18 Eylül 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Bayram ve camii adabı
Heyecanla idrak ettiğimiz bir Ramazan Bayramı’nı daha geride bıraktık. Allah yüce ulusumuzu ve tüm İslam alemini, huzur ve barış içerisinde yaşayacağımız nice güzel bayram günlerine erdirsin.

Ünye'de bayramımızı sevgi ve kaynaşma esasına dayalı bir atmosfer  içerisinde kutladık. Belediye Başkanının organize ettiği, sivil inisiyatifin, muhtarların ve siyasi parti temsilcilerinin katıldığı kültür sayarındaki bayramlaşma, bu defa katılım az olmasına rağmen güzeldi. Bazı siyasi partilerin bu bayramda temsil edilmemesi de gözlerden kaçmadı.

Bayramlaşma  esnasındaki  sığlık:  Diğer bütün zamanlarda izlediğim gibi, geçtiğimiz bayramda da müşahede ettiğim sığ bayramlaşmadan bahsetmeden edemeyeceğim. Gerek toplu, gerekse ferdi bayramlaşmalarda insanların çoğunluğunun göz teması ve vücut dilini kullanmadan bayramlaştıklarını üzülerek izledim. İnsanlar bayramlaşırken dalgın, gözleri başka yerde, içtenliği ve derinliği olmayan sığ bir bayramlaşma taassubu içerisindeler. Hep beraber bu negatif tutumumuzu  çocuklarımıza sirayet edip bulaşmadan  değiştirmemiz, yok etmemiz lazım!...Çünkü, olumsuzluklar alışkanlık halini almaya başladığında baş edilmesi güç bir virüs gibi olur, bulaşıcı hal alır!... Bir davranışımızı daha gelenek kategorisinden çıkarmamız lazım…Şu toplu bayramlaşmalardaki öpüşmeyi  devreden çıkarmak lazım…Ne o öyle, dakikalarca şap şup öpüşmeler, kafa tokuşturmalar? Bana kimse bu davranışın samimiyetin tezahürü olduğunu anlatamaz…Samimiyet göz teması ile, tebessüm etmekle, pozitif duygu yüklü frekans vermekle olur!!!

Camii adabı:  Soru... İnsan sevdiği bir yere erken gider, ama erken ayrılmak istemez değil mi?  Ama nedense çoğunluk bilhassa Cuma namazlarında  camiye geç gelip, önde yer olsa bile, şöyle kapıya yakın yerlerde hemen çömeliyor ki erken kaytarayım diye… Yine çoğunluk bakıyorsunuz  namazın farzından sonra çıkışa öyle bir yöneliyor ki, sanki sıkıldığı bir yerden kurtulmak istercesine… Bu  işte biraz tuhaflık yok mu?  Tabi memur  ve görevli insanlara bir diyecek yoktur.    Bir başka konu…Camii de konuşmak… Camii içinde insanların konuşması beni çok rahatsız ediyor. Bakıyorum koca adamlar vır vır  camii de  bir sohbet ediyorlar ki, sanki kahvehanedeler….  Kardeşim, camileren ilahi ve manevi bir kavramı, adabı var… Sohbet edecek başka bir yer bulamadınız mı? Camii terbiyesi ve adabı muaşeretini hem kendimize, hem de çocuklarımıza iyi öğretmemiz lazım!  Öyle her yerde lakayt  davranılmaz!

Konu: Tespih çekmek… Ben camilerde  tespih çekme ibadetinin artık şekilcilik hali aldığını görüyorum… Neden mi? Usul ve erkana uygun yapılmıyor da ondan. Zira, tespih çok acele çekiliyor. Öyle kısa zamanda  kelimelerin uygun telaffuz edilebileceğini söyleyen biri varsa beri gelsin! Kelimelerin bir kısmı yutularak  söyleniyor. Sub.. sub.. gidiyor. Öyle tespih çekilir mi?  Bu ibadeti ya usulüne uygun olarak yapalım, ya da camilerde  uygulamadan kaldıralım… Müftülükler ve Diyanet işleri Başkanlığı bu meselenin revize edilmesi hususu ile ilgili gereği  düşünmelidirler!!! Bu konuda uyarı ve eğitim çalışmaları yapılmalıdır! … Ha…bana gelince, ben müezzinlerin yönlendirmesine uymuyor, kendi inisiyatifimde tespih ibadetimi sakin sakin yerine getiriyorum.

Mezarlıklar da hopörlörle kuran okutmak: Mutlaka iyi niyetle uygulamaya konulmuştur…Ama gerekli değildir. Hatta gelecek bayramlarda bu uygulama kaldırılmalıdır. Bu bayramda asri mezarlığa giderek yakınlarımın mezarının başına oturdum, ezberden yasin okumaya başladım…İnanın hafız olmama rağmen, hoparlörden çıkan ses yüzünden okuduğuma adapte olma güçlüğü çektim. Ses bütün mahalleye, evlere, işyerlerine yayılıyor, ama kimse dinlemiyor. Mezarlıkta da çoğunluk dinlemiyor. Böyle iyi mi oluyor yani? Neden akşama kadar hoparlör ile kuran okutuluyor? Denebilir ki  oradaki  mevtalar sevaptan nasipleniyor. Merak etmeyin… Orada ki mevtalar vatandaşların  okuduktan sonra  yakınları ve civarı kabristanlıkta bulunanlara bağışladıkları dualardan nasibini alır. Konuyu Sayın Belediye  Başkanının ve Sayın Müftünün ilgilenecekleri düşüncesi ile bilgilerine sunuyorum. Saygılarımla. Bu Haber 1794 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI