25 Eylül 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Alkolün azı da yararlı mı?
Bazen basın ya da TV de şu şekilde habere rastlarsınız; alkolün azı kalp ve damarlar için yararlı. Bunlar ısmarlama haberlerdir… Aslı astarı yoktur. Bu hususla ilgili, Yeşilay Temsilcisi olmam dolayısı ile Ünye’de bana da çok soru soruluyor… Bu bakımdan, bu konunun üzerinde biraz durmakta fayda görüyorum.

Alkol beyne etki ederek insan iradesini zayıflatır. Karaciğerde siroz ve yağlanmaya yol açar. Görme bozuklukları ve kan dolaşımında güçlüklere ve damar sertliğine sebep olur. Ayrıca adam yaralama ve cinayetlerde, yangınlarda, ırza tecavüzlerde, iş ve trafik kazalarında yine alkol önemli faktör olarak karşımıza çıkar… Öyleyse alkolün az miktarı nasıl faydalı olabiliyor ve bazılarınca tavsiye edilebiliyor. Birçok araştırmada alkolün ''azı'' bile zararlı çıkmasına rağmen göz ardı ediliyor, sipariş araştırmalarda''faydalı'' çıkıyor diye hemen medyaya servis ediliyor. İşte size gerçek araştırmalar ve elde edilen sonuçlar: Yeni Zelanda Auckland Üniversitesi'nde  yapılan bir araştırmada, alkolün bugüne kadar söylenenlerin aksine kalp ve damar sağlığı üzerinde koruyucu etkisinin olmadığı ispatlandı. Yani, az ya da orta miktardaki alkollü içecek tüketimi de sağlığı desteklemiyor. Araştırma yapan uzmanlar, alkolün en küçük dozunun bile zararı,  ileri sürülen yararından fazla diyor. Alkolün iddia edilen koruma etkisinin büyük oranda kafa karıştırıcı araştırmalara dayandığını söyleyen uzmanlar, az miktarda alkolün faydası olduğunu savunan uzmanların olduğunu, ancak iddialarını doğru olmadığını dile getiriyorlar. Araştırmalara göre haftada 15 gram (yaklaşık bir kadeh içki) veya daha fazla alkol kullananların beyin damarlarındaki kan dolaşımının bozulduğu ve bu kişilerde beyin damarlarının tıkanmasına bağlı felçlerin çok daha fazla görüldüğü ifade edilmektedir.

Düzenli olarak ''makul''  denilen miktarda alkol tüketiminin kalp ve damarlara iyi gelmediğini çok iyi biliyoruz. Bu duruma göre, her gün belli miktarda alkollü içki içmek, sanılanın aksine kalp damar hastalıkları riskini azaltmıyor. ABD, Avrupa, Asya, Karayipler' de  yapılan bütün gerçekçi araştırmalarda, belli miktardaki alkolün sağlık bakımından iyi olduğunun söylenemeyeceği sonuca varılmıştır. İtalya'da yapılan bir araştırmaya göre, günde içilen 25 gram alkolün -günde iki şişe bira- sindirim sistemimizin üst kısımları, laranks, bağırsaklar, karaciğer ve meme kanseri riskini artırmaktadır. Alkol kaynaklı hastalıklar dünyada çok büyük sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Hastalıkların küresel yükünün dörtte biri alkol yüzünden meydana gelmektedir. Bir diğer iddia, kırmızı şarabın antioksidan etkisinin çok yararlı olduğu yönündedir….Bu kesinlikle doğru değildir. Araştırmacılar, siyah üzüm suyundaki antioksidanın kırmızı şaraptakinden daha iyi emildiğini ortaya çıkardılar. Araştırmacılar, siyah üzüm suyunun koroner atardamar yetmezliğine karşı, alkolün olumsuz etkilerin taşımaksızın koruma sağlayabildiğini ortaya koydu.

Sonuç olarak, ‘'az miktarda denilen'' içki belirsizdir ve yanıltıcıdır. Çünkü herkesin, her iki cinsiyetin tahammül ve hassasiyet gücü farklıdır. Bu yüzden  ‘'alkolün azı'' söz konusu olamaz. Ayrıca alkole az içilerek başlanır ve giderek alkol bağımlılığı oluşur. Yine az alkolün faydalı olduğunu iddia eden araştırmacılar da,  olaya tek taraflı bakmaktadır ve yanlış varsayımlardan yola çıkmışlardır.

Not… Değerli kardeşim, gazetemiz yazarlarından Tayfun TURAN'IN  annesini kaybetmesi dolayısı ile merhuma rahmet, kederli ailesine sabrı cemil niyaz ederim.Bu Haber 1874 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI