kapandığı için yolda bu ara yeni bir çalışma yapılıyor. Toprak kaymalarını önlemek için duvar örülüyor. Ardından da asfaltı dökülecek.

Diğer taraftan belediye, en yakın mesafeden ulaşım sağladığı için bu ara Orta Saraçlı-Şeyh Yunus bağlantısını da yapıyor. Bu yol aynı zamanda Veli Dede Evliyası'na da giden, aynı zamanda aşağıda Menteşe Evliyası'na da ulaşan Ünye'deki inanç turizminin en önemli yoludur.

Orta Saraçlı – Şeyh Yunus bağlantısı ile birlikte Menteşe Türbesi'nden ziyarete başlayan ziyaretçi grubu, buradan Veli Dede Türbesi'ne ardından da Şeyh Yunus Türbesi'ne ulaşma imkanı bulacaktır.

Ya da tersinden önce Şeyh Yunus, sonra Veli Dede, oradan da Menteşe'yi ziyaret edip şehre geri dönecektir.

Yolların yapılmasını sağlayarak buralara rahat rahat ulaşma imkanı yaratanlara bu üç türbenin içinde yatan evliyaların duasını düşünebiliyor musunuz? Yedi ced sülaleleri duayla ihya oldu doğrusu.

Yolların yapımının ardından bu türbelerimizin ziyarete daha uygun hale getirilmesi için bir çalışma gerekli.

Belediye Mezarlıklar Müdürlüğü'nün Şeyh Yunus'la ilgili böyle bir çalışma yapacağını biliyorum. Burayla birlikte Veli Dede ve Menteşe türbelerinde de bakım, düzenleme yapılması çok uygun olacaktır.

Türbelerimizde ziyaretçi mekanları, su, tuvalet, abdest bölümleri, namaz kılma mekanı, oturma alan ve grupları, güneşten-yağıştan koruyan sundurma, kameriye, vb. çatılı mekanlar yapılması ilçemizdeki inanç turizmine çok ciddi katkı yapacaktır.

Ünye, birçok yönüyle turizm şehri avantajının yanı sıra inanç turizmi avantajı da bulunan çok şanslı bir şehir.. Bu avantajımızı kullanmak için başlatılan çalışma önü açık, istikbali parlak bir çalışmadır.

Belediyeden, Belediye Fen İşleri'nden, yapanlardan, sebep olanlardan Allah razı olsun.

 

 Bu Haber 1636 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI