9 Ekim 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Sigara bırakılırken yoksunluk sendromu 3
atakici52@hotmail.com

Sigarayı bıraktığımızda düşük kalorili şekersiz sıvı ve bol su içelim. Beyaz un ve şekerden kaçınarak karnımızı doyuralım. Meyve sebzeye ağırlık verelim. – Gerginlikte yürüyüş yapalım. Sıcak banyonun gevşetici etkisinden yararlanalım. Zaten gergin olmamız vücutta nikotinin azalmaya başladığını gösterir. Bu gerginlikler bir müddet sonra kaybolur.- Öksürükte ise, birkaç yudum ılık bitki çayı faydalıdır.- Öksürük sigaranın akciğerlerde yapmış olduğu hasarları düzeltmek içindir. Öksürükle birlikte siyah renkli balgam da çıkabilir. Konsantrasyon zorluğunda, bir süre sonra geçeceğini bilelim. Zaten sigara uzun süre içildiğinde beyin oksijen seviyesini azaltacağından zihnimize çok daha fazla zarar verir. Kendimize şu cümleyi sık sık tekrarlayalım: Artık sigarayı kesinlikle bırakmaya kararlıyım.

Sigarayı bırakanların vücudundaki değişikler: Sigarayı bıraktıktan sekiz saat sonra, kandaki oksijen normal hale döner. Kalp krizi riski ileri derecede azalır. Kaslara giden oksijen miktarı artar. Kan basıncı normal seviyesine iner… Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra: Karbon monoksit vücuttan atılmaya başlar. Bronşit ve zatürree gibi tekrarlanan solunum yolu hastalıkları riski azalır. Hücrelerin oksijenlemesi normale döner… Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra: Tat ve koku alma duyuları güçlenir. Kan dolaşımı en iyi hale gelir. Yüz rengi normal canlılığına kavuşur… Sigarayı bıraktıktan üç- dokuz ay sonra: Nefes alma zorlukları ortadan kalkar, öksürükler azalır. Akciğer fonksiyonları yüzde 5- 10 arası düzelme gösterir. Ses düzelir… Sigarayı  bıraktıktan bir yıl sonra: Kalp hastalıkları riski yarı yarıya azalır... Sigarayı bıraktıktan  beş yıl sonra: Beyin kanaması riski yarı yarıya azalır. Ağız kanseri, yemek borusu kanseri, mesane kanseri riskleri yarı yarıya azalır…Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra: Akciğer kanseri  riski  yarı yarıya azalır. Beyin damarları ile ilgili felç geçirme riski, sigara içmeyenlerle aynı düzeye gelir… Sigarayı bıraktıktan  15 yıl sonra:  Kalple ilgili hastalık riski, sigara içmeyenlerin taşıdığı riskle aynı seviyeye gelir. Bu kişilerin ölüm riski sigara içmeyenlerle aynı seviyeye iner.

Gençlik ve sigara: Çabuk ulaşılabilir olması sebebiyle gençler arasında sigara içmek oldukça yaygındır. Gelişmiş ülkelerde 12- 17 yaş arasındaki her beş ergenden birinin sigara tiryakisi olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise bu oran daha yüksektir. Sigara kullanımı başlı başına zarardır, genç için adeta mayınlı tarladır. Şu gerçeği de unutmayalım: Sigara içen gençler aynı zamanda alkol ve uyuşturucu bağımlılığına yatkın kişiler haline gelmektedir. Çünkü sigara, kişinin öteki kötü alışkanlıklara karşı direncini de azaltmaktadır. Zaten alkol ve uyuşturucu kullananların hemen hepsinin sigara içen kimseler olması bunu göstermektedir. Üstelik ilk başlanan bağımlılık, sigaradır. Başlangıçta ister merak, ister akranlarına uyum, isterse başkaldırı sembolü olarak kullanılan sigara, içenlerin çoğunda bağımlılık yapar.

Not, Yeşilay arşivinden faydalandım.Bu Haber 2337 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI