16 Ekim 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Sigara sendromu yaşamamak için..
atakici52@hotmail.com

Başlangıçta ister merak, ister akranlarına uyum, isterse başkaldırı sembolü olarak kullanılan sigara, içenlerin çoğunda bağımlılık yapar. Anne baba gözetiminin zayıf olduğu, dağılmış ve parçalanmış ailelerde yetişen, akranlarının olumsuz davranışlarından etkilenen, kendine az güvenen, bu tür maddeleri kolay elde edebilen çocuklarda sigaraya alışkanlık riski büyüktür.

Genç nasıl engellenebilir? Çocuklarının sigaraya başlamamasını isteyen anne- babanın en başta kendilerinin sigarayı kullanmaması gerekir.  Elinde sigarayla oğluna nasihat eden babanın, vazgeçirici etkisi pek olmaz. Buna rağmen anne-baba sigarayı bırakamıyorsa, yine de çocuklarının sigara içmemesi konusunda açık mesaj vermelidirler. Nikotin bağımlısı isek ve bunu da bırakamıyorsak, bundan dolayı pişman olduğumuzu açık yüreklilikle onlara söyleyelim. Ayrıca çocukların yanında içmeyelim. Ama sigarayı bırakırsak, kendimiz ve çocuklarımız için en güzelini yaptığımızı bilelim. Çocuklar sigara almaya gönderilmemelidir!!! Onlara sigaranın zararlarından ve bağımlıktan kurtulmanın zorluğundan bahsetmekte yarar vardır. Özellikle sigaranın ekonomik yükünden söz edelim ve kötü ağız kokusuna sebep olacağını belirtelim.

Çocuğun sigara içip içmediğini araştırmalı, bu konuda meraklı olunmalıdır. Ancak onu sık boğaz da etmemelidir… Sigaraya gençlik döneminde alışmayan birinin tiryaki olması zordur. Çünkü sigara içenlerin yüzde 95'i 21 yaşına kadar sigaraya başlamışlardır. Bu yüzden bir genç, bu yaşa kadar sigara içmezse onu tebrik edelim ve sigaraya başlamakla çok iyi yapmış olduğunu söyleyelim… Gerektiği yerde sigara hakkında konu açalım. Sözlerimi sigara dumanından rahatsız olunan ortamlarda veya sigaradan dolayı çevremizde biri hastalandığında, ne düşündüğünü sorarak sigaranın ne kadar itici ve iğrenç olduğunu görmesine yardımcı olalım…Yine anne baba davranışlarında tutarlı, sevecen, kabul edici, çocuğun düşüncelerine değer verici bir tutuma sahip ise tehlikenin daha kolay  atlatılacağını bilelim. Çocuklarımızın korkmadan bizimle her şeyi  konuşabileceği bir aile ortamı oluşturalım. Ya içiyorsa… Çocuğumuzun sağlıklı, mutlu ve kendinden emin bir hayata adım atmasını sağlamanın en ön emli yolu, ona kendini iyi hissettirecek şeylerden söz etmemizdir. Kendilerini sevmeye başlamaları, onları sağlıklarına kavuşturacaktır. Çocuklarımız, bedenimizin de bir emanet olduğunu, kendimizi seviyorsak onu korumamız gerektiğini bilmelidir. Bırakması konusunda onu yüreklendirelim. Arkasında olursak ve onu anlayışla karşılarsak daha kolay başaracaktır. Onunla dostça iletişime girelim. Evde ve yanımızda sigara içmesine kesinlikle müsaade etmeyelim. Aslında büyüklerin yanında sigara içilmemesi bir Anadolu geleneğidir ve çok makul sebeplere dayanır. Bu gelenek çiğnendikçe sigara tüketimi de artmaktadır. Bazen gence ihtiyacından fazla harçlık verilmesi de sigaraya teşvik olabilir. Bunu araştırmak ve gerekirse harçlığını azaltmak çözümü kolaylaştırır.

Yeşilay arşivinden faydalandım.

 Bu Haber 1530 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI