7 Ağustos 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Yapılacak daha çok ama çok iş var..
musakiroğlu@mynet.com

Benim de yönetiminde bulunduğum Şeyh Yunus Kültür Derneği Başkanı Sn. Yaşar Argan, yine yönetimden Sn. Yüksel Kartal ve Sn. İbrahim Cerrahoğlu ile birlikte  geçtiğimiz Çarşamba günü Ordu'ya gittik.

 

Ordu Valisi Sn. Orhan Düzgün'le randevumuz vardı, onu gerçekleştirdik. Ayrıca bir diğer önemli görüşmeyi de İl Kültür ve Turizm Müdürü Sn. Erkan Gülderen'le yaptık.

 

Ziyaretimizin ana maksadı ise Ünye'de yatan Şeyh Yunus Emre'nin Ünye, Ordu ve bölgemiz için önemini anlatmaktı. Sn. Valimize bunu anlattık.

 

Dernek Başkanımız Sn. Yaşar Argan Sn. Vali'mize bütün ayrıntılarıyla Şey Yunus Emre'nin, Yunus Emre olarak Ünye'de kabul görmüşlüğünden örnekler sundu.

 

Şeyh Yunus Emre'nin bütün dünyaya, bütün insanlığa öğütlediği sevgi mesajının bütün dünyaya Ünye'den sunulmasının önemine dikkat çekti.

 

Sn. Argan ayrıca dernek olarak bizim yaptığımız çalışmaları anlattı. Belediye'nin yaptığı çalışmaları ve bu ara birkaç noktadan Şeyh Yunus'a çıkan yol çalışmalarının öneminden bahsetti.

 

Bu arada Şeyh Yunus Emre ile ilgili hazırlanan kitap çalışmalarında sona yaklaşıldığını, yakında basılıp piyasaya çıkacağını ifade etti.

 

Sn. Argan diğer taraftan yapılması gerekenleri dile getirdi. Ve işin bundan sonraki bölümünde Şeyh Yunus Türbesi ve Külliyesi'nin bulunduğu alandaki çevre düzenlemesi ve güzelleştirme için desteğe ihtiyacımızın olduğunu belirtti.

 

Dernek Başkanımızın anlattıklarını ve bizim ilave bilgilerimizi dikkatle dinleyen Sayın Vali'miz aynen şöyle dedi:

 

“Şeyh Yunus Emre'yi ilimiz için önemli bir merkez olarak görüyorum. Konuyla ilgili bugün daha ayrıntılı bilgim oldu. Destek konusunu değerlendirmeye aldım. Ünye'de kültürel faaliyetler alanında güzel çalışmalar oluyor, bu çalışmaları takdirle karşılıyorum.”

 

Sn. Vali'mizin takdiri ve destek ifadeleri bizim dernek olarak bundan sonraki çalışmalarımız için mutlaka çok önemli.

 

Bizim için bir önemli konu da Kültür ve Turizm Bakanı Ordulu Hemşerimiz Sn. Ertuğrul Günay'ın ve Sn. Vali'mizin önümüzdeki aylarda buraya bir ziyaret düzenlemeleri, gerek Sn. Bakanımızın gerekse Sn. Vali'mizin buradan bütün Türkiye'ye, bütün dünyaya; Yunus Emre'nin insan sevgisinde buluşma, bir olma, birlik olma çağrısı yapmalarıdır.

*********           ********          *********

 

Ordu'daki bir diğer ziyaretimizi ise İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sn. Erkan Gülderen'e gerçekleştirdik.

 

Sn. Gülderen'i ben birkaç yazımda eleştirmiş, sitemlerde bulunmuştum.

 

Bu ziyaretlerimde Sn. Gülderen'i bütün o eleştirileri ve sitemlerimin dışında farklı bir formasyonda gördüm.

 

Son derece bilgili, işinin ehli/hakimi ve Kültür ve Turizm Bakanı'nın Ordulu olduğu bu dönemde Ordu ili için önemli bir kazanım olduğuna şahit olduğum Sn. Gülderen'i ekip olarak hepimiz tek tek kutladık.

 

Sn. Gülderen Ünye'deki çalışmaları anlattı. Nerde yol aldıklarını, nerelerde yol alamayıp tıkandıklarını dile getirdi. Ünye Kalesi'nde neden düğümlendiklerini ifade etti. Karşılıklı işbirliği içinde birbirimize destek ve yardımcı olmamızın önemini vurguladı.

 

Bu arada Dernek Başkanımız Sn. Argan kendisine, Sn. Vali'mizi de anlattığı Yazkonağı Mağarası konusunda bilgi ve belgeler sundu. Sn. Gülderen, Yazkonağı Mağarası'ndaki çalışmaların neden durdurulduğunu anlattıktan sonra verilen yeni bilgi ve belgeler ışığında burada yeni bir çalışma başlatılması gerektiğini söyledi.

 

Görüşmede birçok konu gündeme geldi. Ama Sn. Gülderen'in en çok heyecanlandığı, Sn. Argan'ın Ünye'deki Aynikola Kilisesi ile ilgili verdiği bilgiler oldu.

 

Sn. Argan buranın tarihini, kutsal bir mekan olarak Ortodoks Hıristiyanlarca önemini anlattı. Bütün bu bilgilerin kaynaklarının ve belgelerinin elinde olduğunu söyledi.

 

İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sn. Gülderen, bu bilgi ve belgeler ışığında buradaki kilisenin yeniden inşa edilebileceğini, bunun için çalışma başlatabileceklerini söyledi.

 

Ordu ziyaretimiz ve yaptığımız görüşmelerimiz, Sn. Vali'mizin dediği gibi Ünye'deki kültürel alandaki, kültür değer ve mirasları alanındaki çalışmaların iyi gittiğini gösterdi.

 

Yeterli mi? Tabi ki değil.. Yapılacak daha çok ama çok iş var..

 Bu Haber 2527 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI