14 Ağustos 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Olaylar
SICAK: Dünya, buzul çağı da gördü kuraklıkta.. Ancak insanoğlu son 60 yıl içerisinde yaşadığı dünyaya had safhada vefasızlık yaptı. Dünya mirasını hor kullandı. Eee…

Her şeyin bir bedeli, faturası var. Yaptığımız nankörlük ve kıymet bilmemezlik yanımıza kAr mı kalacak sanıyoruz?.  Sen denizleri kimyasal çöplerinle kirleteceksin, denizlerde hoyratça avlanarak çöpünle yaşattığın katliamı bir de orantısız avlanarak devam ettireceksin. Bol bol ağaç keseceksin, üstelik sınırsız hataların yüzünden dünyada orman yangınların eksik olmayacak, her şeye rağmen atmosfere gaz salımın devam edecek.. Sonra da ‘'of bu ne sıcak''küresel ısınma var” diye bilgelik edeceksin!!! Karşılaştığımız bela ve sıkıntılar sürpriz değil ki! Peygamberimiz, kıyametin koptuğunu da görseniz elinizdeki fidanı dikiniz, buyurmuşlar. Biz ise bize miras bırakılan hazır ormanları yok ediyoruz… Karşılaştığımız sıcaklar, seller, tabiatıyla ileriki zamanlarda karşılaşacağımız gıda sorunu, yanlış hesabın bize negatif olarak dönmesidir!

NARGİLE: Bazı işyerleri  kArını artırmak için çeşitli planlamalar yapar, buna diyecek bir şey yoktur. Ama nargileyi davetkar bir üslupla illa da milletin gözünün önüne koyarsa, işte buna diyecek bir şeyler oluyor! Onursal Genel  Yayın Yönetmenimiz Yaşar KARADUMAN sağ olsun, daha önce yazısında değinmişti, ben de yenilemek istiyorum. Bu görüntü hem kamunun gözünün önünde olmaz, hem de çocuk yaşta olanlara o nargileler verilmez… Maalesef, bazı işyerleri çocuk yaşta olanlara nargile içirtiyor… Bu fiil 4207 sayılı yasaya aykırıdır. Dolayısı ile, yasayı çiğneyen iş yerlerine 5000 TL'ye kadar para cezası verilir! Bir de  çocuklara sigara satmak aynı kanun kapsamında yasak olmasına rağmen bakıyorum bu yasayı hiç takan yok… Herkes satıyor olmasının yanı sıra, bir çok satıcı da çocuğun kendisinin içeceğini bildiği halde dal işi sigara veriyor. Yazık, çok yazık!!! Bu kadar duyarsız bir millet mi olduk? Yetkililerin bu çarpıklığa dur demelerini, yetkilerini kullanarak yasaları hakim kılmalarını bekliyorum!

ÇEVRE DUYARLILIĞI: Değerli yazarımız Yaşar KARADUMAN'ın  köşesinde bir çok defa değinerek öneriler de ifade etmek suretiyle yetkilileri  uyarmasının ardından, önlem olsun diye meydandaki ağaçların etrafına çekirdek kabuğu atılması için çöp  kutuları bırakıldı. Ah yetkililer,bu önlemleriniz yetersiz kalıyor, görmüyor musunuz?...Amerika'yı  yeniden keşfetmeye ne hacet?  Kabahatler Kanunu kapsamında bu öküzce fiilin karşılığı var zaten! Siz de Belediye Meclisi'nde konuyu gündem yapıp bu işi nihai hedefe  ulaştırıp çözüme kavuşturacak bir program belirleyin ve uygulayın!!! Neler yapılabilineceğine dair  köşelerimizde kaç defa düşünceler ifade ettik… Aha gene bahsedelim…Yasa zaten var. Siz sadece bir aylık eğitim ve uyarı uygulamasının ardından basının da desteğini alarak, yasaları ve kanunları uygulayarak, çekirdek kabuğundan yerlere dekor yapmaktan zevk alan şahısların ceplerinden akıllarına giden eksene bir ayar geçeceksiniz… Cep eksenine ince ayar çekmeden  bir 50 sene daha  bizim millete bu gibi hususlarda  laf anlatamazsınız! Nokta.Bu Haber 1711 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI