10 Ağustos 2010 Pazar
İSMAİL SARI
Ramazan'a girerken
Ramazan ayı, Müslümanlar için ayrıcalıklı, kutsal bir ay. Oniki ayın sultanı diye tanıtılır. Gerçekte öyle midir? Evet, öyledir. Çünkü diğer aylarda olmayan bir özelliği vardır. O da nedir? Bin aydan daha hayırlı bir gece saklıdır. Ramazan ayının içinde. Kıymetini bilen için çok çok önemli.

2010 yılının Ramazanın Almanya'da geçirmek üzere seyahate çıktım. Okurlarımın Ramazanını oralardan kutluyorum. Allah, hepimize mübarek etsin. Kurbet illerdeki kardeşlerimizle Ramazan, daha bir başka. Ülkemizde Ramazan havası her tarafta hissediliyor yabancı ülkelerde ise sadece camilerin yanında Ramazan güzelliklerinin farkına varıyorsunuz. Yani Ramazan da Kurbete.

Avrupa'da camilerinin yanında güzelliklerde değer doğrusu. Her caminin yanında iftar çadırları ve çoluk – çocuk. Müslümanların iftarlarda bulunması apayrı güzellik. Anadolu'nun bütün bölgelerinin ortak yemek kültürü, iftar çadırlarına bütün zenginli ile bir arada. Karadenizimizin kara pancar sarması, Kayseri'mizin mantısı, Urfa'mızın patlıcan dolması ve çeşit çetil dolması. Anadolu'nun tatlı çeşitler ve hamur çeşitleri… Hangisini sayayım?

Bunları yazarken – bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Oda şu: Biz, bize benziyoruz, biz sadece bize benziyoruz. Yok başka benzerimiz. Buralarda dünyanın çok ülkesinden insanlar var, ancak bizim insanımızın birlik ruhunu, kaynaşma ve ortak güzellikleri harmanlanması ile meydana gelen müthiş görkemi, başkalarında da görmek, cansız görmek yoktur.

Dernekleşme, bu dernekler yoluyla sağlanan sosyal birlik, son derece sevimli. Kimliklerin korunması, dini ve ortak dile dayalı kültürümüzün korunarak geliştirilmesi konusunda derneklerin büyük hizmeti inkar edilemez. Geçmişte tanık oldum, derneklerin birbirini tekzibeden aşırı husumetini, bu sefer az kariyere inmiş, hatta bazı yerlerde yok edilişini görmekten de memnun oldum. Tez zamanda hepsinin ortak kültüründe birleşince ve ortak hareket ederek daha güçlü olacaklarını hissediyorum.

Şimdilik bu kadarla yetinilyor, Almanya'daki Müslümanların  bütün ülkemin insanlarına ulaştırırken; bu Ramazan'ın dünya insanının dünya huzur ve mutluluğuna vesile olmasını Cenabı Hak'tan diliyorum. 

 Bu Haber 1784 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI