15 Aralık 2008 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bu kadar konuyu yorumlamaya ne zaman yetiyor, ne de gazetede bana ayrılan köşe
musakiroglu@mynet.com

Seçimler yaklaştı, siyaset iyiden iyiye ısınmaya başladı. Böyle adayların belirlenmeye çalışıldığı dönemler; spekülasyon haberlere, düzmece haberlere, hatta yalan haberlere açık dönemlerdir.

 

Böylesi zamanlarda gazete ne kadar doğru yazmaya çalışırsa çalışsın, etrafında hızla gelişen haber silsilesinde doğru ile yanlışı henüz daha ayırt edemeden, bir de bakmış elindeki habere yüzde yüz zıt başka bir haber yayılmış. O nedenle bu ara bize Allah kolaylık versin.

 

Şimdi ben şöyle bir yokluyorum AK Parti'nin dışında adayı netleşen parti yok.

Diğer partilerden, adaylık konusunu halleden parti olarak seçimlerde bir hayli iddialı olduğu izlenimi veren MHP görünüyor. Adayının kim olduğunu uzun zamandır sır gibi saklayan MHP'nin, önümüzdeki günlerde patlatacağını söylediği bombayı herkes gibi biz de merakla bekliyoruz.

 

Artık çok sürmez diğer partiler de adaylarını bir, bir açıklarlar. İşin zoru ve heyecanı ondan sonra başlıyor. Öyle ya, seçim sürecine giriliyor. Adaylar görücüye çıkacak. Mahalle toplantıları, kahvehane toplantıları, ev toplantıları… 18 mahallede yapılacak uzun bir maraton yaşanacak.

 

Daha birçok konu varken, gündemde sadece adaylar ve seçim varmış gibi yazıyorum. Mesela, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın gezisinden çarpıcı kareler var. Bakanın, kendisini Akçay il sınırında karşılamayan Vali'ye karşı açıktan açığa gösterdiği tepki çok amatörce ve acemice bulundu. Çok mu önemliydi sınırda Vali tarafından karşılanmak, Bakanlığı'na bir halel mi geldi ki…

 

Sonra Ünye Belediye Başkanı'na söylediği, şaka mıdır, ciddi midir ne olduğu anlaşılamayan “Tarlada izi olmayanın, harmanda yüzü olmaz” sözü. Ben, Bakanın sarfettiği bu sözün öyle “Dam üstünde saksağan, vur beline kazmayı” türünden bir söz olmadığını düşünüyorum. Ancak, Bakanın bu sözü söylerken de acemilik yaptığı, amatörce davrandığı kanaatini taşıyorum. Öyle her söz, her yerde ulu orta kullanılmaz, hele de bakan olursan çok daha dikkat etmek zorundasın ağzından çıkanı.

 

Hele Bakan'ın eski CHP'li arkadaşlarıyla ilgili olarak AK Parti'ye “Alın bunları değerlendirin” çağrısı tam evlere şenlik bir çağrıydı doğrusu. Ben oradaki CHP'lilerin yerinde olmayı hiç istemezdim. Resmen alaydı, o insanları küçük düşürmek, onurlarıyla oynamaktı yaşananlar.

 

Dedim ya “Bu kadar konuyu yorumlamaya ne zaman yetiyor, ne de bana ayrılan köşe…” diye. Alın yine bitti bana ayrılan yazıları yazdığım bir sümüç yer. Geriye kaldı bir sürü konu daha...

 

Adı geçen adaylar olsun, aday adayları olsun, kimdir nedir yorumlanması gerekmez miydi bu yazımda?

 

Kültür Bakanı'nın ziyareti sırasında, Bakan Günay'ın yaptığı acemiliğe taş çıkartırcasına ciddi bir acemilik örneği sergileyen, Bakan'a gezip incelediği yerler ve başka konularla ilgili olarak dosya hazırlayıp, kısaca bilgi, brifing vermeyen AK parti İlçe Teşkilatı'nı ele alıp, eleştirmeden bu yazı bitirilir miydi?

 

Bireysel başvuru hakkını toplu törene dönüştürerek, sanki sadece törene katılanları aday, ya da aday adayıymış gibi gösteren, böylelikle daha sonra aday adayı olmak isteyenlerin elini daha işin başında zayıflatan AK parti mantığının yanlışlığını ortaya sermeden geçebilir miyiz?

 

Ve dahası birçok konu… Böyle arada kaynayıp, eriyip gidiyor. Ne yapalım zaman ve imkan bu kadar… İnşallah günün birinde ikinci bir günlük gazete çıkarır, böylelikle daha çok konuyu ele alır, yorumlarız. 

 Bu Haber 2147 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI