8 Ekim 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Vali, Çaybaşı ve Akkuş'u neden tebrik etti?
musakiroğlu@mynet.com

Ordu Valisi Sn. Orhan Düzgün'ün eğitim-öğretim ile ilgili düşünce ve çalışmalarını ilimiz valiliğine atandığı günden beri yakından izliyorum.

Sn. Düzgün'ün ilimizde göreve başladığı sırada yaptığı ilk bilgi edinme toplantısında eğitim-öğretim alanında çok gerilerde, il olarak 66. sırada olduğumuzu öğrenmesi kendisini çok şaşırtmıştı. 

Ordu genelinde lise ve üniversite sınavlarındaki başarı seviyesinin düşüklüğünü, bu düşüklüğün iç kısımlardaki ilçelerde daha da arttığını öğrenen Sn. Vali, yayınladığı talimatla bu seviyenin yükseltilmesini istemişti.

Aradan çok geçmedi 1.5, 2 yıl sonra durum şekil değiştirmeye başladı. Ordu ilinin iç kısımlarında, yani bu zamana kadar eğitim-öğretimden hep sınıfta kalan ilçelerde bir canlanma meydana geldi.

Özellikle bizim bölgemizdeki Akkuş'ta, Çaybaşı'nda, diğer taraftan Aybastı ve Gürgentepe gibi iç kısımlarda alınan başarılı sonuçlar Sn. Orhan Düzgün'ü çok sevindirmiş olmalı ki valilik tarafından bu ara gerçekleştirilen 2. Eğitim Kurultayı'ndaki konuşmasında Akkuş, Çaybaşı, Aybastı ve Gürgentepe'deki öğretmenleri, okul yöneticilerini ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerini tebrik etti.

Şimdi şöyle bir bakalım; bu ilçelerde aslında eğitim-öğretimin alt yapısında aslında öyle çok bir değişiklik olmadı. Ne çok sayıda yeni sınıf ya da okul yapıldı, ne de çok sayıda ilave öğretmen atandı. Her sene yaklaşık kaç sınıf, okul ilave oluyor; kaç öğretmen atanıyorsa yine o kadar artış oldu.

Ancak, sorup soruşturmalarımızdan şunu öğrendik. Bu ilçelerdeki öğretmenler, idareciler son yıllarda farklı bir anlayıştan hareket ettiler. Valinin talimatını kendileri için uyarıcı saydılar, oturdular aralarında görüştüler.. Okullarında, eğitim-öğretimin başarısı için neler yapılması gerektiğini planladılar, programlar yaptılar.

Geçtiler işin başına el biriliği, güç birliği içinde bu plan ve programları uygulamaya koydular. Ayrıca öyle okulda fazla mesai falan yaparak değil, mevcut mesai saatleri içinde işlerinde yoğunlaştılar.

Öğrencilerine sınıfta genel anlatımın yanında, özel, birebir anlatıma çok önem verdiler. Öğrencilerin öğrenme ve algılama güçlüklerini ayrıca ele alıp değerlendirdiler.

Her öğrenciyi bir sınıf, her sınıfı bir okul gibi görüp öğrenciye bilgiyi daha aktif, daha yoğunluklu atmosfer içinde vermeyi denediler.

Ayrıca önceki yıl yapılan lise ve üniversite sınav sonuçlarında ilçelerinde alınan puan ortalamasını taban kabul edip, bunun üzerinde yükselmeyi esas aldılar.

Yapılan bütün bu çalışmalar bu yıl yapılan lise ve üniversite sınavlarında ilk işaretlerini verdi. Akkuş, Çaybaşı, Gürgentepe ve Aybastı ilçelerimizdeki öğrencilerimiz girdikleri sınavlarda önceki yıllara göre daha başarılı oldular.

Gerek öğretmenler gerekse idareciler bu başarıyla birlikte kendilerini de test etme imkAnı buldular. Demek ki çıktıkları yol, izledikleri yöntem doğruydu.

Ordu Valisi Sn. Orhan Düzgün'ün de gördüğü ve tekdirlerini sunup, tebrik ettiği bu çalışmanın kahramanları bu yıl eminim çok daha başarılı sonuçlar alacaklar. Çünkü geçen yılın tecrübesi bu yıl onlar için çok önemli bir rehber olacak.

Ayrıca bu yıl moral/motivasyon olarak ta eğitim-öğretim yılına iyi başladılar. Hem geçtiğimiz yılın başarı göstergesi hem de Sn. Vali'nin tebrikleri bu ilçelerimizdeki öğretmen ve idarecilerimiz için çalışmalarında teşvik edici önemli bir etken olacaktır.

Eğitim, her işin başı.. Ben hep böyle derim. Çünkü bütün güzelliklere, bütün doğrulara, gelişmişliğin en ilerisine sadece ileri bir eğitimle, eğitilmiş bir toplumla ulaşılabilir.

Yaptıkları katkı, verdikleri destek ve uyarılarıyla ilimizin eğitim seviyesinin yükselmesini sağlayan Sn. Valimize çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca, önceki yıllardaki başarısız sonuçları geride bırakarak, geçtiğimiz yıl ilimiz genelinde başarılarıyla dikkat çeken bölgemizdeki Akkuş ve Çaybaşı ilçelerimizle, Aybastı ve Gürgentepe ilçelerimizin öğretmenlerini ve idarecilerini en içten duygularımla kutluyorum.

Ayrıca; 66. sıradaki eğitim seviyesinin utancını, bunun yanında ‘yaşanabilir son 20 il'in arasında bulunmanın ayıbını yaşayan ilimizde bu başarının çok önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum.Bu Haber 2232 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI