19 Ağustos 2010 Pazar
İSMAİL SARI
Almanya'da ki insanlarımızla Ramazan'ın güzellikleri
Her dinin kendisine has güzellikleri vardır. İslamın güzellikleri çok daha başka. Her milletin öz yapılarına uygun huyları ve yaratılış özelliklerine paralel olarak da örf ve adetleri gelişmiştir.

Bizim milletimizin bu manada ki yapısı, özellikleri gerçekten ayrıcalıklıdır. Bu ayrıcalığı, farklı ülkelerden ve ayrı milletlerden insanlarla bir arada yaşarken net olarak görebiliyorsunuz.

 Almanya'daki insanlarımız dernekler kanalıyla öyle güzel organize olmuşlar ki, ayrıcalığımızı hemen görmek mümkün. Derneklerin genel olarak camileri var. Camiler, dernek mensuplarının buluşma ve kaynaşma yeri durumunda. Türkiye'mizdeki gibi camiler, sadece yaşlıların ibadet yeri görünümünde değil. Çocuklar, gençler, bayanlar, hepsi camiyi buluşma merkezi ve ortak kültür merkezi olarak biliyor ve öyle de zaten. Her caminin donanımı içinde market, kitaplık, spor salon ve aletleri mevcuttur. İsteklilerin istediği dersi alabileceği derslikler vardır. Türkçe, dini bilgiler, müzik, spor için imkânlar hazırlanmıştır. Belki hepsi için ayrı ayrı yetişmiş öğretici yoktur ama hiç değilse bilenlerin, bilmeyen ve fakat öğrenmek isteyenlere yardımcı olma imkânı vardır. Kendi ülkemiz gibi her arzu ettiğimizi istediğimiz ölçülerde bulma şansı olmayabiliyor. Ancak var olan imkânları asgari ölçülerde değerlendirmek durumunda kalınıyor. Örnek vermemiz gerekirse, aileler çocuklarının Türkçe öğrenmesi, dini bilgiler öğrenmesi konularında sıkıntıları var. Okullarında alamadıkları bu bilgileri işte bu dersliklerde tamamlamaya çalışıyorlar. Buralar için bu bir zorunluluktur.

Ayrıca camilerin yanındaki iftar manzaraları Ramazanın güzelliklerine güzellik katıyor. Her caminin yanında iftar veriliyor. Bu iftarlara bizim insanlarımız kadar, Müslüman olsun olmasın yabancılar da katılıyor. Özel olarak Almanlar davet ediliyor. İftarlardaki o cömertçe sunulan çeşidi bol yemek kültürümüz, onları çok etkiliyor. Alman adetlerinde kimseye bedava bir şey yok. Aile arasında bile herkes masrafını kendisi çeker. Hani bizlerde bazen ‘'Alman usulü olsun'' şeklinde dile getirilen yaşam tarzı, Almanların bu adetlerini yansıtır. Onun için Alman dostlar, iftar sofralarındaki ücretsiz sunulan zenginliği hayretle ve severek seyrederler.                                                                                                    

Her ne kadar gurbet ilde de olsa buralardaki Ramazanların çok etkileyici, farklı güzellikleri ve zevki var. Her şeyden önce, insanımız güzel. Cıvıl cıvıl, şen şakrak. Bulunduğu yeri, kısa zamanda kendisine benzeten,  kaynaşabilen ve her ortamda mutlu olamaya müsait; ikramı çok seven, gönül zengini insanlarımızdan Allah razı olsun.

Anadolu insanlarımıza sevgilerimizi, selamlarımızı sunuyoruz.Bu Haber 1836 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : böbrek hastası Tarih : 21 Ağustos 2010 / Pazar Üye Adı :ismail efiloğlu
mrb başkanım sizler beni tanıyorsunuz ben böbrek nakli oldum eşimin böbre ile yasıyorum sizinle konuşmam lazım mümkünse beni araya bilirmisiniz saygılar BEN MUSTAFA HAMARATIN DAYISININ OĞLUYUM SAYĞILAR SUNARIM
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI