21 Eylül 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Çevre yolu ve kentsel dönüşüm projesi..
musakiroğlu@mynet.com

Çevre yolu, başladığı günden bugüne bir yılı geçen zaman içinde bir hayli yol aldı. Yol güzergAhının ham hali Akçay girişi viyadük ayaklarından itibaren Sahilköy'den Çaybaşı yoluna çıktı. Oradan da Killik'teki tünel ağzına ulaştı.

 Kızılkaya altındaki iki tüplü tünelin her birindeki delme işlemi 600 metreyi geçti. Ayrıca tünelin Saca ağzında da delme işlemi çalışmasına başlandı. Diğer taraftan Saca Mahallesi'ndeki güzergAh üzerindeki yol çalışmaları da sürüyor. Buradan yolun ulaştığı Niksar Caddesi üzerindeki yonca kavşak çalışması ise bütün hızıyla devam ettiriliyor.

 Niksar Caddesi'ndeki kavşaktan itibaren Tabakhane Deresi üzerinden Karşıyaka Mahallesi'ne geçen hat üzerinde de bu ara çalışmalara başlandı. Buradaki güzergAhın istimlAkleri yapıldı. Bayramca Tepesi altından Gürecülü'ye geçecek tünelin delinme işlemleri de başlatıldı.

 Kısacası çevre yolu çalışmaları birkaç noktadan bütün hızıyla sürüyor. Yapılan açıklamalarda da belirtildiği gibi yol 2011 sonunda trafiğe açılabilir, öyle gözüküyor.

İşin bu kısmı tamam da bir diğer kısmı.. Yani yol güzergAhındaki çevre düzenlemesi, yerleşim yeri ve bina iyileştirmeleri ile ilgili neler yapılıyor? Neler yapıldığını çok bilemiyoruz. Çünkü bu konuda yapılan bir açıklama ya da bilgilendirme yok henüz.

 Yol bu zamana kadar olduğu gibi Ünye içinden geçiyorken Ünye sahili yoldan geçenlerin, görenlerin çok beğendiği, hayran kaldığı bir sahil olarak hafızalara işleniyordu. Bu durum ise Ünye'ye puan kazandırıyor, geçip gören herkesçe güzel bir şehir olarak anılmasına yol açıyordu.

 Yol güzergAhı bir ya da bir buçuk yıl sonra artık içerden geçecek. Yeni yoldan geçenler Sahilköy'ü, Killik Köyü'nü, Saca Mahallesi'ni, Karşıyaka Mahallesi'ni, Bayramca Mahallesi'ni, Gürecülü Mahallesi'ni ve Nuriye Mahallesi'ni görerek geçecekler.

 Ünye, biliyorsunuz mimari düzenlemelerin sınıfta kaldığı, imar yapısının felç edildiği bir şehir. Bu şehir merkezinde bile böyleyken adlarını yukarıda saydığım kenar mahallelerdeki durum nedir? Ne olacak, tamamen bir garabettir..

 Peki, yolun hizmete girmesinin ardından bu garabet görünümdeki güzergAh boyunca yoldan geçenler Ünye'yi nasıl bilip değerlendirecekler? Bu sorunun cevabını ben düşünmek bile istemiyorum. Ancak herkesi hiç değilse bir iki dakikalığına düşünmeye davet ediyorum.

 Ünye, şu haliyle yol üzerinden geçenlere kendi kendini tanıtıyor, dikkatleri üzerine çekiyor. Peki ya Çevre yolu hizmete geçtiğinde ne olacak? Bakın, akıllarda kalan o güzelliği ve şirinliği ile Ünye çok sürmeyecek bir süre sonra hafızalardan önemli ölçüde silinecek, unutulup gidecektir.

 Siz ne ederseniz edin, ne kadar tanıtıcı programlar yaparsanız yapın görselliğe dayanan tanımanın yerini hiçbir tanıtma faaliyeti tutamaz. Ünye'nin bir sene sonra, yani 2011 yılından sonra asıl tanınacağı alan çevre yolu güzergAhındaki görüntülerdir. Eğer bu görüntüler bu haliyle kalır, bir değiştirme/ düzenleme yapılmadan aynen bırakılırsa Ünye yoldan geçenler tarafından öyle görülecek, öyle bilinecektir.

 Yaklaşık 10 ay önce bu konuda yine yazmıştım. Çevre yolu güzergAhı yeni döneme mutlak surette hazırlanmalıdır. Bu bölgede kesinlikle düzenleme, değişim/dönüşüm çalışması yapılmalıdır. Bugün artık adı “Kentsel Dönüşüm Projesi” olarak bilinen bir çalışma bu mahallelerde tez elden uygulanmalı, buralardaki garabet bir an önce ortadan kaldırılmalıdır.

 Yoksa çevre yolu, Ünye'yi turizmin cazip bir merkezi, cıvıl cıvıl turistik bir “saklıkent” yapmak yerine; içine kapanmış, cansız bir “saklıkent” yapar da çıkar.

 Bu gerçeğin farkına ne kadar erken varır, gerekli çalışmaları ne kadar erken başlatırsak Ünye'nin geleceğini o kadar büyütür, geliştiririz. 

 Geç kalmayalım…Bu Haber 2235 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : ÇEVRE YOLU Tarih : 21 Eylül 2010 / Pazar Üye Adı :osman bay
Söylediklerinize aynen katılıyorum. Bence Ünyemizi tarihi ve turizmini ön plana çıkaracak faaliyetler yapılırsa bu olumsuzluklar azalır.Bugün Üniversite Ünye için çok büyük avantaj bu değerlendirilir.Ben Üniversite öğrencilerine işim gereği ev bulmakta zorlanıyorum ev sahipleri öğrencilere ev vermekte olumsuz davranıyor.Acilen yeterli sayıda öğrenci istihdam edecek öğrenci yurdu yapılmalı.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI