20 Eylül 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye tarihi parça, parça ayağa kalkıyor..
musakiroğlu@mynet.com

Cumhuriyet Meydanı Hacı Emin Caddesi'nden yukarı 50 metre kadar yürüyüp çıktığınızda sağ tarafta bir çalışma çarpar gözünüze. Bahçe içinde eski bir Ünye evini kurtarma/restore etme çalışmasıdır bu.

 

Ünye tarihinde çok önemli yer tutan kaptanlardan birine ait olan bu tarihi ev, içinde yıllarca oturulmamasından ve gerekli bakımları yapılmamasından dolayı yok olma ile yüz yüze kalmıştı.

 

Ünye'deki onlarca tarihi ev gibi içinde çok derin tarih ve değerli hatıralar saklayan bu kaptan evini kurtarmak ve müze eve dönüştürmek üzere Ünye Tarih Araştırma Grubu kurucuları Sn. Ahmet Kabayel ve Sn. Ahmet Derya Varilci yaklaşık üç sene önce harekete geçmişlerdi.

 

Ben kendilerinden ilk duyduğumda, buranın kurtulmasının hiçte öyle kolay olmadığını düşünmüştüm. Bir kere çok müşterekli bir mülktü ve bütün müşterekleri bir araya getirip ikna etmek çok zor bir işti.

 

Ayrıca bu iş para-imkan gerektiriyordu. Hem mülkü almak için hem de artık yok olmayla yüzyüze gelmiş binayı kurtarmak, gerekli bakım ve restorasyonu yapmak için milyarlar gerekiyordu.

 

İşte bu sebeplerden dolayı bana imkansız geliyordu bu binayı alıp müze eve çevirmek.

 

Ancak iki Ahmet, bu iki adaş işe başladıktan sonra bütün zorluk ve güçlüklerine rağmen hiç yılmadılar. Önce buranın tarihi üzerinde çalıştılar. Ardından restorasyon imkanı olup olmadığını araştırdılar, konuyla ilgili uzmanlar getirttiler, yerinde incelemeler yaptırdılar.

 

Aldıkları her bilgi ve çözümü Ünye Belediyesi ile paylaştılar. Belediye Başkanı Sn. Ahmet Arpacıoğlu da olaya iki Ahme'tin yanına üçüncü Ahmet, üçüncü adaş olarak katıldı, destek oldu. Bir kere en önemlisi buranın belediye tarafından kamulaştırılmasını sağladı.

 

Şu anda Ünye Belediyesi'nin sunduğu destek ve imkanlarla Sn. Kabayel ve Varilci'nin rehberliğinde burada restorasyon çalışması bütün hızıyla sürüyor.

 

Geçtiğimiz Çarşamba günü gidip yapılan çalışmayı yakından gördüm. O her an yıkılıp hAke yeksan olacak tarih canlanmış, ayaklarının üzerine yeniden diklenmişti.

 

Nasıl mutlu etti beni orada gördüklerim. Kurtulan, yeniden hayat bulan tarihi kaptan evi aslında sadece bina olarak değil Ünye tarihinden çok önemli bir kesit, çok değerli bir parça olarak tarih sahnesine çıkıyor.

 

Sn. Kabayel ile Sn. Varilci sağ olsunlar beni bir hayli bilgilendirdiler. Yapılan çalışmanın hedefini ve amaçlarını tek tek saydılar. Bunları burada benim de saymama gerek yok. Zaten kendileri zaman zaman yaptıkları ve yapacakları açıklamalarla kamuoyu ile bütün bunları paylaşıyorlar.

 

Ancak, orada dile getirdikleri bir konuyu çok önemsedim. Bu tarihi evin sağında solunda böyle yedi tane daha tarihi ev var. Zamana direnmeye çalışan, maalesef direnme güçleri çok ta kalmamış olan bu tarihi mekAnlar da tarihimizin çok önemli birer parçası. Bunların da kurtulması, geleceğe kazandırılması çok ama çok önemli..

 

Şu anda tarihten bir parça kurtarılıyor. Ama diğer yedi evinde böyle restorasyondan geçmesiyle birlikte tam o bölgede bu sefer tarihimizden bir bütün kurtarılmış olacak.

 

Orda iken şöyle baktım. Tek, tek gözden geçirdim o tarihi mekanları. Hele o önde olan kaptan evinin en yakın komşusu, bahçe sınırları ortak iki ev var ki.. Hiç durulmamalı, hemen kamulaştırılmalı.

 

Şu anda restorasyonu yapılan kaptan evinin yanında, aynı bahçe içinde birlikte ele alınması gereken bu tarihi mekAnların gerekli bakım ve restorasyonu yapılsın.. Görün bakın bu nokta bölgemizde çok önemli bir ziyaret merkezine dönüşüyor mu, dönüşmüyor mu..

 

Sn. Kabayel ve Sn. Varilci ile bu düşüncemi paylaştığımda aklın yolu bir derler ya, kendileri de aynen böyle düşünüyorlarmış.

 

Bu binanın birini Ünye Belediyesi, başkanlık köşkü ve misafirhanesi olarak yapmayı düşünse ve bu amaçla kamulaştırsa.. Diğerini de Valilik köşkü yapmak üzere vilayet kamulaştırsa ve İl Kültür-Turizm Müdürlüğü ile Ünye İlçe Bürosu'nun emrinde kullansa..

 

Gerek tarihi iki mekanın daha yok olmaktan kurtarılması.. Gerek bunların valilik ve belediye hizmetinde kullanılacak olması.. Gerekse burada ortaya çıkacak tarihi atmosfere yapılacak ziyaretlerin sağlayacağı imkanlar.. Bütün bunlar dikkate alındığı takdirde eminim bu işin önemi çok daha iyi anlaşılacaktır.

 

Ayrıca bunlar kurtulsun arkası gelir. Aynı bölgede geri kalan beş tarihi mekanın daha kurtarılması için görürsünüz bu sefer bina sahiplerinin kendileri harekete geçecektir. Zaten yolun karşısında şu anda tamamen yıkılmış tarihi bina da aslına uygun olarak arsayı alan kişi tarafından yakında yapılacakmış.

 

Böylelikle parçalardan bütüne doğru Ünye tarihi yeniden ayağa kalkma imkanı bulacak, geleceğe yürüyecektir. Umarız bu çalışmalar durmaz, devam eder.

 

 Bu Haber 1789 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI