4 Ağustos 2010 Pazar
İSMAİL SARI
Yaya geçitleri ve sürücüler
Şehir hayatı her geçen gün biraz daha çekilmez hale geliyor. Nedeni, toplumun hızla gelişen toplumsal, kültürel ve teknolojik değişime ayak uyduramaması.

Bugün her eve bir araba zorunlu hale geldi. Ve gücü yeten insanlarımız araba alıyor. Bundan daha doğal bir şey düşünülemez. Keşke bütün insanlarımızın gücü yetse de ihtiyaçları olan arabalarını alabilseler. Ancak, alt yapı sorunu var. Araç park yeri yok. Kamuya ait yolların kenarları araçlarla doluyor. Hatta iki taraflı. Ben şahsen özellikle Niksar Caddesinde araba kullanmaktan korkuyorum. Acaba arabaların aralarından bir çocuk aniden arabamın önüne atlayıverir mi diye, avını gözleyen kedi gibi etrafı gözlemekten yoruluyorum. Her konuda örnek almak için zorlandığımız Avrupa ülkelerinde evlerin yanlarında veya altlarında otopark zorunluluğu vardır. Bizde de belki yasal olarak varsa da uygulama safhasına getirememişiz. Vatandaş aracını evinin yanında yola park ediyor. Yollarımız zaten yetersiz; bir de araç park edince, trafik içinden çıkılmaz hale geliyor.

Gelelim yayaların durumuna. İlçemizin şehir merkezinde yeteri kadar işaretlenmiş yaya geçidi yok. Ancak belirli noktalardan sürekli yaya akıyor. Örnek: Merkez Büyük Caminin etrafı, Merkez Sağlık Ocağı'nın Niksar Caddesi'ne bakan iki tarafı. Özellikle Çarşamba günleri, Sağlık ocağı ile itfaiye parkı arasındaki yolun Niksar Caddesi çıkışı çok tehlikeli. Tedbir almak için illa da ölümlü kaza olmasını beklememek gerekir diye düşünüyorum. Hanboğazı'ndaki iç kavşaklarda aynı sıkıntı var. Cumhuriyet Meydanında, Saray Caminin yanı son derece tehlikeli. Üstüne üstlük bir de Caminin önünde durakları olan taksiler, yolun kenarına durup müşteri bekliyor. Tam trafik keşmekeşi başlıyor orada. Aynı yere, cami tarafına bir de dolmuş indirme-bindirme levhası konulmuş; müşteri bekleyen durak aracının yanına bir de dolmuş durunca, yol kilitleniyor. Sürücüler, stres küpüne dönüyor.

Sürücülerimizin büyük çoğunluğunun yaya geçitlerindeki davranışlarını çok eleştiriyorum. Yaya geçidi işareti olmasa bile, biraz önce örneklediğim noktalar ve benzeri yerlerdeki yaya akışını bildiği halde bazı sürücüler, yayaların üzerine araba sürüyor ve kornaya basarak adeta yayaları tehdit ediyor. Medeni ülkelerde, mesela Almanya'da bir sürücü, yol kenarında karşı tarafa geçmek üzere bekleyen bir yaya gördüğünde çakılıp kalıyor. Ve yayaya öncelik vererek geçişini sağladıktan sonra yoluna devam ediyor. Bizim onlardan neremiz noksan? Avrupa'ya medeniyet taşımış bir neslin çocukları olarak bu noksanları en kısa zamanda tamamlamamız gerekir. Bunun için öncelikle;

1)      Trafik komisyonları, gerekli planlamaları yaparak görevli ekiplere vermelidir. Aynıkola'da Tepe yolu ile asfaltın birleştiği kavşakta birkaç tane ölümlü trafik kazası olduğu halde bir ışıklı kavşak yapılamadı.

2)      Sürücülerin modern hayata uyumlarını sağlayıcı tedbirler alınmalıdır. Seminerler düzenlenebilir. Yerel televizyonlarda öğretici programlar yapılabilir.

3)      Yerleşim yerlerinde otopark zorunluluğu uygulamasına acilen geçilmelidir.

 

Modern yaşamın nimetlerinden istifade etmekten hoşlanırken, külfetlerine de katlanmalıyız. Uyumsuz yanlarımızı törpülemeyi bilmeliyiz. Beceremeyenlere de yardımcı olmalıyız. Bana ne, beni sokmayan yılan bin yaşasın, zihniyetinin devri çoktan geçmiştir. Yılan artık hepimizi sokmaya başlamıştır. Toplumsal aksaklıklar, ortak dönen çarkın bütün dişlerini etkilemektedir.Bu Haber 2323 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI