29 Aralık 2008 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Numan Kurtulmuş, yola niye Ünye'den çıktı?
musakiroglu@mynet.com

Numan Kurtulmuş Saadet Partisi'ne Genel Başkan olunca ben kendisiyle ilgili olarak yazdığım yazıda, “Numan Bey'i ilk kez 1998 yılındaki 2. Ünye Kurultayı'nda yaptığı konuşmayla tanımıştım. Bana o zaman birikimli birisi gelmişti. Geçen zaman içinde kendisini hep izledim ve inandığı yolda dosdoğru yürüyen ender siyasetçilerden birisi olarak gördüm.” diye yazmıştım.

Sn. Kurtulmuş Genel Başkan ve artık lider olarak bu ara, ilk kez memleketi Ünye'ye geldi. Bu aynı zamanda yaklaşan seçimler için meydana çıkmanın da ilk durağıydı. Numan Bey, böyle bir başlangıç için memleketi Ünye'yi tercih etmişti.

Sayın Genel Başkan acaba niye başlangıç olarak Ünye'ye tercih etmiş olabilir? Bu soruyu sordum kendime… Bana çok doğal ve insani bir duygu gibi geldi önce. Ancak, daha sonra bunun yanında asıl önemli olanın farklı olduğunu düşündüm.

Sn. Numan Kurtulmuş Ünye'de bulunduğu sırada özellikle şunu vurgulayıp durdu. “Ben Ünye'de doğdum. Köklerim Ünye'de”

İşte bence işin püf noktası burada yatıyor. Ünye'de dünyaya geldiğini, hayata Ünye'de başladığını ve köklerinin Ünye'de olduğunu üstüne basa, basa vurgulayan Sayın Genel Başkan, aynı zamanda bir mesaj vermeye çalışıyor. İşte asıl olan bu mesaj, bu mesajda verilmeye, anlatılmaya çalışılan şey… Numan Kurtulmuş siyasi hayatında bundan böyle yeni bir döneme girdi. Artık o bir Genel Başkan ve bundan böyle de Başbakan adayı. İşte bu yeni hayatında Numan Bey, bir kez daha Ünye'den, kendi memleketinden doğmak, siyasi hayatına buradan başlamak istiyor. “Ben bu yeni hayatımın ilk adımını Ünye'de atmak, Başbakanlığa giden yola Ünye'den çıkmak istiyorum” duygusuyla bunu yaptığını gösteriyor.

SP Genel Başkanı Ünyeli Hemşerimiz Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, bir de şunun çok iyi farkında. Bir Genel Başkan'a, bir lidere öncelikle kendi memleketi sahip çıkmalı. Yani lider öncelikle kendi memleketinin desteğini arkasına almalı. Çünkü bu hep böyle oldu. Süleyman Demirel'e Isparta'nın, Turgut Özal'a Malatya'nın, Mesut Yılmaz'a Rize'nin, Muhsin Yazıcıoğlu'na Sivas'ın… Ve bir çok diğer lidere kendi memleketinin sahip çıktığı gibi kendisine de Ünye'nin ve dolayısıyla vilayeti Ordu'nun sahip çıkması gerektiğini önemsiyor.

İşte bu nedenle Numan Kurtulmuş Ünye ziyaretinde her fırsatta, “Saadet Partisi Ünye'nin 1. partisi olmalı. Ünye Belediye Başkanlığı'nı biz almalıyız” açıklaması yaptı. Hatta Belediye Gösteri Merkezi'ndeki kapalı salon toplantısında partililerinden bu konuda özellikle söz vermelerini istedi. Partilileri de hep bir ağızdan kendisine, 29 Mart'ta Belediye Başkanlığı sözü verdiler.

Ünye bu zamana kadar Feridun Cemal Erkin, Şükrü Yürür, Refaiddin Şahin ve Hilmi Güler olmak üzere dört bakan çıkarabilmiş ender ilçelerden birisi.

Bu kadar bakan çıkarma kabiliyet ve alt yapısına sahip Ünye de sıra, artık Başbakan çıkarmaya geldi.. Başbakanlığı giden yolda da Ünye'den çıkan ilk Genel Başkan olarak Sn. Numan Kurtulmuş kapıyı araladı.

Kendisine; bu yolda üstün başarılar, halkın ve dolayısıyla Hakkın hizmetine adadığı beynine ve bedenine sağlıklar temenni ediyorum.

Çıktığı bu yeni yol, Ünyemiz, Ordumuz, ülkemiz ve bütün dünya için hayırlı olur inşallah.Bu Haber 2126 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI