23 Aralık 2008 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünyedeki hedeflerin küçülmesi, talep ve tercihi de yok etti
musakiroglu@mynet.com

Sanırım 2005'teydi. Vehbi Koç'un torunu, Rahmi Koç'un oğlu Ali Koç Ünye'yi ziyaret etti. Aslında ziyaret etti, demekten çok, ettirildi, demek daha doğru olur.

Ziyaret aslında öyle eften-püften değil, üst düzey kişilerin katıldığı önemli bir ziyaretti. Mesela Sayın İdris Nam Şahin o ziyaretin başından sonuna, içinde yer almış, Ali Koç'a adım, adım Ünye'yi dolaştırmıştı.

Ben de, yalan yok ziyaretten dolayı heyecan duymuş, bu adam buraya öyle boşu boşuna getirilmez, mutlak surette bir yatırım yapması için getirilmiştir, diye düşünmüştüm. Yanılmışım, ne yatırımı… Ali Koç, geldi, gezdi-dolaştı, çekti-gitti. O sırada, “Sahi bu Ali Koç Ünye'ye niye geldi?” başlığı ile yazdığı yazımda, bu acayipliği ele almıştım.

Sonraki gelişmelerde de gördüm ki, artık eskisi gibi değil. Durum değişmiş, Ünye'de hedefler küçülmüş. Öyle, Türkiye ve bölge çapında büyük yatırım, büyük hizmet gibi hedefler geride kalmış. İşin içine böyle hedefsizlik girince, tabiatıyla lafla peynir gemisi yürütmeye başlanır.. İşte aynen öyle oldu.  İş artık, “Burası Ünye burada durmak lazım. Bizim için künye her zaman Ünye” gibi sloganlarla hava-civa satmaya dönüştü.

Bizim büyük hedefli iddialarımız, büyük hizmet ve yatırım alışkanlığımız böyle dumura uğratılınca durduk-kaldık. Yatırım yapmak üzere bölgemize gelen hiçbir yatırımcı ilgi alanında görülmedi. Bırak ilgi alanında görmeyi, selam bile verilmedi. Dolayısıyla da gelen yatırımcı artık Ünye'nin esamisini okumamaya başladı.

Koca, koca yatırımlar hep civar yerleşim bölgelerine kaydı-kaçtı. Bakın kilin yatağı Ünye iken, kil işlemek üzere gelen uluslararası bir firma koskoca yatırımını komşu bir ilçeye yaptı. Yine o komşu ilçeye İstanbul'da iş tutmuş Ünyeliler gitti, yatırım yaptı. Sebep ne? Sebep, Ünye'de gerekli yakınlığı görememeleri.. Hele son olarak Araç Muayene İstasyonu'nun kaçırılması adeta hepten bitmişlik göstergemiz oldu

Firma sahibine bizim Sanayi Sitesi civarında kiralık 4 dönüm yer gösterilemediği için, bir başka ilçe olayı sahiplenmiş. Oranın Belediye Başkanı gitmiş, kendi sanayi sitesi yanında yer bulmuş, imar düzenlemesini yaptırmış, firma sahibine teslim etmiş. Şimdi istasyon orda kuruluyor, yakında hizmete girecek. Ünye, Akkuş, Çaybaşı, İkizce tüm bölge bundan böyle araç muayenesi için oraya gidecek. Eğer benim haberim olsaydı bizim sanayi sitesi bitişiğindeki bahçeden 4 dönüm yeri verir, bu işi Ünye sanayi sitesi içine sokardım. Ama kimin, neden haberi var…

Bundan böyle selam verip, aracını muayene dönemi kapandığından, araçta yapılması istenen bütün işler oradaki o sanayi sitesinde yapılacak. Yani Ünye ve Fatsa bölgesindeki binlerce aracın muayenesi için istenen eksiklikler o sanayi sitesinde giderilecek. Tamir, parça parası oradaki esnafa ödenecek. Tabi ki binlerce sürücü orada yiyip-içecek, parayı orası alacak.

Bizim sanayi sitesi ise zaten sinek avlıyordu, böylelikle avlamaya devam edecek… Sanayi sitesi içindeki yollara beton parke döşemeyi büyük hizmetten sayanlara, asıl hizmetin ne olduğunu komşu ilçenin sanayisinde yaşanan bu örnekle özellikle sunmak istedim.

Dedim ya, Ünye'deki hedeflerin küçülmesi, yatırımcının Ünye'ye selam vermeden geçmesine yol açtı. Eğer Ünye'nin büyük hedef alışkanlığı sürdürülebilseydi, yani bir Eyüp Fatsa, bir Hüseyin Anlayan kadar olunabilseydi, Ünye'de koca, koca en az 10 yatırım gerçekleşmiş olurdu.

Eee… ne demişler, vizyonu yetersiz olanın hedefi küçük, hedefi küçük olanın da dünyası küçük olurmuş.

Hedefi, işte böyle küçük olanların yüzünden bizim de Ünyemiz küçük kaldı maalesef.Bu Haber 2420 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI