28 Eylül 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Şu anda Ünye'yi en çok Ünyespor tanıtıyor
musakiroglu@mynet.com

İstanbul Bayrampaşa'da oturan hem eski bir dostum hem de uzaktan da olsa akrabam olan asker emeklisi Fahri Kaya, Pazar gecesi telefonla aradı, Ünyespor'un lider oluşundan dolayı tebriklerini iletti.

 

Fahri Bey, aslında Bursa İnegöl'den.. Geçtiğimiz Pazar günü İstanbul'da Bayrampaşa ile oynayan İnegölspor'un maçına gitmiş. Orada İnegöl'den maça gelen hemşerileriyle buluşmuş, birlikte maçı seyretmişler.

 

İnegölspor, maçı deplasmanda da olsa 2-0 almayı başarmış. Tabi maç sonunda da bayağı bir coşmuşlar. Fahri Bey, maç sonrasında İnegölspor heyetinin istirahat ettiği otele gitmiş. Burada kulüp yöneticileri, teknik heyet, futbolcular ve İnegöllü taraftarlardan bir kısmı oturmuş haftanın genel değerlendirmesini yapıyorlarmış.

 

Herkes orada Ünyespor'u konuşuyormuş. Ünyespor'un Lüleburgazı 10 kişi kalmasına rağmen yenmesine dikkat çekiyorlarmış. İlk maçta Nazilli'de Nazillispror'u yenen, Batman deplasmanı gibi zor bir yerden puan çıkartan Ünyespor'un grubun en iddialı takımı olduğundan bahsediyorlarmış.

 

Dostum Fahri Bey telefonda bakın nasıl konuştu; “Millet, Ünyespor korkusuna kapılmış orada oturmuş, -Bu takım bu gidişle tutulmaz- diyordu. O arada takımın gücünden bahsederlerken Ünye'nin çok büyük, çok güzel bir ilçe olduğundan bahsedip, ekonomisinin çok güçlü olduğunu, Ünye Belediyesi'nin ve OYAK'ın Çimento Fabrikasının takımı madden desteklediklerini, kulüp başkanının çok zengin ve güçlü birisi olduğunu söylüyorlardı. Kıskandım doğrusu. Niye dersen, bizim İnegöl de ekenomisi çok güçlü, çok sayıda zengini olan bir yer. Ama maalesef İnegölspor'a yeteri kadar destek olmuyorlar. Ünyespor çok şanslı, bu yüzden böyle güçlü demek ki..”

 

Ben de Fahri Bey'e “Eve, aynen öyle. Ünyespor; yöneticisinden, teknik heyetinden, futbolcusundan, seyirci desteğinden, kulübe sahip çıkan zenginlerden, siyasetçilerden, dünyanın öbür ucundaki Ünyeli taraftarlardan gördüğü güç ve destekle grubunun en iddialı takımı. Orada konuşanlar boşuna konuşmamışlar, doğru söylemişler” dedim.

 

Bu arada, Fahri Bey'e söylediğim sözlerdeki eksik ve fazlalıkları siz değerli okuyucularımın yorumlarına bırakıyorum.

 

Ancak şunu itiraf edeyim, telefonda Ünyespor ve Ünye için duyduklarım gerçekten çok keyif verici sözlerdi.

 

Ayrıca şunu hissetim bu konuşma sırasında, bir spor takımı eğer becerir hakkını verebilirse mensubu olduğu yerin tanıtımına çok güçlü katkı yapıyor.

 

Telefon konuşmasının ardından Ünyespor'un içinde bulunduğu 3. Lig 3. Grup'taki takımlara baktım. Birçoğu il takımı ve Malatyaspor gibi 1. Lig tecrübesi olan takımlar var.

 

Ayrıca bu yıl 3. Lig, bölgesel olmaktan çıkartıldı, gruplar Türkiye geneline yayılarak oluşturuldu.

 

Ünyespor bu sezon, en güneydeki Hatay'la, en batıda Menemen'le, Trakya'da Lüleburgaz'la, Orta Anadolu'daki Kırşehir'le, Güneydoğu'daki Batman'la, Bingöl'le, Diyarbakır Kayapınarsor'la, Ankara takımı Demirspor'la, İstanbul takımları İstanbulspor, Bayrampaşa, Tepecikspor'la, Bursa takımları Nilüferspor ve İnegölspor'la, Antalya takımı Tekirovaspor'la aynı grupta. Grubumuzda bölgemizden sadece bir takım, o da Trabzon takımı olan Arsinspor var. Geri kalan takımların tümü Türkiye'nin her yerine, her bölgesine dağılmış durumdalar.

 

Bu da demek oluyor ki, Ünyespor bu yıl geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi sadece Karadeniz Bölgesi'nde konuşulmayacak, grubundaki takımların bulunduğu Türkiye'nin hemen her bölgesinde konuşulacak.

 

Ünyespor'un bir yerlerde konuşulması demek, doğal olarak Ünye'nin konuşulması, Ünye'nin tanınması anlamı taşıyor.

 

Düşünün Lüleburgaz'da belki Ünye'nin adını hiç duymayan, duysa da nerde olduğunu, nasıl bir ilçe olduğunu bilmeyen birçok Lüleburgazlı geçen haftaki maç dolayısıyla Ünye'yi tanıdı, öğrendi.

 

Bu da gösteriyor ki Ünye'yi şu anda en çok Ünyespor tanıtıyor.

 

Tanıtım için biliyorsunuz başta belediyeler olmak üzere birçok kurum çok büyük paralar harcıyorlar.

 

Şu anda Ünyespor, Ünye'nin tanınması, tanıtılması için biçilmiş kaftan.. Bu takım ne kadar güçlü olur, iddalı olur da grupta kendinden bahsettirirse o kadar konuşulur, Ünye adı da o kadar gündeme gelir.

 

Dolayısıyla Ünyespor desteği çok hak ediyor. Siyasetçisinden, mülki idarecisine, belediyesinden, sivil toplum kuruluşlarına, büyük işletmelerinden-en küçük işletmecesine kadar bütün firmalardan, Ünye'yi seven, Ünyeli olmaktan gurur duyan, Ünye adı öne çıktığında heyecanlanan herkesten Ünyespor desteği çok ama çok hak ediyor.

 

Ancak tanıtım sırasında çok ciddi bir eksiklik yaşıyoruz. Ünye ile oynamaya gelen takımları ve taraftarları Ünye'de ağırlayamıyoruz biliyorsunuz.. Ünyespor, evindeki maçlarını böyle dışarıda bir başka sahada daha ne kadar oynayacak? Biliyoruz, Ünye Stadı'nda standart yükseltmek için bakım ve düzenleme yapılıyor. İyi de bu iş daha ne kadar sürecek?

 

Çok sürmemeli, gerekirse gece gündüz çalışılmalı, Ünye Şehir Stadı bir an önce hizmete girmelidir. Herkes evinde güçlüdür. Derler ya “Horoz çöplüğünde öter.” Ünyespor'da kendi şehrinde maça çıkmalı, kendi şehrinde ötmelidir. Böylelikle de Ünye Çarşamba'dan beri değil, Ünye'den beri tanıtılmalıdır.

 

Ben yazıma son vermeden önce Ünyespor Başkanı'nı, tüm yöneticileri, teknik heyeti, futbolcuları 4. haftanın sonunda lider olup grubun tepesine oturmayı başardıkları için kutluyor, başarılarının devamının diliyorum.Bu Haber 2743 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI