17 Aralık 2008 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Dedim ya Ünye de artık büyük şehir, baksanıza her tarafı kömür kokusu sardı!
musakiroglu@mynet.com

Geçen bir yazımda “Ünye'de artık küçük bir Büyükşehir” başlığıyla, Ünye'nin de artık İstanbul, Ankara, Samsun… gibi büyükşehir özellikleri taşıdığını belirtmiştim.

O yazım da, göçler sonucu oluşan farklı yöre ve kesimlerden insanların ortaya çıkardıkları yeni şehir profilinden bahsetmiştim. Sanki küçük birer Türkiye'yi andıran Büyükşehirleri, artık onlar gibi farklı nüfus karakteri taşıyan Ünye'yi yazmıştım.

Ve Ünye'yi “Küçük bir Büyükşehir” olarak tanımlamıştım.

O gün o yönüyle Büyükşehirlere benzettiğim Ünye'nin, bu yazımda, şehri saran kömür kokusuyla da artık Büyükşehirlere benzediğini belirteyim.

Sakın aklınızdan şu geçmesin, artık doğalgaz var ve Büyükşehirlerde kömür kokusu kalmadı. Var, hem de öyle var ki… Sadece Büyükşehir insanlarının “büyüklerinin” oturduğu semtlerde kömür kokusu yok.  Başka diğer bütün semtlerde koku almış başını gidiyor.

Bayram sırasındaki bir ziyaretimiz sırasında İstanbul'dan gelen misafirimiz, “Bu Ünye İstanbul gibi olmuş. Kömür kokusu burayı da sarmış” dediğinde, “Ne kötü, biz kömür kokusuyla da artık büyükşehir olmuşuz” diye mırıldanmıştım içimden.

Ben bu yazımı yazmadan yirmi dakika önce geldim dışardan eve. Gelirken eşimle Pazaryeri'ndeki manavdan bir şeyler almak için durduk, kesif bir duman ve acı bir kömür kokusu insanı aldığı nefesten ikrah ettiriyordu.

Oradan çıktık, Çınarmarket'ten alışveriş yapmak için Meydan'da durduk. Aynı şekilde orada da nefret ettiren bir koku almış başını gidiyordu.

İşimiz bitti, Yüzüncü Yılın karşı istikametine düşen evimize geldik. Aynı şekilde pis bir kömür kokusu ciğerimizi yakıyordu.

Önceki günün ikindi sonrasıydı, Fevzi Çakmak Mahallesi tarafına gitmiştim, orası da öyle, daha o saatte kömür zehirine teslim olmuştu.

Velhasıl birkaç yıldır Ünye'de evin içinden başka yerde nefes alıp vermek ciddi manada riskli olmaya başladı.

Ancak dikkat ediyorum, sanki bu koku sadece bana ve benimle birlikte bir kaç kişiye kokuyor da, başkalarına kokmuyor!!!

Örneğin, kaymakamlık ilgililerine, belediye görevlilerine, sağlık görevlilerine, mahalle muhtarlarına, sivil toplum yöneticilerine kokmuyor da sırf bana kokuyor…

Kokunun en yoğun olduğu saatlerde okuldan çıkan minicik yavrularının ellerinden tutmuş evine giden anne-babalara kokmuyor mu bu kömür? Bırak kendisini yavrusu, daha o yaşta o pis kokuyu ciğerlerine dolduruyorken, bunu görmüyor, bunu idrak etmiyor da o anne-baba hala susuyorsa ne denebilir ki…?

Geçenlerde bir grup arkadaşla sohbet ederken, arkadaşlardan birisi birkaç yıldır artan kömür kokusunun hükümet tarafından dağıtılan kömürden kaynaklandığını söyledi. Bu kömürlerin kalorisi düşük, kükürt oranı yüksekmiş. Bu nedenle pis bir duman,  acı bir koku ve zehir saçıyormuş. Gazetelerde de bu konuyla ilgili haberlere zaman, zaman rastlar dururuz.

Konuyla ilgili yetkililer, kurum ya da kuruluşlar, kimler ilgilenecekse şu işle, geç kalmayıp ilgilensinler. Böyle göz göre, göre zehir soluyup durmayalım.  Çünkü kimse canını yolda bulmadı.   

 

 Bu Haber 2053 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI