23 Ekim 2010 Pazar
ARİF TAKICI
Sigara kullanımı ile kalp damar ilişkisi
atakici52@hotmail.com

Sigara ve çeşitli tütün ürünlerinin kullanımı, kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasında büyük bir risk faktörünü oluşturmaktadır. Çok az miktarda sigara kullanımı durumlarında veya düşük düzeyde sigara kullanımına maruz kalma durumlarında dahi kalp damar sistemi üzerinde olumsuz etkiler görülebilmektedir.

Sigara kullanımına bağlı yan etkilere bağlı olarak her yıl ABD'lerinde 443,000 ölüm vakası gerçekleşmektedir. ABD,lerindeki her 5 ölümden 1 inin, sigara kullanımı nedeni ile gerçekleştiği bilinmektedir. Ülkemizde bu oran yılda 200,000 kişidir.

Kalbi besleyen damarlara ilişkin koroner kalp hastalıklarının meydana gelmesinde sigara en önemli faktörlerden birisini oluşturmaktadır. Sigara kullanımı atar damarların daralmasına neden olan vücuttaki kan dolaşımını azaltmakta kol ve bacaklara giden damarların tıkanmasına yol açarak ağrı, doku kaybı ve doku ölümü ile sonuçlanan kangrenlere neden olabilmektedir. Sigara, karın içindeki en büyük damar olarak bilinen aort atardamarlarının çeperlerinin zayıflamasına ve gevşemesine ve bu hassas bölgelerde kan dolu şişliklerinin gelişmesine yol açan ve bu hayatı ciddi biçimde tehdit eden sorunlara sebebiyet vermektedir. Bütün bu yaşamı olumsuz yönde etkileyen bulgulara ek olarak, sigara kullanan  bireylerde koroner kalp hastalıkları ile inme olarak da  ifade edilen  felç gelişme oranlarında 2 ila 4 kez artış saptanmıştır.

Gerek aktif biçimde sigara kullanan gerekse pasif sigara dumanına maruz kalan kişilerde atheroskleroz adı verilen damar sertliği ortaya çıkmaktadır. Yaşam şeklini oluşturan fiziksel aktivite düzeyinin yetersiz oluşu, alkol alımı, yetersiz miktarlarda tüketilen meyve ve sebze alışkanlıkları gibi çeşitli olumsuz davranış biçimlerinin yanı sıra sigara kullanımının da felç olma olasılılığını belirgin olarak artırdığı bilinmektedir.  Gençlerde sigara kullanımının beslenme biçimi üzerine olan etkilerini inceleyen başka bir araştırmada ise, sigara içen gençlerin, sigara kullanmayanlara göre, daha az meyve ve sebze yedikleri, bunun yanı sıra yağlı ve tuzlu gıdaları da içeren fastfood türü gıdaları daha fazla tükettikleri tespit edilmiştir.  Bulundukları çevrede pasif sigara dumanına maruz kalan 10 yaşındaki çocuklarda yapılan bir diğer araştırmada ise, kalple ilgili metabolizma durumunu gösteren parametrelerde, sağlıkla ilgili kötü yönde belirgin değişmeler tespit edilmiştir  Sigara kullanmadıkları halde sigaralı ortamlarda bulunma zorunluluğu sonrası sigara dumanı soluyan çocuklarda, erken yaşlarda damar sertliğinin gelişmesine neden olan etkenler malumdur. Böylece damar sertliği, erken gençlik döneminde başlamakta, yaşla birlikte ilerleme göstermektedir. Hastalığın şiddetinde  başta sigara olmak üzere, hipertansiyon, obezite,vücuttaki yağ ve şeker metabolizma bozuklukları gibi çeşitli risk faktörlerine bağlı olarak artış gözlenmektedir.

Sigara kullanımı ve sigara içilmese dahi sigaralı ortamlarda bulunulması sonucu sigara dumanın solunması ile, damarların iç tabakasındaki fizyolojinin değişmesi sonucu işlevsel bozukluklara neden olunarak damar yapısında bir takım yapısal bozuklukların ortaya çıktığı bilinmektedir.

Not, Yeşilay arşivinden  faydalandım.

 Bu Haber 1640 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI