19 Aralık 2008 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bayramdan bu yana Arpacıoğlu, Erol, Delican ve Şenin adı konuşuluyor
musakiroglu@mynet.com

Seçimlere artık 3 ay gibi kısa bir zaman kaldı. Vatandaş doğal olarak asıl geçim derdiyle kıvranıyor. Ancak bakıyorum da bayramdan beri seçimi de konuşmaya başladı.

Gördüğüm kadarıyla, ortalıkta aday adları olsun, aday adayı adları olsun yavaş, yavaş terennüm ediliyor artık.

Piyasada Ahmet Arpacıoğlu, Reşit Erol, Sebanur Delican Civelek ve Nihat Şen'in adını sık, sık duyar olduk bayramdan bu yana.

Arpacıoğlu'nun yeri-adresi belli, İdris Naim Şahin'in kati desteğiyle partisi onu bir kez daha aday göstermeye karar vermiş görünüyor. Kaldı ki bu zamana kadar karşısına aday adayı falan da çıkmadı. Çıkmadığına göre de, onun yolu açık…

Reşit Erol bayram sırasında en çok konuşulan isim oldu. Bayram boyunca, seçimde MHP'den aday olacağı söylendi-durdu. Ancak kapalı devre açıklamalardan öğrendiğimize göre; Reşit Bey'in başkanlığa sıcak bakmadığı, bu zamana kadar olduğu gibi, bundan sonra da Ünye'ye gönüllü, Allah rızası için hizmet etmeyi sürdüreceği ifade edildi.

Geçtiğimiz hafta partisi CHP'den istifa eden İl Genel Meclisi Üyesi Sebanur Delican Civelek'in adı bu dönemin sürprizi oldu. Şunun için sürpriz oldu, Ünye'de ilk kez bir kadının adı belediye başkanlığı adaylığında geçiyor.

Anladığımız kadarıyla Sebanur Hanım'ın adaylık konusu, daha çok Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün DSP'ye katılıp yeni dönem için oradan aday olmasıyla ilişkilendiriliyor. Çünkü Sebanur Hanım'ın koyu bir Sarıgül taraftarı ve yakın ekibinden birisi olduğu biliniyor. DSP'den adaylık için adı geçen Sebanur Delican Civelek'i, kadınların yok sayıldığı eksik etek demokrasimize güç kazandıracağı için şimdiden kutluyorum.

Konuşulan bir diğer ad ise Nihat Şen… Nihat Şen Ünye'de doğup-büyüyen, bugün artık işleri gereği daha çok Ünye dışında kalan ünlü bir mimar ve müteahhit… Aynı zamanda Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Birliği'nin İstanbul Şubesi Başkanı. Ünyeli birisi olarak, bulunduğu her yer ve zeminde Ünyelilerle birlikte hareket etmesi en dikkat çeken özelliği. İstanbul'daki ilk Ünye derneği kurucularından.

Nihat Şen'in piyasada adı var, ancak partisi yok. Aday olduğu söyleniyor, hangi partiden aday olacağı ise kapalı görünüyor. Kendisi de herhangi bir parti adı söylemiyor. Anlaşılan Nihat Şen için partiler amaç değil, hizmet götürmek için bir araç. Durum öyle gösteriyor.

Konuşulan bu dört adın dışında, ayrıca partilere gelince… AK Parti dışında adayını belli eden, ya da işaret eden başka bir parti yok. Hemen hepsi hala kapalı devre oynuyor. Çalışmalar perde gerisinde, sessiz ve derinden gidiyor. Yalnız, artık önlerinde çok da zamanları kalmadı. Yakında bir, bir açıklarlar sır gibi sakladıkları adaylarını.

Burada bir şeye değinmeden geçemeyeceğim. Akkuş'u takdir ve tebrik ediyorum, daha doğrusu Akkuş AK Parti teşkilatını. Gördünüz mü bak, Akkuş belediye başkanlığı için dört tane aday adayı başvurmuş.

Ben demokrasi ve demokratik yarış diye buna derim. Helal olsun Akkuşlu hemşerilerime.Bu Haber 2067 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI