30 Eylül 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Muhsin Saylan Hoca örnek olsun..
musakiroğlu@mynet.com

Dünkü gazetemizde bir haber bana çok ilginç geldi. Çatalpınar köyümüzün merkez camisi imamı Sn. Muhsin Saylan bir kampanya başlatmış. Kapak toplama kampanyası..

 

Kampanya şöyle; pet şişelerin kapaklarını atmayıp biriktirmek, bunları bir yerde toplayıp değerlendirmek..

 

Bu kapaklardan bir ton teslim edildiği takdirde karşılığında 6 engelli arabası veriliyormuş. Kampanya ile birlikte engelli kardeşlerimize destek olunacak, onların hayatla bağlarını sağlayan engelli aracı alınacakmış

 

Aslında bu kampanya daha önceleri Türkiye'nin birkaç noktasındaki bazı belediyelerce de başlatılmıştı. Muhsin Hoca'mız, sanırım onların bu kampanyalarından haberdar oldu. Bunu Ünye'de başlatarak, böyle hayırlı ve yararlı bir işe önderlik etmeyi kararlaştırdı. Gösterdiği duyarlılık için kendisini kutluyorum. İnşallah Ünyeliler de gerekli ve yeterli duyarlılığı gösterir, kampanyaya katılırlar.

 

Bizim evde gazlı içecek hiç içilmediği için bu kapaklardan çok olmaz. Olsa, olsa su petlerinden çıkan kapaklar olur. Ama ben yine de kampanyaya katılacak, evde çok olmasa bile dışarıda bulduğum şişe kapaklarını toplayacak, kampanyaya katkı sağlayacağım.

Şimdi bu yazıyı okuyan bazılarının aklından şöyle geçebilir; bir tanesi çok gelse beş gram gelen bu kapaklardan nasıl olur da öyle bir ton ya da birkaç ton kapak toplanır?

 

Bakın bu konuda kampanyayı başlatan Muhsin Hoca ne diyor; “Bu kapaklar çok küçük ve hafifler. Pek ağırlık teşkil etmez diye düşünülmesin. Biliyorsunuz damlaya damlaya göl olur.  Düşünün her evde böyle bir kilo kapakçık biriktirilse tonlarca kapak birikir. Böylelikle çok sayıda engellimize tekerlekli araba temin ederiz.”

 

Doğru söylüyor Hocamız, damlaya damlaya göl olur. Bu iş bir kişinin, birkaç kişinin katkısıyla değil, tüm herkesin katkısıyla bir sonuç oluşturur, bir anlam kazanır.

 

Şöyle düşünelim; Ünye'de yeterli duyarlılık gösterilsin, ilçemizde oturan 25 binin üzerindeki aileden 10 bini bu kampanya etkin olarak iştirak etsin. Bir yıl boyunca her evde 1 kg kapak toplansın. Toplam kaç kilo kapak eder? 10 bin kilo, yani 10 ton..

 

10 ton kapakla kaç engelli arabası alınır? 60 araba alınır..

 

Yani, böylelikle 60 engelli kardeşimizi daha evinden dış dünyaya çıkmasını sağlar, onları hayatla buluşturmuş oluruz.

 

İşin bir tarafı böyle..

 

Ya başka tarafı, çok daha önemlisi ne? Bu kampanyanın çevreye sağladığı fayda..

 

Plastik ve plastik mamulü her şeyin bütün dünyayı sardığı günümüzde, çevremiz en çok bunlardan kirleniyor. Plastik, doğada yüz yılı aşkın sürede yok olabilen bir madde. Çevre sağlığını ve doğal dengeyi bozan maddelerin başında bunlar geliyor.

 

Bakın, yukarıda yazdım.. Her evde bir kilo kapak biriktirilse 10 bin evde 10 ton kapak birikecek. Böylelikle, çevreye atılacak 10 ton plastik atılmamış olacak. Gördünüz mü işin kampanyanın çevreye sağladığı faydayı.

 

Diğer taraftan bu 10 ton kapak yeniden imalata döndürüleceği için ayrıca 10 ton plastik ham maddesi kurtarılmış olacak. Plastik, biliyorsunuz petrol türevi bir madde. Petrolü de dışardan ithal ediyor, paramızı dışarıya vermek zorunda kalıyoruz. 

 

Şimdi, diyelim ki bu kampanya Türkiye'deki 3 bini aşkın belediyenin yüzde 10'u, yani 300 tarafından düzenlensin. Her belediyede 10 ton kapak toplansın.

 

Böylelikle ne kadar kapak toplanır? 3 bin ton kapak toplanır.

 

Peki, kaç engelli aracı alınır? 18 bin araç alınır.

 

Ya peki, ülkemizin toprakları kaç ton plastikten, plastik kirliliğinden kurtulur? 3 bin ton..

 

Peki, dışarıdan aldığımız petrole ne kadar daha az para veririz? Onu bilmiyorum, ama şunu çok iyi biliyorum; ülkemizden dışarı çıkan her kuruş o kadar çok kıymetli ki..

 

Şimdi buradan sesleniyorum;

 

Milli Eğitim Müdürlüğümüz kampanyayı öğrencilere anlatsın, onları kampanyaya  katsın. İlçemizdeki 20 binin üzerindeki her bir öğrenci yıl boyu 100 gram kapak biriktirse 2 ton kapak toplar.

 

İlçe Müftülüğümüz, Muhsin Saylan Hoca'mıza destek olsun, olayı diğer bütün din görevlilerine yaysın. Her hocamız bulunduğu bölgede kampanya düzenlesin.

 

Belediyemiz ise, bu işi merkezi olarak organize etsin. Kampanyayı belediye merkezli yürütsün.

 

Çevre bilinci sadece kuru lafla değil, bir şeyler yapmakla anlam kazanır. İnsanları bu konuda en başta kampanyalara katmak, böylelikle kafalarındaki bilgileri pratikle pekiştirmek çok önemlidir.

 

Bu kampanyayı bütün bunların başlangıcı sayabiliriz. Bunun ardından bir başka kampanya derken, çok geçmeden evlerimizdeki çöpleri de ayrıştırarak biriktirmeyi öğreniriz. Bu yolla da çevremizin en güzel yerlerindeki çöp dağlarını yok eder, çöpümüzü de dönüştürür, ekonomik hale getiririz.

 

Bu kampanyaya kurumlar ve şahıslar olarak etkin biçimde katılır, çevre temizliği ile ilgili önemli bir başlangıç yaparız inşallah..

 

NOT: Kampanya ile ilgili olarak Muhsin Saylan'a ulaşmak için telefon: 0452-3246574Bu Haber 3172 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI