6 Ağustos 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bu ayıp bizim, hepimizin..
musakiroğlu@mynet.com

Aslında bu yazımı geçtiğimiz Salı günü okuyacaktınız. Ancak, araya giren farklı konular ve Akkuş'taki terör saldırısı başka yazıları öncelikli yaptı, bu yazımı da  bugüne bıraktırdı.

 

Gelelim geciken yazıma..

 

Geçtiğimiz Pazartesi günü Ünye Belediyesi Fen İşleri Müdürü Sn. Orkun Oral ile birlikte Orta Saraçlı'daydık. Sn. Oral, Niksar Caddesi-Orta Saraçlı üzerinden Şeyh Yunus'a çıkan yolda yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere bölgeye gelmişti.

 

Yapılan bölümleri inceleyen, yapılacak işleri gösteren Orkun Oral'la birlikte daha sonra çok merak ettiği Orta Saraçlı'nın Taştepe mevkisindeki Veli Dede türbesini ziyaret ettik.

 

Veli Dede Türbesi'ne Orta Saraçlı Caddesi'ndeki mahalle camisinin 50 metre ilerisinden sağa ayrılarak çıkılıyor. Anayolla Veli Dede Türbesi arası 100 metre kadar..

 

Sn. Oral ve yanımızdaki mahalle sakinleri ile birlikte çıktığımız Veli Dede, Ünye'ye hakim bir noktada iki pelit ağacı arasında yatıyor. İnsanda baş-ayak taşları hissi uyandıran iki pelit ağacının arasında Evliya'dan Veli Dede'nin ahşap bir sandukası bulunuyor.

 

Vardık okuduk, dualarımızı ettik.

 

Veli Dede Evliyası'nı daha önce anlattıklarımdan dinleyen ve yazılarımdan okuyan bu yüzden de bayağı bir merak eden Sn. Orkun Oral, bulunduğumuz yerin insan üzerinde yarattığı manevi atmosferin duyguları içinde, “Bu mekan böyle mi olmalı? Bu bizim ayıbımız” dedi. Bu sözleri de birkaç kez içinden sessizce tekrarladı. Evet bu ayıp bizim, hepimizin ayıbı..

 

Çünkü Orta Saraçlı'daki bu evliyalar, bu mübarek zatlar Şeyh Yunuslar, Veli Dedeler, Menteşe Beyler,  7-8 asır önce buralar, Türkler'in elinde değil gayrimüslimlerin elindeyken bu toprakları Türk ve Müslüman yapmaya gelen mücahit ve alperenlerimizdir.

 

Biz bugün, onların bize kazandırdığı bu topraklarda yurt tuttuk, vatan kurduk. Onlar ise yanı başımızda zaman zaman gösterdikleri bütün hikmetleriyle bu toprağın bağrında yatıyorlar. Eğer biz bu evliyalarımıza sahip çıkamıyor, yattıkları mekanları koruyamıyor, bakımını, temizliğini yapamıyor isek tabi ki ayıptır. Ve bu ayıp bizim, baştan sona hepimizin ayıbıdır. 

 

Çocukluğumuzda Orta Saraçlı'daki mahalle mektebinde dini eğitim veren hocalarımız bizi sık sık götürür Veli Dede'nin başında okutur, dua ettirirdi.

 

Ayrıca, o zamanlar gerek mahalle halkı olsun gerekse başka yerlerden olsun Veli Dede'yi ziyarete gelirlerdi.

 

O yıllarda mahalledeki büyüklerimiz Veli Dede'ye sahip çıkar, mekanı ottan kökten temizler, sık sık çevre temizliği yaparlardı. 

 

Veli Dede'nin başında bulunan ibriklerden, su hiç eksik edilmezdi. Bu sular, burayı ziyarete gelenlerin abdest alması için konulurdu. Ancak mahallemizin büyüklerinden evi türbeye en yakın mesafede bulunan Rahmetli Hasan Çavuş, takip ettiğini, hiç ziyaretçi gitmediği halde ibriklerdeki suyun tükendiğini söylerdi. Bunun niye böyle olduğunu bilmek, bir şeyler söylemek zordu tabi ki..

 

Sonraki yıllarda, özellikle Şeyh Yunus'a çıkan yol Saca üzerinden açılınca Veli Dede'ye ziyaret azaldı, zamanla da hepten tükendi.

 

İşin kötüsü Şeyh Yunus'la sınır olan arazi sahiplerinin türbe arazisinin büyük kısmını arazilerine kattıkları söylendi. Geçende öğrendim mülkiyeti Ünye Belediyesi Tüzel kişiliğine ait Veli Dede Türbesi'nin orda 700 metre kareye yakın yer varmış. Bugün bu miktar 50-60 metre kareye kadar düşmüş. Oradaki yeri yeni satın alan Kaledere İlköğretim Okulu'nun altında berberlik yapan Ahmet Yılmaz'a uğradım. Durumu anlattım, Ahmet Usta sağolsun, böyle bir şeyden haberi olduğunu, yeri satın aldığı kişilerin burada yanlış yaptıklarını, kendisinin bu yanlışı düzeltmeye hazır olduğunu söyledi.

 

Bütün bunlardan sonra ne mi yapmalıyız?

 

Şeyh Yunus Emre'yi olduğu gibi, Menteşe'yi olduğu gibi Veli Dede'yi de ziyaretçileriyle buluşturmalıyız.

 

Bunun için Orta Saraçlı'dan Şeyh Yunus'a kadar gidecek şekilde yapılan ve yer yer betonlanan, yakında da asfaltı dökülecek yolla birlikte Veli Dede Türbesi'ni de ziyarete hazırlamamız gerek. Çünkü öncesinde yol sıkıntısı vardı ve ulaşım çok zordu, gidilemiyordu. Ama bugün artık yapılan yol sonucunda herhangi bir ziyaretçi aynı yol güzergahında Menteşe, Veli Dede ve Şeyh Yunus'u birlikte ziyaret edebilecek.

 

Bundan böyle Türbe'nin olduğu mekandaki yer işgali ortadan kaldırılıp, mevcut alan için Belediye bir proje hazırlayarak burayı ziyarete açmalıdır, diye düşünüyorum.

 

Veli Dede ziyarete açılmayı, ziyaretçi duası almayı, gelen ziyaretçisine dua edeceği günleri bekliyor.

 

Not: Bugün evde çalışıyorken gazeteden gelen haberde Ahmet Mithat Aktu'nun vefat ettiğini öğrendim. Ahmet, benim ortaokulda birlikte okuduğum, o yıllardan bugüne dostluğumuzun sürdüğü kardeş yarısı bir arkadaşımdı. Cenab-ı Hak rahmetiyle muamele eylesin.

 Bu Haber 1962 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI