2 Ekim 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Sigara bırakılırken yoksunluk sendromu 2
atakici52@hotmail.com

Sigara bırakılırken nikotin almamaya bağlı yoksunluk belirtileri hafif ve şiddetli olarak ortaya çıkmaktadır. Bilinen sekiz bulgudan en az dördünün ortaya çıkması ile sık sık karşılaşılmaktadır.

1: Disfırik deprasif mizaç(yani ruhsal durumda dalgalanmalar, neşeli ya da hüzünlü hal).2: Hırçınlık, sinirlenme ya da öfkelenme. 3:Uykusuzluk. 4: Endişe ile karışık sıkıntı hissi. 5:Düşüncelerini yoğunlaştıramama(konsantrasyon güçlüğü) dalgınlık ve dikkat dağılması. 6:Huzursuzluk, yorgunluk, bitkinlik, isteksizlik. 7: Kalp hızında azalma. 8:İştah artması veya kilo alma.

Bunların dışında kişide ağrılar, sızılar ve kramplar ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin hepsinin her insanda olmayacağını bilelim. Belirtilerin çoğu, 3-5 gün gibi kısa bir süre içinde kendiliğinden geçer. Sabır burada önemlidir. O sıradaki sigara içme isteğine kapılıp yaklaşmamak gerekir. Sigarayı bırakmaya ait şikayetler, sigara kesildikten sonraki birkaç saat içerisinde başlar. 1-4 saat içerisinde en yüksek seviyeye ulaşır, 3-4 hafta sürer. İştah artışı ve kilo alma yakınmaları 6 aya kadar devam edebilir. Dikkat isteyen işlerde performansta azalma yine bu dönemde söz konusu olabilir. 6 ay sonra bile bırakanların yaklaşık yüzde 50'si sigara içme arzusu duyabilirler. Buna tahammül etmek ve sigaradan uzak durmak şarttır. Bu dönemde yine tatlı yiyeceklere karşı istek olabilir. Asrın başında her Amerikalı, kişi başına 15 kilo şeker tüketiyordu. Şimdi bu miktar 60 kiloya çıkmıştır. Halbuki, rafine edilmiş şekerin içinde nerede ise hiç mineral ve vitamin bulunmaz. Oysa vücudumuzun, kan şekerini yakabilmek için B 1 vitaminine ihtiyacı vardır. İşte bu yüzden çok şeker ürettiğimiz zaman sinir sistemimizi tutmakla görevli B1 vitamini fazla şekerin yakılmasını üzerine alır. Bu durumda sinir sistemi, insanı daha sinirli, kaprisli ve öfkelenmeye meyilli hale getirir.

Bu yüzden özellikle sigaranın bırakıldığı ilk haftada şekerli ve şekerli mamullerden uzak duralım. Nikotin yoksunluğu için bazen ilaç tavsiye edilmektedir. Ancak en uygunu, doğal yolla, herhangi bir ilaç kullanmadan bu dönemi geçirmektir. Yapılan araştırmalarda bağımlılık şiddetinin fazla olduğu durumlarda tıbbi ilaç yardımının faydalı olabileceği gösterilmiştir. Burada tiryakinin kendini hazırlaması ve azimli, kararlı oluşu önemlidir.

YOKSUNLUKLA NASIL BAŞETMELİDİR: 1- Ağız kuruluğu ve boğaz ağrısına karşı şişe suyu, taze sıkılmış meyve suyu yudumlanmalı ve sakız çiğnenmelidir. 2-Baş ağrısı için ılık bir duş tavsiye edilir. Yine denize ve havuza girmek de uygun olur. 3- Uyku düzeni bozulduğunda çay, kahve gibi kafeinli içecekleri mümkün olduğunca azaltalım ve yatmadan 4-5 saat önce keselim. Yine her gün en az bir saat kadar açık havada yürüyelim. Sabah erken kalkalım ve gündüz uykumuz olsa bile yatmayalım. Alıştığımızdan daha erken bir saatte yatalım ve yatmadan önce ılık bir duş alalım.4 – Beslenmede düzensizlik olduğunda diyetimize dikkat edelim. Bol su içelim.5- Yorgunluk için: Öğle üzeri yarım saati geçmeyecek tarzda şekerleme yapalım. Bedenimizin giderek enerji kazanacağını düşünerek rahatlamaya çalışalım ve sabredelim. Not, Yeşilay arşivinden faydalandım.Bu Haber 2091 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI