14 Ekim 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Avrupalı 100 gazeteciyi ağırlamanın ağırlığı..
musakiroğlu@mynet.com

Batı dünyasının gazetecileri bölgemize tabiri caizse tam bir çıkartma yaptılar. Avrupa Gazeteciler Birliği'ne (AEJ) mensup 100 gazetecinin aynı anda Ordu'ya gelmesi böyle uluslar arası bir kongre heyeti olarak ilimiz için bir ilkti.

30 Avrupa ülkesinden heyete katılan gazeteciler Ordu'da, Avrupa Gazeteciler Birliği'nin 48. Genel Kurulu'nu topladılar.

***************          ****************

Biliriz ki, tür toplantılar eğer ülkemizde yapılacaksa Akdeniz'de, Ege'de; Antalya'da, Muğla'da, İzmir'de yapılır. Bunlara ayrıca Bolu Abant, Ankara Kızılcahamam'ı ekleyebiliriz.

Ama bu sefer büyük bir kongrenin, böylesine uluslar arası büyük bir toplantının ilimizde gerçekleşmiş olması bana; “Acaba hangi dağda kurt öldü?” dedirtti. Çünkü Ordu, kongre turizminin henüz çok uzağında, günübirlik tur turizmine bile hazır olmayan bir merkez.

Sonra anlaşıldı ki bu işin mimarı Avrupa Gazeteciler Birliği Temsilcisi Doç. Dr. Sn. Doğan Tığlıç'mış..

Sn. Doğan Tığlıç, “Benim Ordu'ya olan sevdam, buralara olan hayranlığım nedeniyle toplantıyı Ordu'da yapmayı tercih ettik” diyerek, işin esbab-ı mucibesini ortaya koydu. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

**************            *************

Doğan Tığlıç adı geçmişken şunu özellikle yazmak istedim. Sn. Tığlıç, bölgemize geldiği gün yaptığı açıklamada; Ordu ilinin istikbalde Karadeniz'in Antalya'sı olmaya aday en önemli nokta olduğunu söylemesi dikkatimi çekti. Bu tespitin ilimiz idarecilerinin kafalarında farklı bir ufuk açmasını temenni ediyorum.

*************          *************

Toplantının yapıldığı ilk gün Ordu'daydım. Toplantı için değil de, başka bir işimiz için eşimle birlikte gitmiştik. Çıkarken Ünye'de yağış vardı, hava da çok soğuktu. Ordu'ya vardık, orası da aynen yağışlı ve soğuktu.

Aklıma şunlar geldi, eşime; “Tam da bu sırada, nerdeyse bütün Avrupa'nın eli kalem tutanlarının ilimizde olduğu böyle bir günde bu kötü hava amma da şansızlık ha..” dedim.

Sonraki günlerde duydum ki; gazetecilerin bir kısmı ikinci günkü oturum sonrası yağış ve soğuk yüzünden Ordu'dan ayrılmışlar.

Dedim ya; şansızlık işte..

*************          **************

Avrupalı gazeteciler 3. günlerinde Ünye'ye geldiler. Gelmeleri gezi amaçlıydı. Neyse ki o gün yağmur kesilmiş, soğuk ise bir hayli azalmıştı.

Meydan'da protokol tarafından karşılanan gazeteciler, buradan sonra Ünye'nin birkaç noktasını ziyaret ettiler. Meydandaki tarihi hamamı, Kadılar Yokuşu'nu, Bakırcılar Arastası dediğimiz yerleri gezdiler. Bir de Paşabahçe'nin tarihi suru hakkında bilgi sahibi yapıldılar.

Avrupalı gazeteciler, Büyük Cami altındaki gazete bürolarımızın önünde ziyarete açık tutulan, yayın grubumuz Medya Ajans'a ait 100 yıllık tarihi matbaa makinesini görmek için geldiler. Ünye'nin ilk matbaası, 50 yıllık Şirin Ünye Gazetesi'ni Ünye'de ilk basan antika makine hakkında verilen bilgileri ilgiyle dinlediler.

Sonrasında da sahil gezisi yapan gazeteciler, ardından Çakırtepe manzarasında ikram edilen pide ve Ünye yemeklerini iştahla yedikten ve Belediye tarafından kendilerine sunulan hediye paketlerini aldıktan sonra Ünye'den ayrıldılar.

*************        *************

Benim gazetecilerle birlikte gezip dolaşma imkanım olmadı. Dolayısıyla onları birebir gözleyip memnuniyetlerini, memnuniyetsizliklerini gözleyemedim.

Ancak, geçen hafta sonu yaşanan gerek Ordu gerekse Ünye için bir ilk olan bu geziden geriye, memleketlerine dönen gazeteciler buralarla ilgili mutlaka bir şeyler yazacaklardır.

Avrupalı gazetecileri en iyi şekilde ağırlamak için en büyük gayreti gösterenlerin umarım emekleri boş gitmez. Adamlar gazetelerinde buralardan bahsederken gördükleri olumsuzlukları değil de güzel olanları yazarlar da, bu kadar çok gazeteciyi bir arada ağırlamanın ağırlığı altında inşallah ezilmeyiz duası ediyorum.

*************           *************

Bir de teşekkürüm olacak. Bu gazeteci heyetin Ordu'dan Ünye'ye getirilmesi ve Ünye'nin de gezdirilmesi, İstanbul'daki Ünyeli hemşerimiz İşadamı - Ünyeli Sanayici İşadamları ve Yöneticiler Derneği Başkanı Sn. Kemal Yankuncu'nun girişimleri, ayrıca Dernek Genel Sekreteri Av. Kadir Özdemir'in de bu konuda kendisine yardımcı olması sonucu gerçekleştiğini öğrendik.

Her iki hemşerimize Ünyeli hemşerileri olarak çok teşekkür ediyoruz. Bu Haber 1889 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI