10 Ağustos 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Şen olun
Haziran’ın 18’inde gerçekleştirmiş olduğumuz Burunucu çömlekçi mahalle şenliği ile ilgili yazmak istememe rağmen, konuya dair yazmak ancak bu yazımda mümkün olabildi.

Bu arada geçen zaman içerisinde gerek Ünye Belediye'sinin Fahri Çalışanlar Derneği, yerel tarih grubu ve orta çarşı esnafı ile müşterek olarak yapmış oldukları etkinlikler, gerekse civar belediyelerce gerçekleştirilen şenlikler bölgemizde sosyal tatmin ve hareketliliklerin yaşanmasına vesile olmuştur.

Güzeliyle noksanıyla ben bu tür organizasyonlara olumlu bakarım. Sıfır  hata henüz icat edilmemiştir, eksiklikler olabilir,  iyinin iyisi her zaman vardır, ben meselenin daha fazla olan güzel tarafına bakarım!...Ancak bu kapsamda  önem verdiğim husus, bu tür etkinliklerin yada diğer söylemle festivallerin  içeriğinin sosyal ve kültür etkinlikler ile ne kadar doldurulabilindiğidir…Ben buna bakarım! Neden buna bakarım? Çünkü kültür içeriği cılız olan ve bilmem kaç desibel  teknolojik sesle orta kulak çökmesine ve beynin endorfin (mutluluk hormonu)yerine, ‘'adrenalin''stres hormonu  üretmesine sebep olan  etkinliklere şenlik yada festival demem de ondan… Peki ne derim? Eğlence derim! Yani belediyeler  gençler için bazen eğlence yapacaklarsa ona da  bir diyeceğimiz yok!! Yani…Şenlik ve festivaller tanıtıma hizmet edebilmeli; bu yeteri kadar kabil olamıyorsa da  sosyal ve kültürel  ağırlıklı performanslar ile bölgesel ya da ulusal kültürü hakim kılarak neslimize  bunları göstermeliyiz!  İşte bizim Burunucu Mahallesi'nde yapmak istediğimiz buydu…İnternet,  televizyon  ve beton binaların sarmalında kalan  bizim ve çocuklarımızın teknoloji kumpasındaki  muzdarip hayatımızı klişenin dışarısına çıkartmak, bir anlamda bu çığlığa can simidi atmak ve oksijen verme gayretiydi  yapmaya çalıştığımız. Şenliğin ardından yaptığımız  analiz  ile bir çok hatamız olduğunu  tespit ettik….Tabi bir sürü keşkeler geçti ‘'nefis akıl'' bulvarından!!! Bu girdap'tan  ise değerli dostum Osman Yurt'un  mutluluk katsayımı arttıran ombudsmanlığı ile kurtuldum… Dedi ki: “Sevgili Başkan…Her sene festival yapan belediyelerin bile bir sürü hataları olabiliyor. Sen bardağın dolu tarafına bakacaksın, şenliğin de güzel ve dolu tarafı eksiden daha fazla idi, bence güzel oldu şenlik, gelecek yıl daha iyi olur…”Biz de pozitif düşünmemize vesile olduğun için teşekkür ediyoruz  Sevgili Osman YURT.

Burunucu Çömlekçi Mahallesi şenliğine uzaktan yakından katılan (burada isimlerini yazsam köşem yetmez)  bütün saygı değer misafirlerimize, şenliğimize maddi manevi destek veren değerli katılımcılara, gayretleri ile önemli katkıları olan Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü, Müdür Yardımcıları ve tüm öğretmenlerimize, okul personeli arkadaşlara, organizasyonda önemli görevler ifa eden Burunucu mahalle gençliğine, tertip komitesinde görev alan bütün arkadaşlarıma, çeşitli nefis yemekler getirerek şenliğimize zenginlik katan değerli velilerimize, bizi arayarak ya da mesaj göndererek kutlayanlara, çömlekçilik sanatını bize canlı olarak gösteren Salih Ağabey'e, herkese şenlik komitesi adına teşekkür ediyorum. Gelecek yıl için daha çok doldurulmuş bir şenlikte buluşmak dileğiyle, esen kalın.

 

 Bu Haber 1771 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI