29 Aralık 2008 Pazar
ARİF TAKICI
Arif Takıcı-Yeşilay
Nargileyi sakın masum kabul etmeyin

Özellikle okul çevrelerinde ve kentlerin en işlek semtlerinde açılan nargile kahveleriyle gençlerde nargile içme alışkanlığı hızla artış gösteriyor.

Dedelerimizin geleneksel keyfi nargile, son yıllarda gençlerden gördüğü yakın ilgiyle ikinci baharını yaşasa da sağlık açısından bakıldığında durum çok iç karatıcı görünüyor.

Bir nargile içimi sırasında 3 gram tütün ve 5 gram kömür yakılıyor, 2,25 miligram nikotin ve 242 miligram partiküler madde alınıyor. Bu da bir nargile içiminin (40 nefes) elli adet sigara tüketilmesine eşit olduğu anlamına geliyor. Nargile dumanındaki arsenik, nikel, kobalt, krom ve kurşun miktarı da sigara dumanından daha yüksektir. Nargile kullanan kişilerde yapılan bir araştırmada, nargile içenlerin akciğer fonksiyonlarının, tütün kullanmayanlara göre yüzde 30 azaldığı saptanmıştır. Nargileyle sigarayı birlikte kullananlarının akciğer fonksiyonlarının ise çok daha fazla, hatta yüzde 40 daha düştüğü belirlenmiştir. Bu durum da, nargile tüketiminin sigara kadar zararlı olduğuna dikkat çekmek bir görevdir.

Ancak, nargile için söylenecek tek olumlu nokta her an, her yerde içilememesidir. Nargilenin zararlarını sayısal verilerle aktarabilmek için internet üzerinden araştırma yapıldığında daha üzücü bir tabloyla karşılaşırsınız. Nargile güzelliklerinin tarihinin ve keyfinin vurgulandığı çok sayıda site bulmak olanaklıyken, zararına ilişkin de pek çok bilgi yer alıyor. Çoğu sitede “nargile içimiyle sohbetin kalitesi yükseliyormuş” gibi, bir mesaj vermeye çalışılıyor.

Ucuz ve toplumsal kabul gören bu farklı ve tehlikeli tütün türüne gençlerin ilgisini çekmek çok kolay görünüyor. İki yüzden fazla çeşidi olan nargile türündeki aroma ile gençleri ayrıca cezp ediyor. Oysaki nikotin bağımlılığı, bu yeni yöntemi de en az sigara kadar sağlığı tehdit ediyor. Tütün alışkanlığı da aslında bir sorun yumağıdır ve çözümü hiç kolay değildir. Tütüne karşı yürütülecek programların sürekliliği önemlidir. Tabi en önemlisi sigaraya hiç başlamamaktır. Bu yıl içinde Sağlık Bakanlığı nargileyle ilgili her türlü reklam ve tanıtıcı yazıyı yasakladı. Seksenbir ilde oluşturulan sağlık denetim ekipleri, kafeterya ve çay bahçesi gibi yerlerde nargile reklamlarının kaldırılması zorunluluğunu getirdi. Sigarayla ilgili de reklam yasakları yıllardır uygulanıyor. Ancak bu yasaklar gizli reklamlarla deliniyor. Örneğin; Teoman, Duman Grubu ve Sezen Aksu gibi şarkıcıların sahnede ve kliplerde sigara ile görülmesi bazı tiyatro sahnelerinde  ve filmlerde bol sigaralı ortamlar oluşturulması ve Kurtlar Vadisi gibi popüler dizilerde her karede sigara kullanılması, çok kurnaz olan sigara firmalarının gençleri bu zehre alıştırmak için uyguladığı akılcı bir politikadır.Bu Haber 2053 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI