22 Ekim 2010 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Tek sınıflı özel liseden baş döndürücü gelinen noktaya bakın
musakiroglu@mynet.com

Ünye'de lise eğitimi çok geriye gitmez, çok olsun 35 yıllık bir tarihi vardır.

 

İlk açılan lise Erkek Sanat Okulu'dur. Bu okul teknik eğitim vermek üzere açılmıştır. 1959-60 eğitim-öğretim yılında önce iki yıllık olarak açılmış. Sonra üç yıllık, daha sonraları ise 4 yıllık olmuştur.

 

Ünye Lisesi ise 1963 yılında önce özel lise olarak açılmış, bir yıl sonra resmi lise olmuştur.

 

Bu lise, benim de ortaokulu okuduğum şimdiki Merkez Meçhulasker İlköğretim okulu binasında eğitim-öğretim başlamış. Ardından 1971-72 eğitim-öğretim yılında Niksar Caddesi üzerinde Endüstri Meslek Lisesi'nin yanında yapılan bugünkü binasına taşınmıştır.

 

Ben, liseye bu yeni bina açıldığı ilk yıl başladım. Yani yeni binanın birinci sınıfına ilk kaydolan öğrencilerdenim.

 

Hatta, hiç unutmam. Önceki lise binası olan bugünkü Meçhulasker İlköğretim Okulu'ndan Niksar Caddesi'ndeki yeni lise binasına sıraları biz öğrenciler taşıdık. Sıraların masa kısımları ağır olduğu için üst sınıftakiler, oturak kısımlarını ise hafif olduğu için biz alt sınıftakiler taşıdı.

 

Sıraların bir başından bir öğrenci, bir başından diğer öğrenci tutarak şehir içinden arda arda konvoy oluşturarak geçmiştik. Hala hatırlıyorum, taşırken yorulduğumuzda sırayı yere koyup üzerine oturuyor, dinleniyorduk.

 

************         ************

 

Yeni lise binasında okumaya başladığımızda sabahtan akşama kadar okurduk. Öğleyin bir saat tatil vardı. O sırada civardaki bakkallardan ekmek içine helva koydurur, bazen de ekmek zeytin alır, bir de Ünye imalatı Çataltepe gazozu ile birlikte karnımızı doyururduk.

 

*************         ************

 

O yıllarda şimdiki Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda yanılmıyorsam adı Akşam Sanat Okulu idi, bir de kız meslek ortaokulu ve lisesi açılmıştı.

 

Bu okul daha sonra Ünye Lisesi'nin geniş bahçesinin bir kısmına yapılan yeni okula taşındı, adı Kız Meslek Lisesi oldu.

 

Sonra Ünye Lisesi içinde, okulun bir bölümünde Ticaret Lisesi açıldı. Bu arada İmam Hatip Lisesi yapıldı, eğitim-öğretime başladı.

 

Bu liselerin hemen hepsi Hanboğazı ile İmam Hatip Lisesi'nin yapıldığı eski Suluca Mezarlığı arasında Niksar Caddesi'nin doğusunda yer aldığı için bu bölümde ortaya çıkan yeni mahalleye de Liseler Mahallesi adı verildi.

 

*************         ************

 

Sonraki yıllarda da Ünye'de yeni liseler açıldı. 1980'li ve 1990 yılların içinde Sağlık Meslek Lisesi açıldı, sonra eğitimde ‘Anadolu Lisesi' furyası başladı. Buna bağlı olarak Anadolu Öğretmen Lisesi açıldı. Hemen sonra Ünye Anadolu Lisesi açıldı.

 

Bu arada Ticaret Lisesi içinde Anadolu Ticaret Lisesi, İmam Hatip içinde Anadolu İmam Hatip Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi içinde Anadolu Teknik Lisesi, Kız meslek Lisesi içinde Anadolu Kız Meslek Lisesi açıldı.

 

**************       *************

2000'li yıllarda ise ilk özel kolej olarak Akdora Koleji lise bölümü dahil eğitim-öğretime başladı. Bu arada Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi açıldı. Ünye Lisesi'ndeki öğrenci sayısı okula sığmadığı için Atatürk Mahallesi'nde Atatürk Lisesi adıyla yeni bir lise daha açıldı. Bu okul bu sene Atatürk Anadolu Lisesi oldu

 

**************       ***************

 

Bu arada bir süredir yeni bir lisenin çalışması yapıldığını biliyorduk. Ülkemizde son yıllarda Sosyal Bilimler Lisesi adıyla eğitim-öğretime açılan liselerden bir tane de Ünye'ye açılması için sürdürülen çalışmalar sırasında bir başka lisenin daha açılması kararının çıktığını öğrendik. Bu yeni lisemiz ise Fen Lisesi. Bu lisemiz için yer temin edilmiş. Yakında inşaatı başlıyormuş.

 

****************           ***************

 

Şu anda Ünye'de kaç lise var? Yazdım ama kaç tane olduğunu doğrusu sayamadım. Belki atladığım, yazmadığım da vardır.

 

Nerden nereye.. 35 yılda gelinen noktaya bakın. 35 yıl bu kadar büyük bir gelişme, büyüme için çok bir zaman sayılmaz. İnsanın aklı almıyor, başı önüyor..

 

Peki, düşünebiliyor musunuz 35 sene sonra neler olacak?

 

Ünye'de kaç lise daha açılacak?

 

Ben derim ki; ne lisesi.. 35 seneye kalmayacak şu anda temelleri atılmaya başlanan Ünye Üniversitesi bilmem kaç bölümüyle koskoca bir üniversite olacak..

 

Görür müyüz, görmez miyim bilemem ama beklenmedik gelişmeler olduğu gibi, daha çoook şeyler olacak. Başımız dönmeye devam edecek yani…Bu Haber 2915 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI