30 Temmuz 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Almanya'dan gelen enteresan mesaj..
musakiroğlu@mynet.com

Bu köşemde dün yayınlanan “İnanç Turizmi avantajımızı kullanmaya doğru gidiyoruz” başlıklı yazımı okuyan Almanya'dan birisinin e-mailime gönderdiği mesajı siz okurlarımla paylaşmak istiyorum.

Mesaj aynen şöyle:

Değerli Ünye Kent Gazetesi Yazarı Musa Bey,

Biz ailecek Almanya'da Berlin'de oturuyoruz. Aslen Bafralıyız ama Türkiye'ye geldiğimizde buradan tanıştığımız Ünyeli bir arkadaşın misafiri oluruz, onlar da gelir Bafra'da bize misafir olur. Gazetedeki 29 Temmuz tarihli yazınızı bir tesadüf sonucu okudum. Daha doğrusu gazetenizi uzun zamandır takip ettiğini öğrendiğim Ünyeli bir arkadaşımın telefonu sonucu okudum.

Yazınız, Ünye'de Türbesi bulunan ve Yunus Emre olduğu kabul edilen Şeyh Yunus Hazretleri'nin üzerine olunca arkadaşım beni özellikle aramış. Çünkü ben burada birçok Ünyeliye, hatta Ünyeli olmayan birçok kişiye Şeyh Yunus Hazretleri'ni anlatıyorum. Anlattığım olay ise türbeyi ziyaretimiz sırasında yaşadığımız bizce mucize olay. 

Biz ailecek 5 yıl önce Ünye'ye geldiğimizde Şeyh Yunus'un Ünye'nin tepesinde bulunan türbesine gittik. Türbenin içinde namaz kıldık, dua ettik. Yanımızda ablam da vardı. Ablam, “Ben kendimi çok ağır hissediyorum, sanki uykudan gözlerim kapanıyor. Şu duvarın dibinde az oturayım” dedi. O anda oturdu, duvara yaslandı ve hemen uykuya daldı.

Biz rahatsız etmemek için sessiz, sessiz aramızda konuşurken beş dakika geçmeden ablam uyandı. Uyanır uyanmaz, “Buranın aşağısında Veli Dede Hazretleri varmış. Hemen onu ziyaret etmeliyim” dedi.

Biz şaşırdık, “Ne Veli Dedesi, nerden çıktı” deyince; kardeşim, uykuya dalınca rüya gördüğünü, rüyasında Şeyh Yunus Hazretleri'nin “Aşağıda Veli Dede var. Oraya git, dua et” dediğini söyledi.

Biz de şaşırdık, türbeden dışarı çıktık, orada mezar yapan mermercilere sorduk, Veli Dede diye bir türbeyi hiç duymadıklarını söylediler.

Kardeşim bizi sıkıştırıyor, “Mutlaka, hemen bulmalıyız” diyordu. Çaresiz kaldık, camiye doğru yürürken şadırvanda birine rastladık. Allah'tan o biliyormuş söyledi. Adamın tarifi üzerine çok bozuk bir yoldan zorlanarak aşağıya Orta Saraçlı Camisinin yanına indik. Orada imama sorduk, oraya yakınmış bizi aldı Veli Dede türbesine çıkardı.

Türbeyi görür görmez kardeşim sesi çıktığı kadar, “Allah'ım çok şükür, bulduk” diye bağırdı. Orada kaldık, okuduk, dualarımızı ettik, sonra indik şehre geldik. Artık her sene geldiğimizde hem Şeyh Yunus Hazretlerini hem de Veli Dede Hazretlerini ziyaret ediyoruz.

Ben bu olayı dediğim gibi burada anlatıyorum, siz de yazınızda Şeyh Yunus, Veli Dede'yi yazmışsınız. Bir de Menteşe Evliyası demişsiniz onu bilmiyoruz ama bu sene gelemedik, seneye nasip olursa geldiğimizde Menteşe türbesini de ziyaret ederiz. Yazınızda bunları okuyunca arkadaşım beni telefonla aradı, Ünye Kent Gazetesi'nin site adresini verdi. Ben bilgisayar kullanmasını bilmiyorum, kızıma söyledim, açtı bana yazınızı okuttu.

Çok duygulandım, o mübareklerin adlarından bahsetmişsiniz, onlara giden yolun yapıldığını söylemişsiniz. Bu üç evliyanın büyüklüğüne işaret etmiş, ziyarete açılmasını istemişsiniz. Bütün bunları, telefon açtım, o rüyayı gören ablama da anlattım. Telefonda hem ağladı, hem de “Oralara hizmet edenlerden Allah razı olsun” diye dualar etti.

Sizin memleketiniz Ünye ne kadar şanslı, böyle büyük zatları, mübarek evliyaları var. Ünye Belediyesi'nin ve Fen İşleri Müdürlüğü'nün o mübarekler için yaptığı hizmetler karşılıksız kalmaz, Ünye'ye onların rahmeti ve bereketi yağar.

Biz de ailemiz ve aynı zamanda ablam olarak belediyeye çok teşekkür ediyoruz. Oralar böylelikle daha çok ziyaret edilecek. Bol bol dualar edilecek, mübarek evliyaların dualarına mazhar olunacak. Allah razı olsun.. Hayırlı işler.        

                                                                                           Halil İbrahim Yanıkdal 

                                                                                               Almanya-Berlin

********         ********           ********

Ben bu zamana kadar okuyucularımdan çok sayıda mesaj aldım, hepsi birbirinden kıymetli mesajlardı bunlar. Ancak bu mesajdan etkilendiğim kadar hiç birinden etkilenmedim.

Sanki Şeyh Yunus, Veli Dede, Menteşe; bu büyük insanlar, bu büyük evliyalar yapılanları duymuşlar.. Bir anda her taraf onların yaydığı uhrevi atmosferle kaplanmış gibi geldi bana.

Bütün bunlara yol açan, yaptığı yolla bu evliyaları birbirine bağlayan, ziyaret imkanı yaratan Ünye Belediyesi'ne ve Fen İşleri Müdürlüğü'ne çok teşekkür ediyorum. Böylelikle Almanya'dan gelen mesajda ifade edilen rahmet ve bereketi bol bol yaşarız inşallah.

 

 Bu Haber 2582 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI