16 Ağustos 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Vatandaşlar Ünye'nin MOBESE'sini sorguluyor (2)
musakiroğlu@mynet.com

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü yukarıdaki başlıkla yazdığım yazıda iki soruya dikkat çekmiş, cevaplanmasını istemiştim.

Bu sorular şunlardı:

1- Bugün hala Ünye'de MOBESE yok? Bu iş için neden bir çalışma yapılmıyor? Engel nedir?

2- MOBESE için Ünye'de bir yılı aşkın zaman öncesinde toplanan para ne oldu? Nerde?

Aslında bu soruların benzerini 6 ay ve 4 ay önceki “MOBESE'nin Ünye'de de kurulmasını istiyoruz” adlı iki yazımda da sormuştum. Perşembe günkü yazım bu konudaki üçüncü yazımdı.

Ordu Valiliği bir yılı aşkın zaman öncesinde Ünye'de MOBESE kurulması için Ünye Kaymakamlığı'na talimat vermişti. Ben de soruları tabiatıyla Ünye Kaymakamlığı'na soruyor, konuyla ilgili kamuoyuna bilgi verilmesi gerektiğine işaret ediyordum.

Ama Ünye Kaymakamlığı hep sustu. Böyle bir konu yokmuş gibi davrandı. Sorulara hiçbir cevap, kamuoyuna hiçbir bilgi vermemekte ısrar etti.

Konuyla ilgili yazdığım üçüncü yazı üzerine Ünye İlçe Emniyet Müdürü Sn. Turgay Aytepe ile Ünye Şoförler Odası Başkanı Sn. Bekir Şimşek özellikle 2. soru için, yani  “MOBESE için Ünye'de bir yılı aşkın zaman öncesinde toplanan para ne oldu? Nerde?” sorusuna cevap vermek için gazete büromuzu ziyaret ettiler.

Gerek Sn. Aytepe gerekse Sn. Şimşek soruya, olayın kendileri açısından hassasiyet arzetmesi üzerine cevap verme gereği hissetmişler.

Şöyle ki; Ünye'de MOBESE kurulması için bir sene önce vatandaşlardan toplanan yardım parası “Ünye İlçesi Güvenlik Hizmetleri Destekleme Derneği” tarafından toplanmış. Sn. Bekir Şimşek dernek yöneticisi, Sn. Turgay Aytepe de kurumunu ilgilendiren bir dernek olduğundan toplanan para konusunda yanlış anlamalara yol açılmaması için şunları söylediler:

“Vatandaşlardan toplanan para Vakıflar Bankası Ünye Şubesi'nde derneğimize ait hesapta tutulmaktadır. Bugün gelinen noktada nemalarıyla birlikte paranı toplamı 82 bin 615 TL'dir”

Verilen bu bilgi ve beraberindeki belge ile birlikte toplanan para konusundaki soru cevabını bulmuş oldu.

Tamam da..

Ya diğer sorunun, yani “Bugün hala Ünye'de MOBESE yok? Bu iş için neden bir çalışma yapılmıyor? Engel nedir? sorusunun cevabı nedir?

Sn. Aytepe ve Şimşek bu konuda şöyle dediler:

“Bu iş çok pahalı bir iş. 750 bin TL civarında para gerekiyor. Bu parayı Ünye halkından temin etmemiz imkansız. Dolayısıyla Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ilgili birimine ödenek için yazı yazıldı. Cevap bekliyoruz.”

Yazı yazılalı bir hayli olmuş. Henüz bir cevap gelmemiş. Geleceğini de sanmıyorum. Kaldı ki gelse bile olumsuz yazı gelir, ödenek göndermezler.

Bu gibi durumlarda iktidarın yerel siyasi otoritesinin harekete geçmesi çok önemlidir. Böyle bir ödeneğin yolu İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nde işin sıkı sıkıya takip edilmesiyle açılabilir.

Siyasi iktidarın Ünye kanadı bu işin altından kalkabilecek güce ve iradeye sahipler. Acaba böyle bir yazı ve ödenek talebinden haberdar edildiler mi? Ben şunu düşünüyorum, böyle bir yazıdan eğer haberdar edilmiş olsalardı bu işin altından şimdiye kadar çoktan kalkılır, Ünye'de MOBESE sistemi çoktan kurulurdu.

Gerek Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gerek İçişleri Bakanlığı'na, Ünye'de Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil birimi tarafından bir yılda toplanan paranın MOBESE için gereken paranın birkaç katı olduğu anlatılmalıdır. Bu yoldan her yıl milyonları Ankara'ya gönderen Ünye'nin MOBESE için gereken parayı çoktan hak ettiği ortadadır.

Ayrıca bir kaynakta İl Özel İdaresi'dir. Ordu'da kurulan 930 bin TL'lik MOBESE sistemine KÖYDES kaynaklarından para aktarılmıştır. Kaldı ki Ordu'daki MOBESE ihalesi bizzat KÖYDES Başkanı olan Vali Yardımcısı Sn. Mustafa İmamoğlu tarafından yapılmıştır.

Yine duramayacağım burada tekrar yazacağım. Başka yerler KÖYDES parasını çok önem arz eden güvenlik gibi alanlarda harcarken Ünye KÖYDES'i, lüks otomobil alıp Kaymakamlığa makam aracı tahsis etmek için kullandı.

Bakın bu ara hükümet 2010 yılı için Ünye'ye 1 milyon 650 bin TL'lik ilave bir KÖYDES ödeneği daha çıkardı. Bu paranın üçte birinin Ünye'de MOBESE kurulması için kullanılmasına hiç kimse karşı çıkmaz. Çünkü Ünye sadece şehirde yaşayanların değil köylüsünün yüzde sekseninin de şehirde yaşadığı bir ilçe. Bu yüzden köylüsü şehirlisi bu işe hep birlikte rıza gösterir.

KÖYDES kaynakları kullanıldığı için Ordu KÖYDES Başkanı olan Vali Yardımcısı Ordu MOBESE'sinin ihalesine başkanlık ediyorsa, Ünye KÖYDES'in Başkanı da Ünye KÖYDES kaynaklarını kullandırarak Ünye MOBESE'sinin ihalesine niye başkanlık etmesin..

MOBESE, güvenlik güçlerinin asayiş hizmetini yerine getirirken Emniyet'in kullanması gereken son derece gerekli günümüzde artık olmazsa olmaz bir sistemdir.

Vatandaşın can, mal, ırz, namus güvenliği her şeyin üzerinde korunması gereken mutlak değerlerdir. Bu değerlerin korunması için Emniyet teşkilatı bütün modern araç ve teknolojilerden faydalanmalıdır.

İşte bu yüzden MOBESE Ünye'de de mutlaka kurulmalıdır diye feryat ediyoruz.Bu Haber 2403 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI